Kaszel suchy – przyczyny, jak leczyć i jaką pełni funkcję?

Spis treści:

Kaszel suchy najczęściej towarzyszy infekcjom wirusowym górnych dróg oddechowych. Suchy kaszel jest bezproduktywny i należy go jak najszybciej leczyć lub wspomóc organizm, aby zamienił się w kaszel mokry, który chroni oskrzela i płuca oraz prowadzi do wyzdrowienia.

 

Kaszel to najczęstszy objaw infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych, wywoływanych przez wirusy i bakterie. Najważniejszy dla organizmu jest kaszel mokry, bo chroni drogi oddechowe.

Kaszel suchy – przyczyny?

Kaszel jest reakcją obronną organizmu na infekcję, która go zaatakowała. Jest odruchem pozytywnym o ile przemieni się w kaszel mokry. Jeśli nie, powinno się go leczyć odpowiednimi lekami, np. syropami na kaszel, które pomogą w jego wyciszeniu. Jednak zazwyczaj zmienia on się w trakcie trwania choroby.  W czasie, gdy dokucza nam kaszel, gdy wykonujemy wdech powietrza, podrażniamy nerwy w oskrzelach, co wywołuje zaciśniecie się krtani. W płucach i oskrzelach podnosi się wtedy ciśnienie. Gdy krtań się otworzy, to pod wpływem ów ciśnienia wyrzucone zostaje nagromadzone powietrze wraz z wydzieliną z dróg oddechowych.

Jaką funkcję pełni kaszel? Dlaczego kaszlemy?

Celem kaszlu jest usunięcie ciała obcego z organizmu, którym jest wydzielina, zbierająca się w drogach oddechowych lub realne ciało obce (włos, pyłek, itd.). Początkowo kaszel suchy ma tę formę –  suchą, drażniącą. Podrażnia on wtedy gardło, co może prowadzić do jego stanów zapalnych. Dlatego należy nawilżać gardło ciepłymi napojami z miodem, który wytwarza warstwę ochronną i nawilża gardło. Po kilku dniach taki kaszel suchy zmienia się w kaszel mokry, potocznie nazywany wykrztuśnym. Oczyszczane są podczas kaszlu oskrzela i płuca z chorobotwórczych wirusów i bakterii. Gdy wejdzie w fazę mokrą, nie można go wtedy zwalczać, tylko wspomagać, np. inhalacjami. Przyspieszą one wydalanie chorobotwórczej flegmy i powrót do zdrowia. Leki przeciwkaszlowe na tym etapie mogą doprowadzić do zakażenia bakteryjnego oskrzeli. Kaszel jest również bardzo męczący dla całego organizmu, bo w tym odruchu biorą udział nie tylko mięsnie klatki piersiowej, lecz także krtani i przepony.

Łagodzenie objawów syropem na kaszel

Pomocne w trakcie trwania kaszlu są syropy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie określić, jaki rodzaj kaszlu nam dolega, lepiej nie eksperymentować z lekami, bo możemy doprowadzić do zakażenia bakteryjnego organizmu. Lepiej wtedy wziąć syrop, który pomoże załagodzić nieprzyjemne objawy kaszlu, a który może pomóc zarówno na kaszel suchy, jak i mokry (np. Stodal).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (99 głosów, średnia: 4,89 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  13 października 2014 07:46

    Kaszel przy przeziębieniu jest zły i trzeba go leczyć, ale gdy ktoś ma zawał powinien cały czas do przyjazdu pogotowia kaszleć, aby ,,rozruszać” serce>

    Odpowiedz
  2. bbo  16 października 2014 18:43

    I suchy i mokry jest prawdziwym utrapieniem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany