Ketonal – dawkowanie i działanie leku na bóle menstruacyjne

Bóle menstruacyjne są powszechną dolegliwością. Szacuje się, że cierpi na nie nawet połowa kobiet. Są zlokalizowane w podbrzuszu, niekiedy promieniują też do krzyżowej części kręgosłupa. Bóle menstruacyjne można złagodzić środkami przeciwbólowymi z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz domowymi sposobami.

działanie leku na bóle menstruacyjne

Bóle menstruacyjne

Bóle menstruacyjne pojawiają się w trakcie miesiączki lub już na kilka dni przed nią. Są związane z ruchami mięśniówki macicy, których celem jest usunięcie złuszczającego się nabłonka. Dolegliwości mogą mieć różne natężenie i czas trwania. Zdarza się, że promieniują do pleców lub towarzyszą im inne objawy: nudności, pogorszenie samopoczucia, biegunka, bóle i zawroty głowy. Bóle menstruacyjne zaleca się łagodzić domowymi sposobami: masażem, ciepłymi okładami, ziołami lub lekkimi ćwiczeniami. Można wspomóc się także środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Jednym z nich jest Ketonal Active.

Jak wywołać okres i dlaczego się spóźnia?

Jak wywołać okres i dlaczego się spóźnia?

Jak wywołać okres, gdy twoja miesiączka nie pojawiła się regularnie? Zdarzają się miesiące, gdy czekasz, czekasz, a ona się nie pojawia... Na pewno się wtedy stresujesz i czujesz niekomfortowo, a być może także zastanawiasz się, jak wywołać okres. Oto podpowiedzi i domowe naturalne sposoby na wywołanie okresu, bowiem tak mądrości ludowe, jak i medycyna konwencjonalna mogą przyjść z pomocą.

Czym jest lek Ketonal Active?

Ketonal Active to środek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy, który jest dostępny bez recepty. Jego substancją czynną jest ketoprofen należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Służy on do stosowania doustnego. Ma postać twardych kapsułek, które są łatwe do połknięcia. Lek bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego.

Dlaczego Ketonal pomaga na bóle menstruacyjne?

Ketoprofen obecny w Ketonalu działa na zasadzie blokowania cyklu cyklooksygenazy, a dokładniej jej dwóch izoenzymów: COX-1 i COX-2. Dzięki temu hamuje syntezę prostaglandyn – hormonów uczestniczących w procesach zapalnych i przyczyniających się do powstawania bólu. Także tego, który jest obecny podczas menstruacji.

Uważa się, że ketoprofen niedopuszcza do powstawania prostaglandyn w mięśniach miednicy, co skutkuje złagodzeniem bólu menstruacyjnego. Zaobserwowano też, że po zastosowaniu środków z grupy NLPZ zmniejsza się napięcie mięśniówki, a także częstotliwość i amplituda skurczów macicy. Dlatego lek ten może być z powodzeniem stosowany na łagodne i umiarkowane dolegliwości bólowe związane z miesiączką.

Na tle innych leków Ketonal Active wyróżnia się szybkim działaniem. Maksymalne stężenie w organizmie ketoprofen osiąga po 1 godzinie i 22 minutach. Kobieta, która cierpi na bóle menstruacyjne, w krótkim czasie może powrócić do swoich codziennych aktywności. Z tej przyczyny jest to jeden z najchętniej wybieranych leków przeciwbólowych. Ufa mu ponad 53% pacjentów (dane uzyskane na podstawie badania KANTAR Polska z 2019 roku).

Jak prawidłowo dawkować Ketonal Active?

W przypadku bólu menstruacyjnego zalecane jest przyjmowanie Ketonalu Active zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Należy zażyć 1 kapsułkę, czyli 50 mg leku, a jeżeli dolegliwości nie ustąpią lub pojawią się ponownie, można powtórzyć dawkę po 8 godzinach. Oznacza to, że w ciągu doby dopuszczalne jest przyjęcie 3 kapsułek (150 mg) ketoprofenu. Jednocześnie trzeba pamiętać o dwóch ważnych kwestiach:

  • Ketonal bez recepty można przyjmować bez konsultacji z lekarzem maksymalnie przez 5 dni;
  • Ketonal nie może być łączony z innymi lekami z grupy NLPZ (takie postępowanie może doprowadzić do powikłań).

W celu ochrony błony śluzowej przewodu pokarmowego zaleca się, aby przyjmować Ketonal wraz z posiłkiem. Kapsułkę należy popić dużą ilością wody lub mleka (co najmniej pół szklanki). Nie można łączyć go z kawą, mocną herbatą ani z napojami gazowanymi.

Czy stosowanie Ketonalu bez recepty jest bezpieczne?

Ketonal bez recepty, który można stosować na bóle menstruacyjne, jest uznawany za bezpieczny pod warunkiem, że przestrzegane są zalecenia lekarza lub informacje na ulotce dotyczące jego dawkowania, wskazań i przeciwwskazań. Niektóre osoby nie mogą go przyjmować ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań. Chodzi przede wszystkim o dzieci, pacjentów zażywających inne leki (m.in. metotreksat, lit, inne środki z grupy NLPZ) i nadwrażliwych na jeden ze składników Ketonalu.

Ze względu na to, że okres półtrwania (czas, w którym stężenie leku w organizmie zmniejsza się o połowę) ketoprofenu wynosi 2 godziny, tkanki i narządy wewnętrzne nie są narażone na jego długotrwałą obecność, co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia. Jednakże Ketonal Active (jak każdy inny lek) może powodować objawy niepożądane. Są to głównie dolegliwości ze strony układu pokarmowego: bóle brzucha, nudności, wymioty. W razie wątpliwości przed jego użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (43 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany