Kiedy pomoże dermatolog?
Spis treści:
Lekarz dermatolog to jedne z tych specjalistów, do którego często udajemy się w momencie, gdy problemy skórne są nieprzyjemne, widoczne, wywołują dyskomfort. Obecnie, aby dostać na wizytę realizowaną w ramach NFZ, potrzebować będziemy skierowania od lekarza rodzinnego. Pewną alternatywą są więc wizyty prywatne. Poza tym bez problemu można znaleźć lekarzy specjalizujących się też w wąskich dziedzinach. Czasem niezbędny będzie dermatolog dziecięcy, a często ten zajmujący się leczeniem chorób skóry u osób dorosłych.
Czym zajmuje się lekarz dermatolog?
Sama konsultacja dermatologiczna np. w https://polmed.pl/lekarze/dermatolog/ może dotyczyć bardzo różnorodnych chorób i problemów. Niektórzy uważają, że każdy z nas znalazłby powód, by do specjalisty w tej dziedzinie się udać, ponieważ liczne zmiany skórne, blizny, trądzik czy inne problemy pojawiające się wraz z wiekiem nieraz spędzają sen z powiek. Czasem chcemy się ich pozbyć, a często zastanawiamy się, czy nie są one sygnałem, że coś dzieje się nie tak czy pierwszym objawem poważnej choroby. Warto więc do specjalisty z zakresu dermatologii udać się nie tylko w momencie, gdy występują oczywiste wskazania do konsultacji, ale także po to, by wykonać „przegląd”, pozwolić lekarzowi obejrzeć dokładnie znamiona czy pieprzyki, ponieważ jest to najlepsza profilaktyka poważnych chorób skóry.
Dermatolog dziecięcy dla najmłodszych
Lekarz na wizycie dokładnie ogląda zmiany i szuka możliwych przyczyn nieprawidłowości. Bardzo często pacjentów niepokoją znamiona barwnikowe i guzki skórne. Szczególnie lato jest tym okresem, gdy zdecydowanie częściej mówi się o ryzyku występowania groźnych chorób z powodu ryzyka rozwoju komórek rakowych – najczęściej czerniaka. Lekarz ocenia więc zmiany na twarzy, dłoniach czy owłosionej skórze głowy, a gdy jest taka potrzeba, sprawdza również te występujące na całym ciele.
Warto pamiętać o tym, że dermatolog zajmuje się wieloma różnymi chorobami. Zmiany skórne mogą być spowodowane przez łuszczycę, toczeń, zapalenie skórno-mięśniowe, atopowe zapalenie skóry, ciężki trądzik zwykły i różowaty oraz łysienie i wiele innych. Pojawiają się na dość długiej liście także choroby przenoszone drogą płciową. Wiele z tych dolegliwości nie tylko związana jest ze stanem zapalnym i wywołuje świąd, ból, dyskomfort oraz bardzo źle wygląda. Niektórym zmianom będzie towarzyszyć też gorączka, złe samopoczucie, zaburzenia elektrolitowe i wiele innych problemów zdrowotnych. I dlatego właśnie dermatolog zajmuje się wieloma różnymi aspektami choroby, a nie tylko ich widocznym objawem. Te oczywiście często utrudniają codzienne funkcjonowanie i znacząco wpływają na poziom samooceny. Do dermatologa należy również udać się, gdy cierpią na różnego rodzaju choroby infekcyjne takie jak róża, czyraki bądź liszajec zakaźny. Lekarz jest w stanie zaplanować i wdrożyć skuteczne leczenie.
Zanim do gry wejdzie chirurg dziecięcy lub kosmetyczka
Wizyta u dermatologa w czasie choroby skóry wydaje się więc być właściwą drogą. Warto także pamiętać o tym, że specjalista jest w stanie pomóc także przy dobraniu odpowiednich środków pielęgnacyjnych czy zabiegów do cery wrażliwej. Dlatego właśnie w wielu wypadkach – zamiast do kosmetyczki powinniśmy pierwsze kroki skierować do dermatologa. Wrażliwa skóra często na niekorzystne czynniki reaguje zaczerwienieniem, suchością czy złuszczaniem się. Wymaga więc terapii niemalże szytej na miarę. Nieprawidłowa pielęgnacja zawsze może wywołać niepożądane skutki. W efekcie najlepsza jest współpraca dermatologa i doświadczonego kosmetologa, by uzyskać satysfakcjonujące efekty. Je widać na przykład przy trądziku, który jest zmorą nie tylko młodych ludzi. Ten zaskórnikowy powinien być leczony w gabinecie kosmetycznym. W sytuacji, gdy potrzebne są leki oraz instrukcja, jak dbać o skórę, warto udać się do dermatologa. Ze względu na ciężki przebieg choroby to lekarz zajmuje się terapią trądziku ropowiczego. Ona może nawet wykluczać zabiegi estetyczne i kosmetyczne zarówno w trakcie, jak i kilka miesięcy po zakończeniu kuracji.
Jak wygląda konsultacja dermatologiczna?
Może się wydawać, że pomimo wielu społecznych akcji informujących o ryzyku poważnych chorób skóry i konieczności obserwowania zmian, w dalszym ciągu niska jest świadomość pacjentów. Wizyty u dermatologa są więc odkładane w czasie aż do zaostrzenia się choroby. Poza tym bardzo często zmiany skórne są też związane ze wstydem, kompleksami, wpływają na ograniczenie życia towarzyskiego, trudnościami w podjęciu wymarzonej pracy czy też czerpania satysfakcji z tego, co się robi. Wszak wygląd jest bardzo ważny, a ocenianie innych po jakości cery w dalszym ciągu nam towarzyszy. Pacjenci z przewlekłymi chorobami skóry borykają się więc z odrzuceniem, unika się ich, ponieważ mogą zarażać i nie wpisują się w kanon urody oraz nie są wizytówką dbania o siebie. Pomimo tego często ciężko jest pacjentom iść do lekarza. Czekają, aż zmiany znikną, choć przecież tylko leczenie w klinice dermatologii lub nawet konsultacje ze specjalistą chorób zakaźnych stają się podstawą do wdrożenia odpowiedniej terapii, uporania się z problemem, a e efekcie polepszenia życia. Cały czas zapominamy również, jak wielkie możliwości ma medycyna estetyczna w niwelowaniu zmian skórnych, które pozostały na ciele po rozmaitych dolegliwościach. Często są efektem trądziku, atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy.
Artykuł sponsorowany