Kiedy i jak uzupełniać elektrolity?

Elektrolity to substancje chemiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy ich poziom spada, możemy mieć gorsze samopoczucie. Warto wiedzieć kiedy najczęściej tracimy elektrolity i jak je uzupełnić.

ćwiczenia

 

Sytuacje, w których tracimy elektrolity

Na utratę elektrolitów narażone są osoby intensywnie uprawiające sport, wykonujące ciężką fizyczną pracę, przebywające długo w wysokich temperaturach, ale również osoby aktywne fizycznie i takie, które wykonują pracę wymagającą dobrej koordynacji mięśniowo-umysłowej. Elektrolity są wypłukiwane z organizmu także wówczas, gdy pijemy duże ilości niezmineralizowanej wody, kawy czy herbaty, a także, gdy spożywamy alkohol, w tym piwo.

Elektrolity – kto jeszcze ich potrzebuje?

Elektrolity powinny uzupełniać również osoby, które na co dzień muszą pracować w dużym skupieniu. Gdy poziom elektrolitów jest niższy, mogą pojawiać się trudności z koncentracją i pamięcią. Także studenci uczący się do egzaminów powinni sięgać od czasu do czasu po elektrolity dla dorosłych rozpuszczalne w wodzie.

 

Jak uzupełniać elektrolity?

Preparaty zawierające elektrolity dla dorosłych stosowane są w celu wspomagania równowagi elektrolityczną organizmu i uzupełnić kluczowe dla organizmu elektrolity i minerały. Zazwyczaj mają one postać płynów albo tabletek musujących, ewentualnie proszku do rozpuszczania w wodzie. Taki preparat należy wypić w ilości wskazanej na etykiecie lub w ulotce informacyjnej.

 

Domowy sposób na uzupełnienie elektrolitów

Elektrolity łatwo jest uzupełnić także domowym sposobem. Najprostszy domowy izotonik to woda o wysokiej zawartości minerałów z dodatkiem soku z cytryny, miodu i ewentualnie szczypty soli. Z tym ostatnim składnikiem należy jednak uważać – soli nie powinny dodawać do wody osoby na diecie niskosodowej. W takim przypadku w zupełności wystarczy sód w ilości zawartej w wodzie mineralnej.

 

Inny domowy izotonik, który jest nie tylko prosty w przygotowaniu, ale też bardzo smaczny, to woda mineralna z dodatkiem ananasa, melona albo arbuza i listków świeżej mięty. Owoce zawierają wodę i sporą ilość soli mineralnych, dlatego w wielu przypadkach wystarczy samo zjedzenie soczystego jabłka, gruszki czy arbuza, by uzupełnić elektrolity, a przy okazji dostarczyć organizmowi porcji witamin, antyoksydantów i błonnika pokarmowego. Pamiętajmy też, że obok elektrolitów do prawidłowego funkcjonowania mięśni mózgu, potrzebne są też węglowodany, a owoce są bardzo dobrym ich źródłem.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (122 głosów, średnia: 4,25 z 5)
zapisuję głos...