Keratynowe prostowanie włosów – na czym polega zabieg i jakie są jego efekty?

W latach 90. kobiety marzyły o burzy loków, okalających głowę i opadających na twarz w stylu bujnych kosmyków hollywoodzkich gwiazd, zerkających dumnie z okładek magazynów. Chętnie robiły sobie „trwałą” u fryzjera albo przynajmniej podkręcały włosy za pomocą papilotów, wałków, a w końcu coraz to nowocześniejszych lokówek. Obecnie od wielu lat obserwujemy odwrót od tego trendu i wyraźny zwrot w kierunku przeciwnym – ku włosom gładkim i błyszczącym niczym szklana tafla. Nowe tendencje stworzyły zapotrzebowanie na nowoczesne – bezpieczniejsze i zdrowsze od codziennego używania prostownicy – metody prostowania włosów. Tak dotarł do nas brazylijski, nieinwazyjny keratynowy zabieg prostujący. Poznajcie jego tajniki!

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który pierwotnie miał służyć maksymalnemu odżywieniu zniszczonych kosmyków przy użyciu keratyny poprzez jej aplikację i aktywowanie działania za pomocą wysokiej temperatury. Okazało się jednak, że „efektem ubocznym” jest intensywne i długotrwałe wygładzenie nawet mocno skręconych loków. Wówczas stało się jasne, że rytuał prostowania kosmyków przy użyciu naturalnej keratyny wkroczy na stałe do repertuaru zabiegów oferowanych przez salony fryzjerskie na całym świecie. To jeden z tych zabiegów, który pozwala na stworzenie modnej fryzury damskiej prawie z każdych włosów. Jak dziś przebiega ten zabieg, na czym polega i jakie są jego efekty? Odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania!

Keratynowe prostowanie włosów – na czym polega zabieg i jakie są jego efekty?

Keratyna to białko stanowiące naturalny budulec włosa. Nałożona na kosmyki w postaci płynnej, wnika głęboko w ich strukturę, uzupełniając ubytki, pogrubiając je oraz sprawiając, że stają się one intensywnie nawilżone i sprężyste. Obok niej keratynowe preparaty prostujące zawierają ponadto naturalne wyciągi z roślin, pełne witamin, antyoksydantów i kwasów tłuszczowych. Dzięki takiej formule nawadniają i odżywiają włosy, tworząc na nich warstwę ochronną, zabezpieczającą poszczególne kosmyki przed negatywnym działaniem czynników, takich jak kurz, smog czy promienie UV .

 

Dla kogo keratynowe prostowanie włosów?

www.pixabay.com

Zabieg keratynowego prostowania nieprzypadkowo został zapoczątkowany w Brazylii. Mieszka tam bowiem wiele właścicielek gęstych, ale puszących się i zniszczonych słońcem włosów. Wraz z upowszechnieniem tego rytuału grupa odbiorczyń znacznie się jednak poszerzyła. Dołączyły do niej kobiety o włosach przesuszonych przez farbowanie, zniszczonych w sposób mechaniczny i nieustannie się elektryzujących oraz naturalnie trudnych do ułożenia. Na zabieg zaczęło się decydować także coraz więcej osób marzących o odmianie. Motywacją dla kolejnych okazała się zaś zwykła oszczędność czasu, którego nie musiały odtąd marnować na poranną walkę z prostownicą. Obecnie na rynku pojawiły się organiczne i wysokojakościowe preparaty, które pozwoliły dołączyć do tej grupy kobietom w ciąży.

