Kasza jaglana – poznaj jej lecznicze właściwości i wartości odżywcze!

Kasza jaglana to często niedoceniany produkt w naszej kuchni. Traktowana po macoszemu, jako mało atrakcyjny i wyrafinowany składnik potraw, czeka na odkrycie w pojemniku na którejś z górnych półek pod sufitem – czasem nawet całymi latami! Przedstawiamy zdrowotne właściwości i wartości odżywcze kaszy, dzięki którym zechcesz się z nią zaprzyjaźnić!

Kasza jaglana to składnik, który znajdzie zastosowanie w wielu zróżnicowanych posiłkach. Na jej bazie można przygotować budyń, smoothie, zapiekankę z mięsem i warzywami, kotleciki czy pożywne śniadanie z owocami, ziarnami i wiórkami kokosowymi. Świetnie sprawdzi się jako nadzienie faszerowanych warzyw, zastępnik tuczących ziemniaków, składnik zagęszczający do sosów i dodatek do zupy, z płatków jaglanych przyrządzimy natomiast doskonałe placuszki, naleśniki czy kluseczki. Szeroki wachlarz kulinarnych możliwości idzie w parze z bogactwem jej dobroczynnych właściwości, dlatego warto już dziś włączyć ją do swoich posiłków!

kasza jaglana

źródło: www.pixabay.com

Kasza jaglana – poznaj jej lecznicze właściwości i wartości odżywcze!

Bryłki złota na talerzu

Kasza jaglana to najstarsza ze znanych nam kasz. Otrzymuje się ją z nasion prosa. Małe, intensywnie żółte ziarenka kaszy jaglanej mogą budzić skojarzenie z samorodkami złota i jest to właściwy kierunek, gdyż zamkniętego w nich skarbca witamin i minerałów nie da się przecenić! Przede wszystkim wyróżnia się ona bardzo wysoką zawartością witamin: B1 (tiaminy), B2 (ryboflaminy) i B6 (pirydoksyny), łatwo przyswajalnego białka, błonnika oraz miedzi i żelaza. Ponadto jest doskonałym źródłem witaminy E i lecytyny, dzięki czemu znacząco poprawia koncentrację i pamięć, a także reguluje poziom cholesterolu we krwi. Co więcej, kasza jaglana zawiera krzemionkę, dzięki czemu – regularnie spożywana – wpływa na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Krzem przeciwdziała także odwapnianiu się kości, a zatem działanie kaszy w tym zakresie jest wielowymiarowe. Kasza jaglana jest również bogata w antyoksydanty, dzięki czemu sprzyja wyłapywaniu i neutralizowaniu wolnych rodników. Medycyna chińska przypisuje jej właściwości ogrzewające (dotyczy to przede wszystkim rozgrzewania narządów wewnętrznych) i odśluzowujące, dlatego jej spożywanie zaleca się szczególnie w okresie jesieni i zimy, kiedy to często cierpimy na katar i stany zapalne błon śluzowych. Dietetycy zwracają też uwagę na fakt, iż kasza jaglana ma mało skrobi i zupełnie nie zawiera glutenu, dzięki czemu nie wywołuje alergii i stanowi doskonały wybór kulinarny dla osób cierpiących na celiakię. Jest przy tym lekkostrawna, dlatego chorym często podaje się kleiki przygotowane na jej bazie. Inną niekwestionowaną zaletą tego rodzaju kaszy jest to, że ma charakter zasadowy, a zatem pomaga organizmowi przywrócić jego naturalne pH. 

Wielostronne dobroczynne działanie kaszy jaglanej stało się inspiracją dla wielu lekarzy, dietetyków i kucharzy, którzy stworzyli całe jadłospisy w oparciu o ten magiczny składnik. Szczególną popularność zdobyły książki kucharskie Marka Zaremby, pt. „Jaglany detoks” oraz duetu – Pawła Łukasika i Grzegorza Targosza pt. „Kipi kasza”.

 

Czy kasza jaglana ma jakieś minusy?

To pytanie, które samoistnie nasuwa się po przeczytaniu o tylu dobroczynnych właściwościach tego produktu. Otóż, choć trudno nazwać to prawdziwie znaczącym minusem, należy zauważyć, że kasza jaglana jest wysoko kaloryczna (mówimy tu o ok. 350 kaloriach w 100 gramach kaszy). W parze z kalorycznością idzie wysoki indeks glikemiczny (o wartości 71 dla kaszy w ugotowanej postaci, przy np wartości 50 dla tak samo przygotowanego brązowego ryżu czy kaszy gryczanej). Fakt, iż w szybkim tempie podnosi ona poziom cukru we krwi czyni ją produktem niepolecanym diabetykom – ewentualnie mogą oni sięgnąć po kaszę jaglaną w postaci wytrawnej. Osoby, które pozostają na diecie i walczą o zrzucenie zbędnych kilogramów nie powinny jednak całkowicie z niej rezygnować – trzeba bowiem pamiętać, że mówimy tu o zdrowych kaloriach, a zawarty w kaszy krzem poprawia metabolizm.

 

Jak prawidłowo przygotowywać kaszę jaglaną?

Przygotowanie kaszy jaglanej jest bardzo łatwe i nikomu nie powinno nastręczać trudności. Wystarczy, że przed gotowaniem przepłuczemy ją na sitku pod bieżącą wodą, a następnie włożymy do garnka i zalejemy wodą lub mlekiem w stosunku 1:2, czyli na jedną szklankę kaszy wlewamy dwie szklanki wody (ewentualnie 1:3, jeśli wolimy, by jej konsystencja była nie sypka, lecz „mokra”). Tak przygotowaną kaszę należy gotować na wolnym ogniu do momentu, aż zupełnie wchłonie ona wodę (trzeba uważać, by jej nie przypalić). Oczywiście możemy mieszać kaszę, ale wówczas po ugotowaniu raczej nie będzie ona miała sypkiej konsystencji.

 

Zobacz ciekawe przepisy na potrawy z kaszą jaglaną:

Gdy kasza ma gorzki smak…

Jeżeli kupiona przez nas kasza ma intensywnie gorzki smak, może to oznaczać, że była niewłaściwie przechowywana i zawarty w niej tłuszcz zjełczał. Aby uniknąć podobnej sytuacji warto:

  • kupować kaszę jaglaną wysokiej jakości, od sprawdzonego producenta;
  • przed ugotowaniem prażyć kaszę na suchej patelni lub w garnku do momentu aż zacznie ona emitować lekko orzechowy zapach (należy jednak uważać, by nie przypalić kaszy!), a następnie przelać ją wrzątkiem.

 

Jak przechowywać kaszę jaglaną?

W zamkniętym pojemniku, w lodówce kasza może być przechowywana przez 2-3 dni. Trzydniową kaszę na wszelki wypadek lepiej jednak wykorzystać w potrawach, które wymagają obróbki termicznej.

 

A czy Wy używacie kaszy jaglanej w swoim codziennym menu? Jakie są Wasze ulubione potrawy z kaszy? Czy zauważyłyście na sobie dobroczynne efekty jej spożywania? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowym odżywianiu? Zajrzyj tutaj:

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (166 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...