Kiedy rzucę palenie?
Zaraz po przebudzeniu papieros, po śniadaniu, kawie, w przerwie w pracy, wieczorem na spokojnie po dniu pełnym stresów. Przy każdej podwyżce cen papierosów, obiecujemy sobie, to ostatnia paczka… Rzadko kiedy te słowa nabierają realnego znaczenia. Dlaczego tak trudno jest wyjść z tego nałogu?
Nałóg kontra rozum
W encyklopedii czytamy, iż nałóg jest zakorzenioną dysfunkcją sprawności woli. Skutkiem tego jest ciągłe sięganie po substancje szkodliwe, mimo iż zdajemy sobie sprawę z tego, że szkodzą zdrowiu. Rzucanie palenia jest bardzo trudne i uzależnione w dużej mierze od naszej woli i chęci wyjścia z nałogu. Przecież palenie to nie jest przyjemność… Dym w ustach, płucach, szkodzimy sobie, partnerowi, dzieciom. Zabieramy sobie wiele lat życia, a mimo to postrzegamy go jako przyjemność? A może już jako konieczność?
Zmiana postawy
Różne czynniki wywołują u nas chęć rzucenia palenia. Bez względu na ich przyczynę, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że może nie być łatwo, szczególnie jeśli paliliśmy wiele lat. Zmiana nastawienia w stosunku do palenia to pierwszy krok. Musimy uświadomić, że nic nie zyskujemy dzięki paleniu. Ponosimy koszty zdrowotne, ekonomiczne i społeczne. Jedną z metod wychodzenia z nałogu nikotynowego jest terapia. Znajdziemy i oferty terapii indywidualnych, i grupowych. Za jedną ze skutecznych metod walki z paleniem, uznaje się od zeszłego wieku terapie prowadzone przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Są one bardzo popularne w różnych zakątkach świata. Inną metodą mającą zmienić naszą postawę w stosunku do papierosów jest hipnoza.
Panaceum na papierosa
W ciągu ostatnich kilku lat na rynku pojawiło się wiele farmaceutyków mających ułatwić rzucenie palenia. W postaci tabletek, gum do życia czy plastrów. Niektóre zawierają nikotynę, której przecież chcemy się pozbyć? Jeśli sięgamy po farmaceutyczne sposoby walki z paleniem, to w pierwszej kolejności sprawdźmy skład leku. Niektóre kuracje mają wysoki stopień skuteczności. Oczyszczają organizm z nikotyny, niwelują chęć zapalenia papierosa i wpływają na samopoczucie. Stanowią wsparcie, gdy pojawia się chęć zapalenia papierosa.
Na proces wychodzenia z nałogu nikotynowego składa się wiele elementów, najważniejszym z nich jest nasza wola i chęć bycia wolnym. Środki farmaceutyczne oraz terapia stanowią wsparcie podjętej decyzji i ułatwiają wyjście z nałogu.