Karmienie na leżąco? Poznaj zalety tej techniki

Karmienie piersią wymaga opanowania różnych technik i pozycji, bo wiąże się z karmieniem na żądanie. Nigdy nie wiadomo, kiedy niemowlę „zażąda” piersi.

Karmienie na leżąco

 

Jest kilka podstawowych i najbardziej popularnych pozycji do karmienie piersią, to przede wszystkim pozycja krzyżowa, pozycja spod pachy i karmienie na leżąco. Zaletom tej ostatniej pozycji poświęcimy nieco więcej miejsca.

Kiedy sprawdza się karmienie na leżąco:

  • w pierwszych tygodniach życia dziecka, kiedy maluszek chce jeść długo i często przysypia przy piersi
  • po cesarskim cięciu, kiedy mamie trudno jest znaleźć wygodną i komfortową pozycję do karmienia
  • w nocy oraz w dzień podczas usypiania na drzemkę, kiedy dziecko można zostawić, kiedy zaśnie przy karmieniu i nie trzeba go przenosić

Karmienie na leżąco a spanie z dzieckiem

Mistrzyniami karmienia na leżąco są mamy karmiące piersią, które zdecydowały się na współspanie. Wiele rodzin chwali sobie takie rozwiązanie. Niemowlę można karmić niemal “bezobsługowo” bez wstawania, przenoszenia dziecka i odkładania go z powrotem do łóżeczka. Maluch po prostu śpi sobie obok mamy i gdy budzi się, mama przewraca się na bok i podaje maluchowi pierś. Starsze dzieci potrafią z czasem same sięgnąć po pierś i zjeść swoją nocną przekąskę nie budząc nawet mamy. Te mamy, które karmią na leżąco w nocy chwalą sobie, że są bardziej wyspane, że nie muszą wstawać w nocy i nie wybudzają się tak mocno. Problemem, który wymaga rozwiązania jest zabezpieczenie wspólnego łóżka przed spadnięciem dziecka. Popularny sposobem są dokładane do ramy łóżka barierki. Sprawdzają się także wałki czy też poduszki do karmienia rozkładane jako blokady przy krawędziach.

Jak wygodnie karmić na leżąco?

Karmienie w pozycji leżącej oznacza, że mama leży na boku. Karmi wtedy z “dolnej” piersi. Dziecko również leży na boku skierowane brzuszkiem w stronę brzucha mamy. Aby karmienie na leżąco było wygodne, dziecko musi leżeć równolegle do mamy i być naprawdę blisko. Jego plecki z tyłu można wesprzeć rulonem z ręcznika lub poduszką. Również plecy mamy będą wdzięczne za podparcie. Warto kupić specjalną długą poduchę do karmienia, która zapewni podparcie odcinkowi lędźwiowemu i szyjnemu jednocześnie. Poduszki te mają kształt litery wielkiej litery C. Pamiętać należy, że główka dziecka powinna być w jednej linii z tułowiem. Chcąc zmienić stronę wystarczy przełożyć dziecko na drugą stronę i przewrócić się na drugi bok. Nie zawsze jednak jest to konieczne, jeśli dziecko spokojnie pije całą noc z jednej piersi i nie daje znać, że mleko się skończyło, nie trzeba na siłę zmieniać piersi. Drugą można podać dopiero rano.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (89 głosów, średnia: 4,34 z 5)
loading... zapisuję głos...