Kąpiele odchudzające: jak je przygotować?
Kąpiel jest nie tylko wielką przyjemnością, ale może też zdziałać wiele dobrego dla naszego zdrowia. Tej wiosny wykorzystaj moc ziół, aby zrzucić nadprogramowe kilogramy. Zobacz, jak przygotować kąpiele odchudzające.
Spis treści:
Zalety terapeutycznych kąpieli znano już w starożytności. Korzystała z nich sama Kleopatra, znana jako kobieta wyjątkowej urody. W XIX wieku takim zabiegom nadano nawet fachową nazwę – fitobalneoterapia. Ziołowe kąpiele mogą nas wspomóc w walce z wieloma chorobami, ale też… pomóc zrzucić nadmiar kilogramów. Jak przygotować skuteczne kąpiele odchudzające?
Kąpiele odchudzające: jak to działa?
Substancje aktywne, zawarte w ziołach, wnikają do naszego organizmu przez gruczoły łojowe i potowe, po czym przenikają do krwiobiegu. W ten sposób szybko rozprzestrzeniają się po całym naszym organizmie. Dzięki temu szybciej działają, ujędrniając skórę oraz przyspieszając spalanie tłuszczu.
Czy zatem wszyscy mogą korzystać z ziołowych kąpieli? Niestety nie. Powinny z nich zrezygnować osoby cierpiące na astmę, wrzody żołądka, choroby dwunastnicy czy chorobę Basedowa. Również osoby mające skłonność do krwawień wewnętrznych nie powinny zażywać takich kąpieli. Zanim więc zaczniesz z nich korzystać, poradź się lekarza i sprawdź, czy nie kolidują z żadnymi dolegliwościami ani lekami, które zażywasz.
Kąpiele na odchudzanie: jak je przygotować?
Odchudzanie wspomaga wiele ziół, istnieje więc wiele przepisów na odchudzające kąpiele. Większość z nich można jednak przygotować w ten sam sposób.
100-200 gramów suszonych ziół najpierw powinno się ugotować pod przykryciem, na wolnym ogniu, przez około pięć minut. Następnie garnek odstawiamy na pół godziny, po czym odwar odcedzamy, a wodę dolewamy do przygotowanej kąpieli.
O czym pamiętać przed zażyciem kąpieli?
Ile czasu powinnyśmy się wylegiwać w takiej kąpieli? Od dziesięciu do dwudziestu minut. Miłośniczki sauny nie będą zachwycone – kąpiel nie powinna być zbyt gorąca. Najwyższa dopuszczalna temperatura to 39 stopni Celsjusza. Wyższa może znacznie przyspieszyć akcję serca, co osłabia organizm. Warto też pamiętać, by nie stosować takiej kąpieli częściej niż raz w tygodniu. Zanim wejdziesz do wanny, najlepiej będzie wypić sporo wody – wiele ziół ma działanie napotne. Możesz też po prostu zabrać ze sobą do łazienki butelkę z wodą i popijać podczas kąpieli.
Kąpieli ziołowej najlepiej zażywać już po umyciu się. Ziół nie powinno się bowiem łączyć ze środkami myjącymi, które mają skomplikowany skład, mogący zmienić ich działanie. Można natomiast wyszorować ciało szorstką szczotką, która przy okazji poprawi krążenie.
Po wyjściu z kąpieli załóż ciepły szlafrok, by nie obniżać zbyt gwałtownie temperatury ciała. A potem wypoczywaj! Po takiej kąpieli nie ma sensu zbytnio się przemęczać czy stresować. To doskonały sposób na odprężające zakończenie dnia.
Jakie zioła najlepiej wspomogą odchudzanie?
Majeranek
Pół szklanki tego zioła połącz z czterema łyżkami bratka trójbarwnego, dwoma łyżkami kwiatu czarnego bzu, dwoma łyżkami babki lancetowatej i trzema mięty pieprzowej. Można także dodać trzy łyżki korzeni lubczyku. Przed wsypaniem do garnka zioła wymieszaj.
Melisa
Oprócz tego, że stymuluje spalanie tłuszczu, doskonale Cię odpręży. Uważaj tylko, by nie zasnąć w kąpieli! Do melisy dodaj liść brzozy, skrzypu, bratka, szałwii, tymianek czy igliwie.
Tymianek
Kąpiel tymiankowa znacznie poprawia metabolizm. Aby ją przygotować, 150 gramów liści tymianku zalej litrem wrzącej wody i pozostaw roztwór na 30 minut, po czym odcedź go i wlej do wanny.
Nagietek
Liście nagietku, mięty pieprzowej, szałwii i oregano wymieszaj w równych proporcjach. Zalej je wrzącą wodą w proporcji litr wody na szklankę ziół. Odczekaj godzinę, po czym wywar odcedź i wlej do wanny.
Mięta pieprzowa
Kąpiel z mięty pomoże Ci zwalczyć zmęczenie, ureguluje metabolizm i sprawi, że poczujesz się świeżo i nabierzesz energii. Możesz użyć liści mięty lub olejku miętowego.
Liście mięty możesz też zmieszać w równej proporcji z liśćmi pokrzywy, kwiatami dzikiej róży i dziurawcem. Zaparz je wrzącą wodą i odstaw na nie mniej niż godzinę, po czym odcedź wywar i wlej go do wanny. Taka kąpiel będzie idealna na wieczór, ma bowiem działanie uspokajające.
Zielona herbata
Kąpiel z liści zielonej herbaty i kopru ma działanie detoksykujące. Zielona herbata oczyszcza i dodaje energii, zaś koper wspomaga spalanie tłuszczu. Możesz dodać do niej olejku cytrynowego, który dodatkowo Cię orzeźwi.
Leśna kąpiel odchudzająca
Działanie wspomagające odchudzanie mają nie tylko zioła, ale także igliwie. Zmieszaj po garści igliwia z sosny, świerku i modrzewia. Igliwie możesz gotować dłużej niż zioła, około 10 minut. Kąpiel z igliwia nie tylko pomoże ci szybciej schudnąć, ale też wygładzi i ujędrni skórę. No i pachnie o wiele piękniej, niż wszelkie płyny do kąpieli o leśnym zapachu!
Pamiętaj, że sama kąpiel nie zastąpi zdrowej diety oraz ruchu. Będzie jednak ich doskonałym uzupełnieniem, a do tego pomoże Ci się zrelaksować i oczyścić ciało z toksyn.
A jakie są Wasze ulubione sposoby na odchudzanie?