Kawa gotowana wg Kuchni Pięciu Przemian

Czy kawa jest zdrowa? Eksperci od zdrowia i żywienia spierają się o to od lat. Duże znaczenie ma oczywiście częstotliwość jej picia, ale także sposób jej przyrządzania. Kawa gotowana według Kuchni Pięciu Przemian ma, według Chińczyków, nie szkodzić, a wręcz rozwiązywać wiele problemów zdrowotnych. Jak działa taka kawa i jak ją przygotować?

Popularność sztuki gotowania rodem z Dalekiego Wschodu, zwanej kuchnią pięciu przemian, zatacza coraz szersze kręgi w świecie zachodnim. Ten sposób przyrządzania dań i napojów zakłada, że wszystko, co jemy, może pobudzać albo zaburzać naszą energię życiową. Aby dania były pełnowartościowe, należy odpowiednio dobierać składniki. Jak działa kawa gotowana wg kuchni pięciu przemian i jak ją przyrządzić? Nie mylcie ją z kuloodporną kawą – czyli kawą z olejem kokosowym i masłem.

kawa gotowana wg Kuchni Pięciu Przemian

źródło: pexels.com

Kawa gotowana wg kuchni pięciu przemian – właściwości i sposób przyrządzania

W Kuchni Pięciu Przemian chodzi przede wszystkim o odpowiedni dobór składników, a także o kolejność ich dodawania. Składniki dania lub napoju muszą składać się z 5 elementów: ziemi (smak słodki), ognia (smak gorzki), wody (smak słony), drzewa (smak kwaśny), metalu (smak ostry). Jakie to mogą być składniki?

 Składniki ziemi

Ogólnie rzecz biorąc, ziemia odpowiada smakowi słodkiemu. Jakie składniki ziemi możemy dodać do kawy? Najzdrowsze będą zioła i przyprawy, takie jak cynamon, wanilia, kminek czy szafran. Ziemi odpowiadają jednak także cukier – biały i trzcinowy – miód, słodka śmietanka czy mleko sojowe, a nawet alkohole takie jak likier, słodkie wino, miód pitny czy porto.

 

Składniki ognia

Ogień odpowiada składnikom gorzkim. Odpowiadają jej więc takie przyprawy, jak kurkuma, majeranek czy bazylia, a także… kakao. Jeśli chodzi o owoce i soki, za ogniste mogą być uważane takie składniki, jak pigwa, grejpfrut czy czarny bez. Gorzkie, czyli ogniste, są też według Kuchni Pięciu Przemian gorzkie likiery i wódka oraz…grzane wino, herbata, piwo oraz sama kawa – zwykła i zbożowa.

 

Składniki wody

To smaki słone, na przykład sos sojowy, miso, sól.

Składniki drzewa

Żywioł drzewa odpowiada za smak kwaśny. Za składniki drzewa uważa się imbir, ocet, wiele świeżych soków owocowych, maślankę czy kefir, a także piwo pszeniczne i niezliczone owoce, takie jak brzoskwinia, granat, jabłko czy mandarynka.

 

Składniki metalu

Metal to smaki ostre, a więc chili, anyż, curry, goździki, pieprz, suszony imbir czy ziele angielskie. Za metalowe smaki uważa się też kardamon, kolendrę czy ostrą paprykę oraz takie napoje, jak whisky, szampan, białe wino i miętowa herbata.

Oczywiście, tych składników jest znacznie więcej. Nie wszystkie możemy jednak dodać do kawy! A jak przyrządzić kawę według pięciu przemian? 

Przede wszystkim, kawę należy zagotować, a nie zaparzyć. Ważna jest też kolejność dodawania składników – należy to zrobić tak, by każdy z żywiołów wspierał kolejny. Sama kawa według Kuchni Pięciu Przemian ma smak gorzki i właśnie od niej zaczynamy. W garnku gotujemy wodę. Gdy się zagotuje, zmniejszamy gaz i dodajemy kawę – po łyżeczce na każdą szklankę wody. 

Po smaku gorzkim przychodzi kolej na słodki. Po jakichś dwóch minutach od wsypania kawy do wody dodajemy więc jeden ze składników ziemi – najlepiej będzie tu pasował cynamon. Gotujemy mieszankę, po czym dodajemy smak ostry, na przykład kardamon czy goździki. Następnie dodajemy szczyptę soli, a wreszcie odrobinę imbiru. Na koniec gotujemy mieszankę jeszcze przez 5 minut. 

Po zagotowaniu kawę możemy posłodzić, najlepiej jednak użyć do tego miodu. Nie dodajemy natomiast mleka – taka kawa z mlekiem straci swoje właściwości. 

A jakie są to właściwości? 

Jeżeli wierzyć specjalistom od medycyny chińskiej, kawa przygotowana według Kuchni Pięciu Przemian  nie tylko pobudza umysł i stymuluje go do intelektualnego wysiłku, ale także rozgrzewa, wzmacnia organizm, poprawia krążenie i pracę jelit oraz wzmacnia nerki. Znacznie przyspiesza też metabolizm, a do za tym idzie, pomaga zrzucić nadmiar kilogramów, pozbyć się cellulitu i poprawić cerę. A co z ciśnieniem? Dobra wiadomość dla wysokociśnieniowców jest taka, że kawa gotowana nie podwyższa ciśnienia. Podczas gotowania kawy wytraca się większość kofeiny.

Chińska medycyna jest łaskawa dla kawoszy – kawę gotowaną można pić 2-3 razy dziennie po filiżance. Trzeba jednak bardzo pilnować tego, kiedy ją pijemy i do jakiego posiłku. Kawę należy wypić rano, jednak nie do śniadania, a pół godziny przed nim lub co najmniej godzinę po nim. Kawa wypita do śniadania, zwłaszcza zawierającego mięso czy jajka, spowoduje wzdęcia i mdłości. Wschodnia medycyna nie zaleca zresztą w ogóle picia kawy do posiłku. No, chyba, że tym posiłkiem były spożyte w nadmiarze słodycze – wtedy jak najbardziej możemy wypić kawę, która pomoże nam je przetrawić! Kawy gotowanej nie powinno się natomiast pić po godzinie 17 – ale o tej porze mało kto z nas pije i zwykłą kawę. Oczywiście, taka kawa ma zupełnie inny smak, niż latte czy espresso, może jednak warto spróbować dla zdrowia?

Po przygotowaniu kawy gotowanej nie wyrzucajcie fusów – można z nich zrobić doskonały domowy peeling! Więcej przepisów na domowe peelingi i maski do ciała znajdziecie tutaj:

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (305 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...