 

Jak przebiega zabieg keratynowego prostowania włosów?

www.pixabay.com

Przebieg zabiegu jest uzależniony od rodzaju kosmetyku, który zastosujemy. Każda marka dołącza do swoich produktów odrębną instrukcję dla fryzjerów bądź indywidualnych użytkowników. Z reguły realizuje się jednak podobny schemat, który zajmuje około 2 godzin:

Keratynowe prostowanie włosów krok po kroku

  1. Zabieg rozpoczyna się od umycia włosów specjalnym szamponem oczyszczającym (niekiedy zaleca się nawet dwukrotne umycie włosów). Następnie kosmyki należy wysuszyć w połowie, korzystając z ręcznika i suszarki.
  2. W kolejnym etapie dzieli się włosy na sekcje (korzystając z grzebienia i spinek albo klamer). Na wydzielone pasma aplikuje się preparat z keratyną lub szampon prostujący przy pomocy pędzelka (w pierwszym przypadku) albo dłoni w rękawiczkach (w drugim). Zawsze powinno się zaczynać aplikację centymetr od skóry skalpu.
  3. Po około 20 minutach spłukuje się preparat wodą. 
  4. W następnym kroku powinno się całkowicie wysuszyć włosy, ponownie podzielić je na partie i prasować każde pasmo prostownicą nastawioną na temperaturę 180C-230C (w zależności od stanu włosów). Poszczególne pasma należy przepuścić przez rozgrzane żelazko nawet 5-7 razy, wykonując wolne, ale płynne pociągnięcia.
  5. W zależności od rodzaju kosmetyku zabieg kończy się na tym etapie bądź jest kontynuowany. W przypadku kontynuacji należy spłukać włosy letnią wodą, a następnie nałożyć na nie odżywkę. Po 5 minutach odżywka zostaje spłukana, a włosy są suszone suszarką. 

Jak traktować włosy po keratynowym prostowaniu?

Większość producentów odradza przede wszystkim moczenie, mycie i upinanie wyprostowanych włosów przez 48 godzin. By jednak utrzymać uzyskane efekty dłużej, zaleca się także: 

  • unikanie słonej wody morskiej i preparatów, które ją zawierają;
  • nieużywanie kosmetyków z alkoholem;
  • rezygnację z silikonów;
  • unikanie SLS/SLES.

 

Keratynowe prostowanie włosów efekty

Jakie efekty przynosi zabieg? Najważniejszym i widocznym już na pierwszy rzut oka jest oczywiście pełne wyprostowanie włosów, które utrzymuje się około 4 miesięcy. Co więcej, za sprawą keratyny kosmyki stają się lśniące, nawilżone i wyraźnie mocniejsze. Sprawiają wrażenie gęstych i grubszych, spływając za uszy lub po ramionach na kształt gładkiej, miękkiej tafli. Stają się też podatne na stylizacje. A wszystko to w ramach bezpiecznego i łagodnego dla nich zabiegu!

Zobacz zdjęcia z prostowania włosów kosmetykami marek dostępnych w Polsce (Sweethair i Cocochoco):

 

Ile kosztuje keratynowe prostowanie włosów? Gdzie je wykonać?

Zabieg prostowania oferuje obecnie wiele salonów fryzjerskich w całej Polsce. Jego koszt waha się 500 do nawet 1000 złotych. Taniej wyjdzie, gdy wykonamy go samodzielnie, kupując kosmetyki na przykład w sklepach internetowych producentów. By jednak przyniósł oczekiwane rezultaty, musimy sięgnąć po kosmetyki najwyższej jakości, najlepiej od znanych marek (takich jak Sweethair, Cocochoco czy Kach). W przypadku tego zabiegu nie warto oszczędzać. Tanie preparaty mogą nie tylko nie przynieść spodziewanych rezultatów, ale dodatkowo zniszczyć nasze włosy! Jeśli decydujemy się na samodzielne prostowanie, warto też zarezerwować sobie więcej czasu i poprosić o pomoc przyjaciółkę. Z jej udziałem łatwiej doprowadzimy preparat do wszystkich pasm!

 

A czy Wy próbowałyście już keratynowego prostowania? Jeśli tak, koniecznie opowiedzcie nam o efektach!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (190 głosów, średnia: 4,36 z 5)
loading... zapisuję głos...