Kiedy warto sięgnąć po leki na uspokojenie i jak one działają?

Ziołowe, dostępne bez recepty i skuteczne – tabletki na uspokojenie, bo o nich mowa, działają łagodnie, ale pozwolą szybko się odprężyć i wyciszyć. Poniżej sprawdziliśmy, jak odczuwanie stresu wpływa na nasz organizm oraz jak działają leki uspokajające i kiedy tak naprawdę warto po nie sięgnąć. Wszystkie odpowiedzi znajdują się poniżej. Zachęcamy do lektury!

Kiedy warto sięgnąć po leki na uspokojenie i jak one działają?

Stres i napięcie – jakie są przyczyny, objawy i skutki?

Na co dzień trudno jest uniknąć stresu. Towarzyszy on nam w życiu prywatnym, rodzinnym i służbowym. Do tego jego przyczyny są naprawdę różne – zbyt szybkie tempo, nadmiar obowiązków, nowe wyzwania, ważna uroczystość, kłopoty ze zdrowiem, problemy z partnerem i bliskimi. Choć stres może działać motywująco, pobudzająco do działania, to jednak znacznie częściej musimy mierzyć się z jego negatywnymi skutkami.

Objawy stresu u każdego człowieka są właściwie dość podobne. Przede wszystkim pogarsza się samopoczucie, przyspiesza tętno, zwiększa potliwość, pojawiają się nudności, drżenie rąk i problemy ze skupieniem uwagi. To jeszcze nie koniec, gdyż długotrwałe odczuwanie napięcia przyprawia nas o ból głowy, brzucha, huśtawkę nastrojów i chroniczne zmęczenie. Może też prowadzić do problemów z odżywianiem, chorób układu krążenia, obniżonej odporności oraz do depresji.

Jak działają leki na uspokojenie?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z odczuwanym napięciem jest zażycie ziołowych tabletek na uspokojenie, które są dostępne bez recepty w aptece. Opierają się one na bezpiecznych składnikach roślinnego pochodzenia. I tak znajdziemy na przykład walerianę (czyli kozłek lekarski), melisę lekarską, chmiel zwyczajny, szafran, dziurawiec zwyczajny, lawendę, ziele serdecznika, miętę pieprzową czy ashwagandę. Często również skład zostaje dodatkowo wzbogacony witaminami z grupy B – witaminą B6, B9 oraz B12. To właśnie one mają duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Tego typu leki na uspokojenie pozwolą uporać się ze stresem o niskim i średnim nasileniu. Co ważne, działają one skutecznie, ale łagodnie, nie uzależniają ani też nie otumaniają. W zależności od specyfiku mogą nie tylko wyciszać i odprężać, ale również ułatwiać zasypianie.

Kiedy warto sięgnąć po tabletki na uspokojenie?

Tabletki na uspokojenie bez recepty, podobnie jak każde inne środki farmakologiczne, stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Tutaj także istnieje ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych, przedawkowania czy skutków ubocznych. Leki na stres i nerwy mogą też wchodzić w reakcje z innymi przyjmowanymi preparatami. Trzeba zatem wcześniej dokładnie zapoznać się z dołączoną ulotką bądź poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nawet ziołowe preparaty z apteki mają określoną dopuszczalną normę spożycia w ciągu doby. Ponadto zastosowanie ich w odpowiedniej ilości oraz w odpowiednich odstępach czasu pozwoli uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Kiedy więc najlepiej skorzystać z tabletek na uspokojenie? Głównie w sytuacjach przejściowych – gdy cierpimy na okresową bezsenność, wahania nastrojów, pojawia się stres i napięcie oraz rozdrażnienie. Tabletki na uspokojenie są polecane jeszcze, gdy inne techniki relaksacyjne zawiodą. Do technik relaksacyjnych zaliczamy między innymi słuchanie muzyki, utrzymanie higieny snu, kąpiel, aktywność fizyczną, masaż oraz aromaterapię.

Podsumowując, ziołowe leki na uspokojenie bez recepty zadziałają szybko, nie zaburzając przy tym naszej percepcji, koordynacji czy stanu umysłowego. Nie ma też przeciwwskazań do tego, by po ich zażyciu prowadzić samochód. To bezpieczne środki farmakologiczna do walki ze stresem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (30 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...