Kiedy i w jaki sposób sadzić tuje?

Popularne krzewy ogrodowe to wiele różnych gatunków z jakimi możemy się spotkać, natomiast nie da się zaprzeczyć, że jednym z najbardziej popularnych są bez wątpienia tuje i w wielu miejscach się z nimi spotkamy. Nazywamy je żywotnikami, ze względu na to, że to rośliny, które są wytrzymałe i łatwe w uprawie. To oczywiście czynnik, który decyduje o tym, że ta roślina jest obecnie tak bardzo popularna. Warto wiedzieć jak ją sadzić i jak o nią zadbać, gdy znajdzie się w gruncie.

Kiedy należy sadzić tuje?

Jeśli ktoś zastanawia się kiedy sadzić tuje powinien brać pod uwagę to w jakiej formule kupuje roślinę. Jeśli będzie to krzew, którego bryła z korzeniami jest w donicy z ziemią to przy takiej roślinie właściwie można ją sadzić cały okres wzrostu a więc od wiosny do jesieni. Nieco inaczej sprawa wygląda jeśli będzie się brało pod uwagę tuje ze szkółki, które mają korzenie niezasłonięte. Jeśli chodzi o takie rośliny to sadzimy je gdy na gałęziach pojawią się pąki a więc wczesną wiosną, albo po intensywnym wzroście czyli jesienią. Ostateczny termin to koniec października, roślina bowiem przed mrozami powinna stworzyć w ziemi nowe korzenie.

Gdzie powinno się sadzić tuje?

Tuje to rośliny, które są odporne na zamienne warunku atmosferyczne i dość łatwe w uprawie. Te cechy sprawiają, że ta roślina nie ma dużych wymagań jak chodzi o podłoże, poradzi sobie praktycznie w każdych warunkach. Jeśli zależy nam, by krzew szybko przyrastał, zgęstniał i był wybarwiony ładnie to warto wybrać miejsca słoneczne, albo ewentualnie takie lekko zacienione. Warto postawić na żyzną glebę, próchnicą, lekko wilgotną i przepuszczalną. Na suchej i jałowej ziemi rośliny zmarnieją, albo w ogóle się nie przyjmą. Warto zapewnić dobre warunki, wtedy dekoracyjny aspekt tych roślin wypadnie super.

Zabezpieczenie posadzonych tui

Posadzone tuje warto zabezpieczyć, ponieważ nie mają jeszcze wykształconych korzeni, które będą pobierały gruntową wodę. Dlatego tutaj jest narażenie na przesuszenie i tym samym nieprzyjęcie się rośliny. Istotne będzie to, by regularnie podlewać rano albo wieczorem. Jest to szczególnie ważne, jeśli nowe rośliny są narażone na suszę albo upały. Wtedy oprócz podlewania można je zraszać a nawet okryć gałęzie włóknina ogrodniczą i chronić przed spaleniem. Jeśli będzie to czas silnych wiatrów to można je podeprzeć palami bambusowymi albo drewnianymi. Odpowiednie zabezpieczenie to gwarancja, że roślina się przyjmie i będzie się ładnie prezentować, a tym samym będzie upiększać ogród.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (13 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany