Kiedy jest potrzebny nakłuwacz do glukometru

Nakłuwacz do glukometru umożliwia pobranie krwi, która jest niezbędna do oszacowania poziomu cukru. To podstawowe narzędzie kontroli osób zmagających się z cukrzycą, które pozwala im normalnie funkcjonować. Na rynku dostępne są nakłuwacze jednorazowe i te, których można używać wielokrotnie. Jakie są ich wady i zalety?

Co to jest glukoza i jak oznaczać jej poziom?

Glukoza to cukier prosty, który pełni różne funkcje w metabolizmie człowieka, m.in. jest źródłem energii, z którego czerpią wszystkie komórki. Glukoza jest magazynowana w wątrobie i w mięśniach w postaci glikogenu, skąd uwalnia się, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Prawidłowe stężenie glukozy we krwi zależy od współdziałania wielu hormonów, a przede wszystkim insuliny, na której aktywność wpływa stan trzustki oraz wrażliwości komórek, na które działa. Przyjmuje się, że prawidłowe stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej na czczo wynosi 70–99 mg/dl (3,9–5,5 mmol/l).

Poziom glukozy w osoczu krwi żylnej, czyli glikemię, muszą oznaczać osoby chore na cukrzycę. Wykorzystują do tego niewielkich rozmiarów nakłuwacz do glukometru, z którego pomocą pobierają kroplę (lub kilka kropli) krwi konieczną do samodzielnego badania. Domowe glukometry są mniej dokładne niż badanie w laboratorium, ale pozwalają cukrzykom na normalne funkcjonowanie bez konieczności codziennych wizyt w placówce medycznej.

Nakłuwacz do glukometru

Domowy glukometr powinien być wygodny w użyciu, ponieważ osoby zmagające się z cukrzycą muszą mierzyć poziom cukru nawet kilka razy dziennie. Dla osób starszych wygodniejsze będzie większe urządzenie, które nie wymaga precyzyjnej obsługi. Warto pamiętać, że wraz z wiekiem sprawność manualna może się obniżyć. Nowoczesne glukometry są wyposażone w mechanizm kontrolujący głębokość nakłucia, przez co ślady po igle są niemal zupełnie niewidoczne i nie powodują krwiaków. Tego typu urządzenie ma jeszcze tę zaletę, że głębokość nakłucia można zwiększyć, jeśli pacjent ma twardszą i zrogowaciałą skórę.

Do prawidłowego działania nakłuwacz do glukometru wymaga sterylnych igieł. Dla wygody przeprowadzanych pomiarów warto wybrać nakłuwacz wielorazowego użytku i wymieniać tylko tzw. lancety. Urządzenia od najlepszych producentów posłużą nam przez długi czas. Mają prostą zasadę działania. W ich wnętrzu umieszcza się ostrze, za pomocą którego pobiera się kilka kropli świeżej krwi, po czym wyrzuca zużytą lancetę. Są uniwersalne i wygodne przy codziennych pomiarach, ale warto pamiętać, że wymagają czyszczenia, co dla niektórych osób może być wadą tego typu rozwiązania. Nakłuwacze jednorazowe są z kolei bardziej higieniczne, ale po użyciu należy je wyrzucić i kolejny pomiar przeprowadzić nowym urządzeniem, więc trzeba pamiętać, aby mieć w domu dostateczną ich ilość.

Lanceta to z kolei igła z dodatkową osłonką, która musi być kompatybilna ze stosowanym nakłuwaczem. Wszystkie lancety są jednorazowe i po pobraniu krwi należy je wyrzucić. Ich wielokrotne stosowanie prowadzi do szybkiego stępienia ostrza, które nie tylko powoduje ból w trakcie nakłucia, ale może prowadzić do powstania trudno gojących się ran, a w ich wyniku widocznych blizn.  Co szczególnie ważne — z jednej lancety może korzystać tylko jedna osoba.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (19 głosów, średnia: 4,47 z 5)
loading... zapisuję głos...