Karma dla psa i dla szczeniaka – garść porad

Szczeniak wymaga zupełnie innej diety niż dorosły pies. Może wydawać się to mało istotne, ale tak samo jak u ludzi, u zwierząt dieta bardzo mocno wpływa na ich kondycję i samopoczucie. Serwujemy garść porad w tym temacie.

O psią dietę powinniśmy dbać tak samo, jak o własną. Nie znaczy to, że powinniśmy psom serwować sałatki czy smoothies, ale powinniśmy odżywiać je świadomie. Dieta dla czworonogów nie musi być zróżnicowana, wystarczy, by była bogata w podstawowe składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Inne proporcje i menu przewidziane jest dla szczeniaków, a inne dla psów dorosłych. Dobrym rozwiązaniem jest stosowaniem dobrych jakościowo karm dla psów, które zawierają wszystko co niezbędne i mają różne smaki.

Karmy dla dorosłych psów

Karmy dostępne na rynku występują w dwóch generalnych odmianach: sucha i mokra.

Odpowiednia karma sucha dla psa to ta, która zawiera jak najmniejszą ilość składników pochodzenia zbożowego, ponieważ układ pokarmowy czworonogów ewolucyjnie jest przystosowany głównie do trawienia mięsa. Na stronach producentów, można sprawdzić dokładne tabele z zawartością składników odżywczych. Producenci suchych karm dla psów dbają o to, by produkty te zawierały jak najwięcej mięsa. Do suchej karmy powinniśmy psiakom zapewnić więcej wody w misce obok.

Karma mokra również powinna zawierać w sobie sporą zawartość białka pochodzenia zwierzęcego, a także tłuszczów, oraz jak najmniej zboża i sztucznych, chemicznych dodatków. Mokra odmiana zawiera więcej składników odżywczych i jest smaczniejsza, dlatego łatwiej trafić z nią w gusta naszych pupilów.

Generalnie poleca się stosować w psiej diecie obie te karmy naprzemiennie, co czworonogi bardzo chętnie przyjmują, bo daje to pozorne zróżnicowanie. Dorosłe psy powinny jeść regularnie raz lub dwa razy dziennie – rano i wieczorem, najlepiej pomiędzy spacerami.

Karma dla szczeniaka

Ponieważ układ pokarmowy szczeniaków jest niezwykle wrażliwy i nie znosi ciężkich posiłków, powinniśmy szczególnie dbać o ich dietę. Nie tylko w okresie karmienia przez matkę, ale także późniejszym, szczeniak nie powinien dostawać jedzenia ludzkiego (resztek z obiadu), które sami włączamy do naszego menu. Zawiera ono zbyt dużo przypraw, dodatków oraz warzyw, by pies, szczególnie kilkumiesięczny, to jakkolwiek strawił.Nowo narodzone psy zazwyczaj głównie jedzą i śpią. A właściwie piją – mleko matki, jeśli jest w pobliżu. Jeśli nie, należy dokarmiać je specjalnym mlekiem za pomocą strzykawki. Młode pieski same wiedzą kiedy są głodne i będą korzystały z matczynego pokarmu bardzo często. Mogą to robić nawet dwanaście razy na dobę. Będzie to trwać nawet do pierwszych trzech tygodni ich życia. Gdy już nabiorą więcej sił, wstaną na nogi i ograniczą ssanie do pięciu razy dziennie.

Nadjedzie jednak czas, gdy suka przestanie produkować dostateczne ilości mleka – zauważysz to po specyficznym zachowaniu młodych piesków i ich matki. Wówczas możesz zacząć powoli wprowadzać do ich diety suchą karmę. Dostępne na rynku gotowe produkty występują w formie dedykowanej szczeniętom i zawierają zbilansowane dla nich składniki odżywcze. Przykładem dobrej karmy dla szczeniąt jest Purina PRO PLAN z formułą OPTISART, więcej informacji o tych produktach można znaleźć na stronie www.optymalnystart.pl. Na początku powinniśmy karmić nasze pupile raz dziennie, a ziarenka karmy wcześniej nasączajmy wodą. Możemy z nich zrobić nawet papkę – to ułatwi maluchom przeżuwanie jedzenia i jego trawienie w żołądku. Gdy zauważysz, że zwierzę ma większe potrzeby i łatwiej przegryza, możesz zaprzestać zamaczania oraz stopniowo zwiększać częstotliwość sypania karmy nawet do 5-6 razy dziennie. Nie przekraczaj jednak małych ilości – złe nawyki żywieniowe psa w okresie szczenięcym negatywnie wpłyną na jego trawienie, zachowanie i kondycję w dorosłości.Karmę dla szczeniaka powinniśmy dostosować do jego aktualnej wagi i wieku. To niezwykle istotne, bo szczenięta bardzo szybko rosną, a więc jednocześnie potrzebują większej i bardziej zróżnicowanej ilości składników odżywczych, dlatego zaleca się ich regularne ważenie i sprawdzanie ich masy. Producenci karm dla psów sami sugerują na opakowaniach, które produkty zalecane są dla określonej rasy, wieku i wagi zwierzaka.Ponieważ młode psy wciąż się rozwijają i mają dużo energii, powinniśmy szczególnie zadbać o te karmy, który posiadają istotne składniki odżywcze. Szczególnie istotne są kwasy omega-3, zwłaszcza DHA, który pomaga rozwijać mózg i układ nerwowy. Układ odpornościowy natomiast wzmocnią przeciwutleniacze, takie jak witamina E czy C, oraz prebiotyki.Pamiętajmy jednak, że dieta to nie wszystko. By wychować szczeniaka na zdrowego, dorosłego psa, powinniśmy mu zapewnić także sporo zabawy i ruchu, odpowiednio wytresować i rozumieć jego potrzeby. Psy, tak samo jak ludzie, potrzebują też czułości i bodźców emocjonalnych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (96 głosów, średnia: 3,89 z 5)
zapisuję głos...