Karnawałowe tradycje z całego świata – sprawdź, jak świętują inni!

Święto Trzech Króli tradycyjnie otwiera na całym świecie czas karnawału i maskarad, który trwa aż do Środy Popielcowej, inaugurującej okres przygotowań do Wielkanocy. Form obchodów i poszczególnych zwyczajów związanych z karnawałem jest niemalże tyle, ile wszystkich krajów! W Polsce obchodzony raczej skromnie, w niektórych zakątkach świata traktowany jest jak najważniejszy czas w roku! Poznaj karnawałowe tradycje z różnych stron globu i dowiedz się, jak świętują inni!

Karnawałowe tradycje z całego świata

Karnawałowe tradycje z całego świata – sprawdź, jak świętują inni!

Zanim na dobre pochłonie nas karnawałowy szał, dobrze przypomnieć skąd wywodzi się to święto i jaka jest jego historia. Nazwa Carne vale, czyli dosłownie „pożegnanie mięsa” nawiązuje do ostatnich dni karnawału, które poprzedzają post. Skąd wziął się więc zwyczaj organizowania hucznych zabaw? Jak się okazuje, zapoczątkowano go już w starożytności. Greckie Dionizje lub włoskie Bachanalia to tylko niektóre z okazji oddawania czci bogom, a tym samym powód do głośnego świętowania. Mniej lub bardziej znane zwyczaje karnawałowe wprowadzone w różnych krajach przeszły do historii, stając się celem licznych podróży i zwiększając pragnienie poznania odmiennych kultur.

 

Korowody masek karnawałowych

 

 

Najbardziej znany w Europie Carnevale di Venezia, co roku przyciąga tysiące turystów do popularnej stolicy zakochanych – Wenecji. To karnawał jedyny w swoim rodzaju, gdyż jego bohaterami są właśnie sami goście w pięknie zdobionych maskach, będących jednocześnie najważniejszym symbolem miasta. Prawdziwa maskarada rozpoczyna się pochodem przez główne punkty zlokalizowane na mapie miasta, a następnie sygnałem otwarcia wspaniałej zabawy, pełnej barwnych strojów z dawnych lat, efektownych pokazów i hucznych parad. Zakładając włoską maskę w Wenecji mamy okazję poczuć niesamowitą atmosferę tajemniczości oraz lekki dreszczyk emocji na myśl o… napotkanym nieznajomym!

 

„Wybijanie kota z beczki”

karnawałowe tradycje

Fastelavn to nazywa się karnawału obchodzonego w Danii. Ten słodki czas skierowany jest przede wszystkim do dzieci, które stają przed nie lada wyzwaniem. Symbolem Fastenlavn jest rodzaj piniaty – wypełniona słodkościami beczka ozdobiona wizerunkiem kota. Zadaniem najmłodszych jest uderzanie kijem w wiszący na drzewie przedmiot, tak aby odpadło od niego dno, wysypując ze środka to, co najcenniejsze, czyli słodycze! Co roku gromadka dzieci ustawia się więc w kolejce do „bicia” kociej beczki, mając do wykorzystania wyłącznie określoną liczbę uderzeń. Nagrodą stają się nie tylko cukierki, ale także tytuł kociego króla.

Parada Samby w Rio

 

Zdecydowanie największy i najbardziej widowiskowy karnawał odbywa się oczywiście w Rio de Janeiro.  Nagłaśniany i rejestrowany przez media, trwa aż 5 dni i nocy, a zabawie przez cały ten czas nie ma końca! Podstawową atrakcją jest co roku pokaz połączony z rywalizacją szkół tańca latynoamerykańskiego – samby. To właśnie popularna Parada Samby sprawia, że niemalże każdy marzy o przeżyciu brazylijskiego karnawału, świętowaniu i zabawie w rytm słonecznego tańca, wspólnego śpiewu i muzyki.

Karnawał w zimowej odsłonie

 

Jak na tę porę roku przystało, w Kanadzie przebierane zabawy i gorące tańce zastepują… karnawałowe igrzyska! Tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu w  mieście Quebec można podziwiać niezwykłe, tworzone przez uczestników karnawału lodowe rzeźby albo przejechać się psim bądź konnym zaprzęgiem. Zimowe szaleństwo nie kończy się tam jeszcze przez długi czas!

Ostatki w Ameryce

W USA zdecydowanym liderem wśród organizatorów karnawałów jest Nowy Orlean, ze swoim hucznie obchodzonym Mardi Gras. Symbolem tej zabawy są koraliki w kolorach fioletu, zieleni i żółci, które rozdaje się wszystkim uczestnikom wydarzenia. Poza tym robić można tam dosłownie wszystko! Mieszkańcy rozpalają grille i przygotowują namioty, wkładają zabawne maski, tańczą i bawią się przez całe noce. Na większości ulic organizowane są parady – każda inna i każda na swój sposób wyjątkowa. Ciekawostką jest pieczone specjalnie na karnawał ciasto King Cake, kryjące w sobie miniaturową figurkę. Osoba która trafi na tę niespodziankę, zobowiązana jest zorganizować kolejną imprezę, a więc… koniec zabawy jest zarazem początkiem następnej!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,76 z 5)
loading... zapisuję głos...