Kiedy makijaż może zaszkodzić zdrowiu?

Na rynku mamy pełno kosmetyków kolorowych. Ich formuły są ciągle unowocześniane, a kosmetyki stają się mniej inwazyjne dla kondycji skóry i naszego zdrowia. Poza wybieraniem produktów odpowiednich do typu cery i sprawdzonych, z dobrymi składami warto jeszcze pamiętać o kilku ważnych nawykach.  Kiedy makijaż może szkodzić zdrowiu?

makijaż soft glam

Fot. EyeEm, Freepik

 

Kiedy makijaż może zaszkodzić zdrowiu? – Gdy nosimy sztuczne rzęsy

Sztuczne rzęsy stały się prawdziwym kosmetycznym hitem. Wiele z nas nie wyobraża sobie nawet codziennego makijażu, bez doczepienia przynajmniej kilku kępek pięknych, długich rzęs. My zachęcamy raczej do dbania o te naturalne i używania naturalnych olejów i sprawdzonych odżywek, a sztuczne rzęsy zostawić sobie na wielkie wyjścia. W jaki sposób mogą nam zaszkodzić? Przede wszystkim mogą doprowadzić do łamania się i wypadania naszych naturalnych. Poza tym na sztucznych rzęsach możemy znaleźć formaldehyd, czyli aldehyd mrówkowy, który służy do konserwacji i zabezpieczania np. nowych ubrań przed pleśnią, gnieceniem i nieblaknięciem. To środek podrażniający, toksyczny i rakotwórczy!

Kiedy makijaż może zaszkodzić zdrowiu? – Gdy śpimy w makijażu

Z pewnością niejednej z nas zdarzyło się uciąć sobie drzemkę w makijażu, a może nawet spędzić w nim cała noc. Warto jednak wykrzesać z siebie odrobinę siły nawet po bardzo ciężkim dniu by wykonać dokładny demakijaż. Po pierwsze pozwolimy skórze oddychać i zregenerować się przez sen. Co prawda kosmetyki są już coraz bardziej nieszkodliwe dla naszej cery, to jednak w dalszym ciągu zatykają nieco pory. Do tego należy dodatkowo dołożyć zanieczyszczenia z całego dnia, które zebrały się na twarzy. Niektóre kosmetyki są mnie lub bardziej toksyczne, zawierają oleje, a podczas snu mogą przedostać się do naszych oczu i wywołać zapalenie spojówek lub inne przykre infekcje.

Kiedy makijaż może zaszkodzić zdrowiu? – Gdy zlekceważymy termin ważności

Kosmetyki do makijażu posiadają swoje daty ważności. Nie tylko podkład, ale również cienie do powiek, pomadki, błyszczyki, rozświetlacze czy eyelinery, czyli te kosmetyki, które zazwyczaj potrafią zalegać w naszych kosmetyczkach miesiącami, jeśli nie latami. Musimy pamiętać, że data ważności nadrukowana na produkcie to nie jedyny wskaźnik jego przydatności. Warto zwrócić uwagę na to ile miesięcy po otwarciu produkt można używać. Najczęściej ta informacje umieszczona jest przy symbolu z otwartym słoiczkiem.  Przeterminowane produkty mogą wywołać stany zapalne, uczulenia, wysypki, opuchnięcia, infekcje, które ciężko będzie nam wyleczyć, dlatego lepiej rozstać się bez sentymentu z produktami, które mają więcej niż 6 miesięcy (jeśli informacja na produkcie nie mówi inaczej), a swoją kosmetyczkę zaopatrzyć w minimum, którego będziemy regularnie używać.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (192 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...