Tam, gdzie karnawał jeszcze się nie kończy [20.02.2023]

W Polsce ostatki to tradycyjne święto, które obchodzone jest w ostatni wtorek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Jest to czas, w którym przypada ostatnia okazja do zabawy i biesiadowania przed 40-dniowym okresem postu i refleksji. W niektórych krajach, ze względu na różnice kulturowe, zabawy karnawałowe wcale się nie kończą, a liczne imprezy potrwają nawet do marca.

W Polsce karnawał, związany z czasem zimowych balów, maskarad i zabaw, rozpoczyna się zazwyczaj świętem Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. Nazwa pochodzi od włoskich słów carne vale, zaczerpniętych z łaciny, a tłumaczonych jako pożegnanie mięsa. Rokrocznie najwięcej turystów uczestniczy w zabawie karnawałowej w Rio de Janeiro i w europejskiej Wenecji. Nie wszędzie jednak karnawał kończy się w tym samym czasie. Gdzie jeszcze będzie trwał?

Rio na Gran Canaria

Szaloną karnawałową zabawę połączoną z ciepłem i słońcem można znaleźć na Wyspach Kanaryjskich. Na Gran Canarii w lutym słupek rtęci nie spada poniżej 18 stopni, a temperatura wody wynosi około 19. W takim klimacie odbywa się drugi, po Rio de Janeiro, najbarwniejszy karnawał na świecie. Ulice Las Palmas udekorowane są kolorowymi korowodami, przed którymi jadą platformy ze skąpo ubranymi tancerkami. Przebrani w bajeczne stroje mieszkańcy tańczą przy rytmicznej latynoamerykańskiej muzyce. Codzienna zabawa kończy się koncertami na Plaza de la Musica. W 2023 roku karnawał w Las Palmas będzie trwał od 10 lutego do 5 marca. Końcem karnawałowych imprez jest pogrzeb sardynki. „Żałobnicy” w kondukcie pogrzebowym przemierzają ulice miasta, niosąc wielką kartonową rybę na brzeg oceanu. Tam sardynka zostaje spalona, co jest sygnałem do rozpoczęcia wielkiego pokazu sztucznych ogni i ostatniego balu karnawałowego.

Dla spóźnialskich karnawał w Mediolanie

Mediolańczycy zaczynają karnawałową zabawę wtedy, kiedy u nas trwa już Wielki Post. Festiwal nie kończy się tu w ostatki, a w następną sobotę po Popielcu. Miasto posługuje się innym od rzymskiego kalendarzem, opartym na obrządku ambrozjańskim. Zgodnie z tradycją, Ambroży przebywał w tym czasie poza miastem i zwrócił się do mediolańczyków z prośbą, aby zaczekali z rozpoczęciem liturgii wielkopostnych do jego powrotu z pielgrzymki. W czasie zabaw ulice miasta zasypywane są tonami kolorowych konfetti i serpentyn, a mieszkańcy korzystają z bogatego i różnorodnego programu uroczystości. Wystawy, wydarzenia, koncerty i imprezy do rana. Kluczowym miejscem karnawału jest Plac Duomo, rozciągający się wokół słynnej mediolańskiej katedry. Co roku odbywa się tu oficjalna zabawa, która przyciąga tłumy widzów, przebranych w tradycyjne stroje Meneghino.

Trzy najpiękniejsze dni

W Bazylei karnawał rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa nieprzerwanie trzy dni. Po reformacji kościoła, przełożono zabawę o tydzień, aby odróżnić go od zwyczajów katolickich i tak zostało do dziś. Festyn rozpoczyna się od Morgestraich, czyli porannego figla. O 4 rano w rytm werbli i fletów na ulice miasta wyrusza pochód przebierańców. Latarnie uliczne gasną, a jedynym źródłem światła pozostają niesione przez uczestników lampiony. Ten nocny przemarsz rozpoczyna zabawę, która trwa nieprzerwanie trzy dni. Podobnie jak w innych miastach, przez ulice przemierzają kolorowe i roztańczone korowody. W maskaradach udział biorą jednak tylko i wyłącznie mieszkańcy miasta, którzy śpiewają w zrozumiałym dla siebie dialekcie. Turyści są tylko widzami. Wokół sypie się konfetti, a przebierańcy rozrzucają w stronę widzów słodkości, pluszowe zabawki oraz małe buteleczki z alkoholem.

 Kwiatowa bitwa w Nicei

W Nicei odbywa się największy karnawał na Lazurowym Wybrzeżu. Rokrocznie zużywa się tu około 20 ton konfetti i setki tysięcy sztuk kwiatów. W ciągu dwóch tygodni festiwalu w Nicei maja miejsce przeróżne wydarzenia i zabawy, w czasie których występuje około 1000 artystów z wielu krajów. Do najważniejszego punktu festiwalu należy wieczorna Parada Światła. Barwny pochód kukieł i artystów, tańcząc w rytm muzyki, przechodzi ulicami miasta. Dodatkową atrakcją są bitwy kwiatowe. Widzowie obrzucają się kwiatami z uczestnikami parady. W programie artystycznym przewidziany jest też bal maskowy i liczne koncerty. W tym roku karnawał zaczął się 11 lutego i będzie trwał do 26 lutego 2023.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (224 głosów, średnia: 4,41 z 5)
loading... zapisuję głos...