Kiedy czas na rozwód ? Jak rozpoznać, czy nadeszła ta chwila ?

 Decyzja o rozstaniu zawsze jest trudna. Szczególnie, gdy jedna ze stron nadal kocha. Pomimo tego, że statystyki liczby rozwodów w Polsce rosną, to nadal jest to temat tabu, powód według niektórych do wstydu, plotek, a czasami nawet napiętnowania. Sprawa dodatkowo komplikuje się, jeśli posiadamy dzieci. Trwać ze sobą bez uczucia po to, by wychowywały się w pełnej, choć niekoniecznie szczęśliwej rodzinie? Kiedy czas na rozwód ?  Jak rozpoznać, czy nadeszła ta chwila?

rozwód kłótniaWhen you are struggling to find an ounce of happiness in your marriage, even if you think your partner is a genuinely nice person, it may really be over. Many marriages have been saved with the help of therapy and before you think your marriage is over, you should always give it a try. Here are some signs that you may be happier and your partner for that matter, may be happier if you just end it and move on with your lives in different directions.

Polecamy również: 6 rzeczy do których Twój partner nigdy się nie przyzna

Kiedy czas na rozwód ?  – Terapia małżeńska nie pomaga

Spróbowaliście terapii, jednak nie przyniosła ona skutku? Stosowaliście ją długo, jednak w niczym nie pomogła? By ratować małżeństwo obie strony muszą być na to zdecydowane. Terapia jest wyrazem dobrej woli, jednak czasami wydarzyło się już zbyt wiele złego pomiędzy parą, za dużo było krzywd i w takich przypadkach czasami nawet pomoc specjalisty będzie tylko marnowaniem czasu.

Kiedy czas na rozwód ?  – Brak namiętności

Namiętność z wiekiem i ze stażem małżeństwa zanika. Jest to naturalny proces w związku dwojga ludzi. Są okresy nawet w młodych małżeństwach, kiedy mamy przerwę, jednak jeszcze jej iskierka się tli i można ją rozpalić. Dajcie sobie czas – być może to tylko chwilowa faza. Stres wynikający z problemów w pracy i między Wami z pewnością wpływa na Wasz popęd!

Kiedy czas na rozwód ?  – Brak intymności

Intymność w tym przypadku rozumiemy, jako zrozumienie, czułość, dbanie o siebie nawzajem. Pojawiają się z związku momenty, gdy rzeczywiście jest nam o nią trudno. Jest to ostatnia rzecz w związku, która pozostaje, gdy zaczyna nam brakować namiętności. Małżeństwa oparte tylko na intymności, są w stanie przetrwać, jednak, gdy zabraknie nam jej, w takim przypadku mamy do czynienia ze związkiem pustym. Warto szczerze przemyśleć nasze uczucia do współmałżonka i zdecydować się na podjęcie decyzji. Czy jeśli z dawnej relacji nie zostało już nic, to czy nie warto rozstać się i zacząć życie na nowo, być może z kimś innym?

Kiedy czas na rozwód ?  – Kłótnie i angażowanie dzieci

W przypadku, gdy niemal każda Wasza rozmowa kończy się kłótnią powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Jak Waszą relację widzą dzieci. Czy jest sens w kontynuowanie toksycznego układu „dla dobra dzieci” i pokazywać im na swoim przykładzie, jak nieszczęśliwym można być w związku, czy może rozstać się, ale zachowując wzajemny szacunek?

Zobacz też: Terapia małżeńska – nie taka straszna!

Kiedy czas na rozwód ?  – Powtarzające się zdrady

To, czy można wybaczyć zdradę partnera jest indywidualną sprawą. Jednak, gdy przelotne romanse się powtarzają, a nas to jedynie dobija, złości,wpędza w depresję – warto odpuścić. Niektórzy ludzie nie są stworzeni do monogamicznych związków – lepiej odejść i pozwolić im robić to na co mają ochotę, a miłości szukać gdzie indziej.

