Kiedy stosować maści rozgrzewające ?

Coraz więcej osób w różnym wieku cierpi z powodu bólu stawów i mięśni. Przyczyn jest wiele, ale wśród najczęstszych wymienia się zbyt długotrwałą pracę w pozycji siedzącej lub stojącej, jak również pozostałości urazów doznanych podczas aktywności fizycznej i schorzenia reumatyczne. Jak łagodzić takie dolegliwości i pomóc naszym stawom i mięśniom? Kiedy stosować maści rozgrzewające ?  Bowiem ten typ maści jest zwykle używany jako środek pierwszej pomocy przy bólach stawów i mięśni.

Kiedy stosować maści rozgrzewające

Dolegliwości najszybciej łagodzą leki przeciwbólowe, ale ich nadużywanie negatywnie wpływa na nasz organizm, dlatego warto się wspomagać preparatami naturalnymi o właściwościach przeciwzapalnych. Do tego służą maści rozgrzewające, jak na przykład Maść Niedźwiedzia, której bazą są naturalne surowce i ekstrakty ziołowe. W jej składzie można znaleźć między innymi kamforę, miętę pieprzową, eukaliptusa, korzeń żeńszenia czy melisę.

Jak działają maści rozgrzewające?

masc_niedzwiedzia_silne_grzanieSkładniki czynne maści rozgrzewających drażnią zakończenia nerwowe na powierzchni skóry. Na początku, zaraz po aplikacji preparatu na skórę występuje działanie drażniące i pojawia się zaczerwienienie oraz uczucie ciepła. Jest to skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych i polepszenia ukrwienia bolącego miejsca. Efektem jest zmniejszenie się stanu zapalnego i bólu. Stosowanie maści rozgrzewających rozluźnia mięśnie i pomaga odprowadzać z chorych miejsc toksyczne substancje. Zanim jednak zaczniemy stosować maści rozgrzewające, warto wiedzieć w jakich sytuacjach po nie sięgnąć.

 

 

Kiedy stosować maści rozgrzewające – Przy uprawianiu sportów

Maści rozgrzewające mają szczególne zastosowanie dla osób aktywnie uprawiających sport. Służą do rozgrzania mięśni przed wysiłkiem fizycznym, szczególnie w chłodne i mroźne dni. Ich stosowanie jest również wskazane przy przeciążeniu i przetrenowaniu mięśni.

Kiedy stosować maści rozgrzewające – Bóle reumatyczne

Rozgrzewanie działa kojąco w przypadku chorób reumatycznych z wyłączeniem ostrego zapalenia stawów. Aplikowanie maści rozgrzewających rozluźnia mięśnie i zmniejsza sztywność stawów, dzięki czemu ułatwia poruszanie się szczególnie osobom starszym. Trzeba jednak pamiętać, iż bóle stawów i mięśni mogą mieć charakter tymczasowy, jak również wynikać z przewlekłych chorób zwyrodnieniowych czy osteoporozy.

Kiedy stosować maści rozgrzewające – Na zakończenie masażu

Maści rozgrzewające mogą być również stosowane na zakończenie masażu jako lecznicy środek wspomagający. Założeniem wcierania preparatu w postaci maści, żelu czy kremu o działaniu słabo, średnio lub mocno rozgrzewającym na finał masażu jest spotęgowanie jego działania w poszczególnych schorzeniach. Masaż oczywiście dla bezpieczeństwa pacjenta powinien być wykonywany przez profesjonalnego masażystę.

Preparatów rozgrzewających nie powinno się stosować w obrzękach, przy otarciach i świeżych ranach oraz w okolicy błon śluzowych ust czy oczu. Trzeba pamiętać, iż po ich aplikacji należy dokładnie umyć ręce. Przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, dlatego zanim zaaplikujemy maść powinniśmy zweryfikować ulotkę.

źródło: produktnaturalny.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (134 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  21 marca 2016 09:54

  Ja na swoje bóle wolę mrożenie azotem lub dwutlenkiem węgla niż maści rozgrzewające.

  Odpowiedz
 2. efffciaa  21 marca 2016 11:40

  Bardzo ciekawy artykuł , do tej pory jedynymi maściami rozgrzewającymi jakie stosowałam były termo aktywne kosmetyki odchudzające . O reszcie musze więcej przeczytać 🙂

  Odpowiedz
 3. Żanett  21 marca 2016 12:59

  Na mnie lepiej działają kompresy ze spirytusu 😀

  Odpowiedz
 4. nataliaa  21 marca 2016 13:46

  oj zgadzam się, przy uprawianiu sportów takie maści rozgrzewające działają bardzo korzystnie. 🙂

  Odpowiedz
 5. Patriszia  21 marca 2016 14:52

  Bardzo ciekawy artykuł. 🙂 Mój tata często stosuję takie maści rozgrzewające kiedy go coś boli. Sama jeszcze takich nie stosowałam. 🙂

  Odpowiedz
 6. Ewcia  21 marca 2016 18:07

  Z maścią rozgrzewającą trzeba uważać. Kiedyś kupiłam w aptece taką maść, następnie posmarowałam sobie kolano. Jak dostałam odczynu alergicznego, pobiegłam szybko do łazienki zmyć całą maść. Potem patrzę a moja noga cała w kolorze czerwonym. Od tego czasu nie używam żadnych maści rozgrzewających. Niestety jestem alergiczką i nie mogę stosować maści od tak sobie 😀

  Odpowiedz
 7. bbo  21 marca 2016 21:59

  Już się rozmarzyłam, dawni nie miałam masażu…

  Odpowiedz
 8. Aneta  22 marca 2016 15:39

  Nie stosowałam jeszcze chyba nigdy maści rozgrzewających, a na taki konkretny masaż to z chęcią bym się wybrała… Chyba to uczynię w najbliższym czasie 😉

  Odpowiedz
 9. lilkawodna  27 marca 2016 16:02

  Maści rozgrzewające uczulaja jak żadne inne. Nic dziwnego pod wpływem ciepła uwalnianie są różne substancje w nich zawarte co potęguje ich wchłanianie. Kiedyś mnie uczulika taka maść więc teraz uważam i robie wczesniej test.

  Odpowiedz
 10. marrika  13 maja 2016 13:51

  Mam maść niedźwiedzią i jestem bardzo zadowolona. Same naturalne składniki, a do tego maść jest wydajna, bo wystarczy cienko posmarować skórę.

  Odpowiedz
 11. stokrotkapolna  21 października 2016 06:35

  Właśnie Maść Niedzwiedzia bardzo mi pomaga w bólach kolan.Stosuję różne maści,przeciwbólowe, i rozgrzewające. Ta maść jest dobra i do tego nie droga. Oczywiście mam różne maści,i w zależności od natężenia bólu to smaruję różnymi. Ale maścią niedzwiedzia smaruję się codziennie. Tak profilaktycznie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany