Karnawałowe zwyczaje Europy

Karnawał to nie tylko Rio de Janeiro! Również europejskie miasta mają swoje tradycje, równie wyjątkowe i kolorowe! Tańce, bale, parady, kolorowe maski – każde państwo ma własne karnawałowe tradycje.  Poznaj karnawałowe zwyczaje Europy!

Karnawałowe zwyczaje Europy  – Zatańcz w stolicy walca

 

Chcesz poczuć się jak arystokrata na dworze Habsburgów? Wybierz się na karnawał do Wiednia – stolica walca to świetne miejsce, by udać się na bal w iście królewskim stylu. Co roku odbywa się tu ponad 450 tego typu wydarzeń, a najsłynniejsze z nich to Opernball, bal organizowany w Operze Wiedeńskiej. Dziewiętnastowieczny budynek gości uczestników balu w tłusty czwartek. Na ten wyjątkowy wieczór sala koncertowa opery zamienia się w ogromny parkiet dla sześciu tysięcy par. Na tym balu regularnie pojawiają się najwybitniejsze postacie świata kultury i polityki.

Przybywający na karnawał do Wiednia będą mogli nie tylko tańczyć i wsłuchiwać się w melodię walca, lecz również skosztować miejscowych przysmaków. Austriacy nie wyobrażają sobie okresu zabaw bez Faschingskrapfen – pączków nadziewanych marmoladą.

 

Karnawałowe zwyczaje Europy  – Parada w Kolonii

Tradycja zabawy w Kolonii jest prawie tak stara, jak samo miasto. Przybywając tu na karnawał, spodziewaj się tańca i śpiewów do białego rana oraz lejącego się strumieniami „Kölsch” – regionalnego piwa, które zachwyci amatorów złocistego trunku. – Największa parada w Kolonii zaczyna się w poniedziałek przed środą popielcową, w tak zwany Rosenmontagopisuje Maciej Knopa, Travel Manager FRU.PL. Na ulice miasta wylewa się wtedy tłum liczący dziesiątki tysięcy osób przebranych w kolorowe, pomysłowe stroje. Wielobarwny pochód ciągnie się na długości kilku kilometrów, a w nim m.in. setki zespołów muzycznych i grup tanecznych. Wieczorem uczestnicy parady szturmują puby, kluby i restauracje. Ze żniw cieszą się również właściciele sklepów – np. w ubiegłym roku, oprócz morza Kölsch, karnawałowicze w Kolonii wykupili ogromne ilości słodyczy: 140 ton cukierków, 700 tysięcy tabliczek czekolady i 220 tysięcy bombonierek oraz 250 tysięcy kwiatów.

Karnawałowe zwyczaje Europy – Weneckie maskowe szaleństwo

 

Co roku turyści z całego świata przybywają do Wenecji, by przywdziać kolorowe maski i rzucić się w wir zabawy. Karnawał w tym przepięknym mieście rozpoczyna się oficjalnie w sobotę poprzedzającą tłusty czwartek, a kończy w dzień przed środą popielcową. W tym czasie organizowane są bale, pokazy akrobatów i aktorów z całych Włoch. Nie może zabraknąć również konkursu na najpiękniejszą maskę. Zakończenie karnawału w Wenecji zwiastują dzwony na bazylice placu Świętego Marka. We wtorek, tuż przed północą odbywa się pokaz sztucznych ogni, a kanałem Grande przepływają gondolierzy, trzymając w rękach pochodnie. Po północy, już w środę popielcową, uczestnicy karnawału wylegają na place i ulice, by zdjąć swoje maski i oficjalnie zakończyć zabawę.

W Wenecji, podobnie jak w innych miastach organizujących huczne obchody karnawału, możemy spróbować lokalnych specjałów. Włosi w tym okresie zajadą się cicchetti – przekąskami, takimi jak owoce morza z polentą, pomidor nadziewany ryżem czy smażona na głębokim tłuszczu ryżowa kulka z oliwką.

Karnawałowe zwyczaje Europy  – Szampańska zabawa w Santa Cruz

Chalo Garcia Unsplash.com

 

Masz dość obchodzenia karnawału w mroźnej, zimowej pogodzie? Udaj się na Wyspy Kanaryjskie. W Santa Cruz de Tenerife organizowana jest parada do złudzenia przypominająca tę w Rio de Janeiro. Huczne obchody karnawału rozpoczynają się na tydzień przed środą popielcową. Na początku wybierana jest królowa imprezy. Następnego dnia ulicami miasta maszeruje rozśpiewana i roztańczona parada. Pochód tancerzy, przejazd kolorowych platform i samochodów ma miejsce w piątek i otwiera zabawę, która trwa do wtorku.

Karnawał w Santa Cruz kończy się w środę popielcową i wieńczy go „pogrzeb sardynki”. Roztańczony kondukt przybywa na plac España, by tam spalić symbolizującą ducha karnawału kukłę, w której ustach umieszczana jest sardynka. Oznacza to kres zabawy i początek postu.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...