Kiedy czas na rozwód ?  – Inne spojrzenie na posiadanie dzieci

Jeśli jedna ze stron chce posiadać dzieci, a druga zdecydowanie uważa, że nie jest stworzona do rodzicielstwa, jest to poważny problem. Owszem można spróbować kogoś przekonać do posiadania dzieci, lub przeciwnie. Tylko czy uda nam się w takiej sytuacji być szczęśliwym?  Czy kobieta, która pragnie dziecka za kilka lat nie stwierdzi, że wyrzekła się zbyt wielkiej rzeczy po to, by ratować związek?

Kiedy czas na rozwód ?  – Przemoc

W tym przypadku nie ma dyskusji. Jeśli jesteś ofiarą przemocy, czy to fizycznej, czy psychicznej powinnaś zerwać tę relację. Oprawca nie zmienia się, nawet jeśli twierdzi, ze będzie się starał i powtarzał, że kocha. W takiej sytuacji potrzebujesz pomocy – on również, ale zdecydowanie nie Twojej.

By ratować związek chęć do tego muszą wyrazić dwie osoby. Nie możesz starać się i kochać za dwoje. Zdecydowanie warto walczyć o małżeństwo, jednak nigdy za wszelką cenę. Przede wszystkim, jeśli Twoje małżeństwo sprawia, że jesteś nieszczęśliwa, jeśli sama nie masz już siły o nie walczyć, warto się zastanowić nad terapią lub…rozstaniem. Terapia również może być sposobem na dojście do takiej decyzji i pomoc w zrobieniu to w sposób łagodny i zgodny.

Jakie powody Was przekonałyby do rozwodu, czy rozstania? Kiedy  warto ratować związek?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (202 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  27 kwietnia 2015 09:39

  Myślę, że to sprawa indywidualna i zalezy od sytuacji. Mogę twierdzić, że zdrady nie wybaczę, a gdy przyjdzie co do czego, mogę zmienić zdanie. Ale mam wrażenie, iż ostatnio ludzie rozwodzą się niemalże dla rozrywki, dla sportu – z byle przyczyny. Chyba bardziej modne jest bycie rozwodnikiem niż singlem.

  Odpowiedz
 2. Kmakolagwa  27 kwietnia 2015 16:35

  Ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
 3. Patriszia  27 kwietnia 2015 17:33

  Przeraża mnie liczba rozwodów…

  Odpowiedz
 4. bbo  27 kwietnia 2015 19:38

  Rozpoznać to jedno, a pogodzić się z tym to zupełnie inna sprawa.

  Odpowiedz
 5. Gocha  27 kwietnia 2015 21:05

  Te wydaje mi się, że nie ma takiego uniwersalnego schematu do tej sytuacji. Mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała roztrząsać tego tematu

  Odpowiedz
 6. Ewelina  27 kwietnia 2015 22:40

  jeszcze nie czas…. ale poczekajmy trochę

  Odpowiedz
 7. dakotka  28 kwietnia 2015 07:26

  poczekajmy… spróbujmy… najgłupsze słowa jakie istnieją między dwojgiem ludzi. nie ma na co czekać, bo nic się nie zmieni… ale do wszystkiego trzeba dojrzec, zrozumieć czym jest współuzależnienie itp i jak to się kończy… mi to zajęło prawie dwa lata… teraz jesteśmy z dziećmi szczęśliwi ze wspaniałym mężczyzną w zupełnie innym świecie… życzę tego wszystkim

  Odpowiedz
 8. lilkawodna  28 kwietnia 2015 12:46

  Różni ludzie, różne problemy i różnie rozwiązania. W większości przypadków na pewno warto ratować związek.

  Odpowiedz
 9. Arletta Bolesta  1 lutego 2018 16:13

  Witam,
  z kolei nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również nie mój blog.
  dr Arletta Bolesta
  adwokat kościelny

  Odpowiedz
 10. Arletta Bolesta  1 marca 2019 14:59

  Z uwagi na zamknięcie kolejnej platformy blogów, podaję nowy link, pod którym można znaleźć mój blog nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa:
  rozwody-koscielne.eu
  dr Arletta Bolesta
  adwokat kościelny

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany