Kawa mleczna Flat White: czym jest i jak ją zrobić?
Espresso, latte i cappuccino nie trzeba nikomu przedstawiać, ale czy znasz flat white? „Płaska biała” to idealny kąsek dla tych, którzy lubią mocny zastrzyk kofeiny, ale jednocześnie chcą przełamać go delikatnością mleka. Flat white możesz delektować się zarówno w filiżance, jak i w ulubionym kubku. Ostrzegamy: to uzależnia!
Co to jest flat white?
Kawa flat white z pozoru przypomina klasyczną białą, ale to „Rolls Royce” wśród kaw z mlekiem. Dlaczego? Łączy w sobie energetyzującą moc kofeiny z lekko słodkawym, kremowym smakiem mleka. Technicznie rzecz biorąc, „płaska biała” składa się z 60 ml mocnego espresso i około 120 ml delikatnie spienionego mleka. Flat white pierwszy raz w tej formie wykonano już w latach 70. i co zaskakujące – nie we Włoszech, a w Australii! Mimo iż receptura liczy sobie już ponad 50 lat, kawy tej nie zna jeszcze wiele osób. Ba, nie zamówimy jej nawet we wszystkich kawiarniach!
Jak zrobić kawę flat white
Wykonanie kawy flat white wbrew pozorom nie jest proste. Nie wystarczy dodać mleka do kawy – na każdym etapie przygotowywania napoju, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Podstawą flat white jest podwójne espresso, czyli ulubiony „mały zastrzyk energii” Włochów. Poprawne i zachowujące swoje pobudzające właściwości espresso, uzyskamy wyłącznie z ekspresu lub klasycznej kawiarki (jednak to wymaga większej wprawy). Już parząc bazę do flat white należy pilnować, aby kawa nie była spalona, czyli potocznie mówiąc „przeciągnięta”. Zbyt długi czas parzenia espresso sprawi, że będzie miało gorzki, nieprzyjemny posmak.
Kluczowym elementem udanego flat white jest oczywiście mleko. „Flat”, bo mleko dodawane do tej wersji kawy jest tylko delikatnie spienione, układa się w filiżance „na płasko”. Mleko powinno być pełnotłuste i podgrzane do temperatury maksymalnie 70 stopni Celsjusza. Przygotowanie mleka to również wyzwanie dla początkujących kawoszy – poprawnie wykonana czynność zaowocuje kremowym, lekko słodkim smakiem, który idealnie połączy się z intensywnością espresso.
Ekspres do kawy flat white?
Opcję wykonania flat white znajdziemy już w najlepszych, domowych ekspresach do kawy, jak DeLonghi Dinamica. Dzięki temu, nie musimy martwić się o to, czy nie przeciągniemy espresso, czy nie przepalimy mleka. Wszystko odbywa się automatycznie, my jednak mamy również bardzo ważne zadanie – dopilnowanie jakości składników naszej kawy – bez tego nawet prawdziwy, włoski ekspres wypuści pospolitą „plujkę”. Co mamy na myśli?
- Po pierwsze – kawa. Ziarna należy przechowywać w zamknięciu, aby utrzymały swój aromat i nie zwietrzały.
- Po drugie – mleko. Musi być dobrej jakości i oczywiście świeże. Pamiętajmy też o utrzymywaniu czystości w systemie mlecznym!
Flat white a cappuccino
Czym różni się flat white od cappuccino? Kawy te są z pozoru podobne, lecz ich proporcje zupełnie inne! Cappuccino to delikatna kawa, która zalecana jest do spożywania w godzinach popołudniowych – jej bazę stanowi pojedyncza porcja espresso, więc nie będzie tak pobudzająca jak flat white. Po drugie mleko – w przypadku cappuccino, to ono gra pierwsze skrzypce, pianka ma być okazała, puszysta i wyraźnie dominować w smaku i wyglądzie napoju. Podchodząc do sprawy od strony technicznej: te dwie kawy różni też kolejność dodawania składników. Flat white to podwójne espresso zalane lekko spienionym mlekiem, natomiast w przypadku cappuccino, espresso dodajemy na wcześniej przygotowaną, mleczną piankę.
Flat white a kawa biała
Tu różnica jest w zasadzie oczywista. Kawą białą jest każda, która zawiera mleko, jest to więc bardzo ogólne określenie. Przyjęło się jednak, że biała to po prostu kawa z mlekiem, najczęściej americano, bądź przeciągnięte espresso, z dolanym, ciepłym mlekiem. Tak kawą nie pogardzimy oczywiście w długiej podróży, jednak prawdziwy flat white gwarantuje pokochane przez kawoszy na całym świecie proporcje i balans smaku.
Pozostałości po kawie
Oto pomysły na wykorzystanie fusów po kawie: