Kiedy rozebrać choinkę bożonarodzeniową?

Świąteczna choinka to dekoracja, z którą żal się rozstawać. Tworzy ona magiczny nastrój, ożywia wnętrze oraz cieszy oczy migocącymi światełkami i kolorowymi ozdobami. Żywe drzewko wnosi jeszcze charakterystyczny zapach lasu tak nierozerwalnie kojarzący nam się z okresem świąt Bożego Narodzenia.

I, o ile sztuczna choinka może stać bardzo długo, tak prawdziwe drzewko ma ograniczoną żywotność. Pojawia się dylemat, kiedy rozebrać choinkę bożonarodzeniową? Czy czekać aż opadną wszystkie igły? Takie rozwiązanie wydaje się mało pragmatyczne i do tego pozbawiające świąteczną ozdobę wszelkich walorów estetycznych. Kiedy zatem najlepiej wynieść drzewko z domu? Podpowiadamy!

Kiedy rozebrać choinkę

Źródło: www.unsplash.com

Kiedy rozebrać choinkę bożonarodzeniową?

Choinka to ozdoba, która jeszcze przez jakiś czas po świętach Bożego Narodzenia gości w naszych domach. I póki wygląda świeżo i bujnie stanowi miły dekoracyjny akcent. Jednak, w którymś momencie pojawia się pytanie, kiedy rozebrać choinkę. Jedną z granicznych dat jest 6 stycznia, kiedy to obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną szerzej jako święto Trzech Króli.

Jeśli jednak nasza choinka wciąż prezentuje się dobrze za kolejną granicę przyjmuje się koniec liturgiczny okresu Bożego Narodzenia. Ów koniec wyznacza Chrzest Pański, który w roku 2020 wypada 12 stycznia. Według tradycji święto Ofiarowania Pańskiego, znane także jako Matki Bożej Gromnicznej obchodzone co roku 2 lutego to także dobry moment, by rozstać się ze świątecznym drzewkiem. To właśnie wtedy zwykle znikają szopki i choinki z kościołów.

Wielu ludzi z rozebraniem choinki czeka na wizytę księdza „po kolędzie”. Niektórzy ten okres wydłużają do momentu, kiedy uznają, że ich świąteczna ozdoba zamiast ożywiać wnętrze, zaczyna je po prostu szpecić.

 

A kiedy Twoja choinka znika z domu?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (44 głosów, średnia: 4,95 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. janka1312  14 stycznia 2020 06:17

  u mnie zawsze jest rozbierana 6 stycznia w Święto Trzech Króli

  Odpowiedz
 2. Wusia  14 stycznia 2020 07:32

  Kocham choinki i rozbieram ją dopiero 2 lutego.

  Odpowiedz
 3. ewalub  14 stycznia 2020 12:17

  My sprzątamy najpóźniej jak tylko można, bo wszyscy lubimy. 🙂

  Odpowiedz
 4. macierzanka  14 stycznia 2020 15:06

  Ja też czekam do 2 lutego.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany