Kapsułki z wodą. Czy nadchodzi rewolucja i koniec plastikowych butelek jest bliski?

Czy nadchodzi rewolucja w świecie plastikowych butelek? Trzymamy za nią kciuki! Powstały bowiem biodegradowalne kapsułki z wodą. Wyjaśniamy co to takiego.

Jak to mówią – „Potrzeba jest matką wynalazku”. W tej mądrości niewątpliwie kryje się wiele prawdy, a przypominamy ją przy okazji nowinki, która w przyszłości może zrewolucjonizować świat plastiku. A dokładniej – plastikowych butelek. A chodzi o kapsułki z wodą, którymi biegacze gasili pragnienie w czasie ostatniego maratonu w Londynie. Takie rozwiązanie miało przede wszystkim ułatwić organizację wydarzenia. Jak wiadomo bowiem, w czasie długodystansowych biegów sportowcy zabierają wodę z ustawionych na trasie punktów. Gdy się napiją, wyrzucają butelki. To wiąże się z późniejszymi poszukiwaniami plastiku, a nawet pozostawieniem go na łonie natury. Biodegradowalne kapsułki nie stwarzają takiego problemu i co najważniejsze – ograniczają produkcję niszczycielskiego plastiku.

źródło: www.pixabay.com

Kapsułki z wodą. Czy nadchodzi rewolucja i koniec plastikowych butelek jest bliski?

Maraton to gigantyczny wysiłek, który wywołuje nieopisane pragnienie. A można je zaspokoić tylko wodą, dlatego na trasie biegów zawsze stoją wolontariusze z butelkami wody dla sportowców. Nie odbierają ich jednak po opróżnieniu, a zamiast tego plastik ląduje przykładowo w zaroślach. Poza tym, aby każdy biegacz porządnie się napił, przy większym wydarzeniu potrzebnych jest setki, jak nie tysiące butelek. A co za tym idzie – produkcja plastiku ma się świetnie. To nie jedyna okazja, gdy potrzebna jest woda i, jak dowiodła tego firma Skipping Rocks Lab, jest inny sposób na jej podanie. Plastikowa butelka wcale nie jest obowiązkowa!

https://www.instagram.com/p/Bw6uJnTnPt8/

 

Kapsułka zamiast butelki

Naukowcy stworzyli więc kapsułki, w których znalazła się odpowiednia do nawodnienia ilość płynu. A do tego jest niezwykle przystępna i wygodna w spożyciu, co jest kolejnym plusem, a zwłaszcza na maratonach. Kapsułka Ooho zamknięta została w woreczku z wodorostów, co oznacza, że jest ona biodegradowalna. Bez względu na to czy ją połkniemy, czy wyrzucimy – w mgnieniu oko rozpuści się nie powodując żadnych nieprzyjemnych skutków. 

https://www.instagram.com/p/Bw9LPFfhJt1/

 

Nie tylko woda

Po sukcesie na maratonie, gdzie sportowcy chętnie łykali kapsułki, pomysłodawcy postanowili zamykać w nich również inne produkty, ponownie chroniąc planetę przed kolejnym niszczycielskim napływem plastiku. I tak na festiwalach muzycznych pojawi się w nich musztarda czy keczup, a także inne przyprawy dotąd serwowane w nieprzyjaznych dla środowiska opakowaniach. Czy kapsułka stanie się symbolem naszych czasów? O ile w kwestii zamkniętego w tabletkach bezsmakowego jedzenia to wizja nieco przerażająca, o tyle zamiennik bez zmienionej zawartości brzmi obiecująco.

https://www.instagram.com/p/BiPWv43hWVK/ https://www.instagram.com/p/Bw4sDWiHTO6/

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (96 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Tara  6 maja 2019 09:29

  A te kapsułki, to w jakich opakowaniach będą? 😉
  A może po prostu wrócić do starych, dobrych szklanych butelek, które można było kiedyś sprzedać za grosze, albo wymienić.

  Odpowiedz
  • DorotkazkrainyOz  6 maja 2019 10:01

   „Kapsułka Ooho zamknięta została w woreczku z wodorostów, co oznacza, że jest ona biodegradowalna. ” 🙂

   Odpowiedz
   • Tara  7 maja 2019 09:14

    Ja to rozumiem, ale kupując paczkę kapsułek mamy je w czymś zapakowane 😀
    To mnie ciekawi… W czym?
    Bo takiej kapsułki chyba przed spozyciem, nie da rady umyć? 😉

    Odpowiedz
 2. Kika07645  7 maja 2019 15:10

  Świetny pomysł, oby takich wiecej ! 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany