Kąpiele na bezsenność: jakie zioła pomogą Ci zasnąć?

Bezsenność to przypadłość, która nęka coraz szersze grono ludzi. W dodatku trudno ją wyleczyć, może bowiem mieć bardzo różne podłoże. Można jednak starać się ją złagodzić naturalnymi sposobami. Oto kąpiele na bezsenność, które łatwo przygotować we własnym domu.

Spis treści:

Kąpiele na bezsenność

Nerwice, nadmiar bodźców w ciągu dnia, przyjmowane leki, przewlekłe choroby, zaburzenia wydzielania melatoniny… bezsenność może mieć wiele przyczyn. Niestety, powoduje też wiele przykrych skutków, takich jak rozdrażnienie, problemy z koncentracją, a nawet szybsze starzenie się. Jeżeli i Tobie trudno jest zasnąć przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem. Ponieważ jednak leczenie bezsenności jest długie i skomplikowane, warto pomóc sobie również naturalnymi sposobami, takimi jak ziołowe kąpiele na bezsenność. Jakie zioła pomogą nam się odprężyć i zapaść w sen? 

kąpiele na bezsenność

źródło: pixabay.com

Bezsenność najprawdopodobniej zniknie dopiero wtedy, kiedy poradzisz sobie z jej przyczyną. Warto jednak nie tylko zastosować domowe sposoby na bezsenność, ale też zapewnić organizmowi jak najlepsze warunki do snu. Z sypialni usuń urządzenia elektroniczne, wyłącz telefon oraz wszelkie źródła światła, a ostatni posiłek zjedz ok. 3 godzin przez położeniem się do łóżka. Zarówno zbyt wcześnie, jak i zbyt późno zjedzona kolacja jeszcze pogorszy sprawę. Pamiętaj też, że nasz sen dzieli się na około 90-minutowe cykle. Najlepiej dla naszego organizmu jest obudzić się pod koniec takiego cyklu. Zanim pójdziesz spać, oblicz więc idealną godzinę. Jeżeli np. musisz wstać o 7.00, możesz położyć się o 23.30 – wtedy prześpisz 7 i pół godziny i 5 cykli.

Kąpiele na bezsenność: jak je przygotować?

Kąpiele z olejkami

Wiele aromatycznych olejków ma działanie głęboko uspokajające. Domowe środki nasenne często opierają się na olejkach, których zapach odpręża i pomaga zasnąć. Należy jednak pamiętać, żeby nie łączyć takiej kąpieli z myciem! Przed zabiegiem powinnaś wziąć prysznic, a do kąpieli leczniczej wlać wyłącznie olejek, który nie powinien łączyć się z płynem do kąpieli czy mydłem. Zastosuj 5-15 kropli olejku lawendowego, jałowcowego, różanego czy geraniowego. Kąpiel może trwać 10 minut do pół godziny. Bezpośrednio po wzięciu kąpieli połóż się do łóżka. W sypialni możesz zastosować ten sam olejek, który wlejesz do kominka do aromaterapii. 

Kąpiel z liści melisy

Melisa jest powszechnie znana ze swoich właściwości uspokajających i wyciszających. Oprócz picia takiego naparu możemy go również wykorzystać do leczniczej kąpieli, odpowiedniej dla osób, które nie mogą zasnąć z powodu zdenerwowania. 10 łyżek suszonych liści melisy wystarczy zagotować w 4 szklankach wody, po czym odstawić na 10 minut i odcedzić. Napar dodaj następnie do wanny wypełnionej wodą. Taka kąpiel na pewno Cię uspokoi i przygotuje do snu.

 

Kąpiel z majeranku

To aromatyczne ziele jest nie tylko doskonałą przyprawą, ale też naturalnym lekiem! Wystarczy wsypać 5 g majeranku do wanny z wodą, by osiągnąć efekt rozluźnienia i uspokojenia.

Kąpiel wrzosowa

Wrzosy od wieków stosowane są przez Szkotów jako naturalne środki na sen. Wiele osób do dziś wypełnia wrzosem poduszki. Jeżeli wolisz swoje własne, miękkie poduszki, przygotuj kąpiel wrzosową. 3 szklanki wrzosu zalej 2 litrami wrzątku i zaparzaj przez 15 minut, po czym odcedź napar i wlej go do wanny. Taka kąpiel nie tylko uspokaja i pomaga zasnąć, ale także pielęgnuje skórę i włosy, zwalcza łupież, podrażnienia i stany zapalne. 

Kąpiel z kwiatami lipy

Na kąpiel wrzosową przyjdzie czas jesienią. Latem natomiast możesz przygotować kąpiel z kwiatów lipy. 300 gramów tych kwiatów wrzuć do gotującej się wody (powinno być jej 5 litrów). Zaparzaj kwiaty przez 30 minut, po czym odcedź napar i wlej do wanny z wodą. Zapach kwiatów lipy jest wyjątkowo słodki i miły, koi nerwy i pomaga zasnąć.

Kąpiel anyżkowa

Nie każdy lubi zapach anyżu, jednak ta intensywnie pachnąca kąpiel będzie idealna dla osób, które nie mogą spać z powodu wzburzenia, ale także dla tych, których nękają skurcze. Anyż działa bowiem rozkurczowo i uspokajająco. Szklankę korzenia anyżu oraz kilka anyżowych gwiazdek rozdrobnij i wrzuć do rondelka, po czym zalej je 3 litrami wody i gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Następnie napar odstaw na pół godziny, po czym wlej go do wanny z wodą. Taka kąpiel może trwać 15-20 minut. 

Kąpiel z waleriany

Krople walerianowe zna chyba każda z nas. Korzeń tego zioła może posłużyć również do przygotowania naparu. Łyżkę korzenia waleriany należy zalać szklanką wrzątku, a po zaparzeniu wlać do wanny.

Kąpiel z szałwią lub tymiankiem

Te popularne zioła również pomagają w leczeniu bezsenności. Napar z 2-3 łyżek stołowych szałwii i 3 litrów wrzątku powinien się zaparzać przez co najmniej pół godziny, zanim dolejesz go do wanny. Z kolei napar z tymianku nie tylko uspokaja, ale pomaga też na przeziębienie, działa bowiem wykrztuśnie i antybakteryjnie. To więc idealny sposób na brak snu spowodowany przeziębieniem. 4 stołowe łyżki zalej 2 litrami wrzątku i zaparzaj przez kwadrans.

 

Jakiekolwiek kąpiele na bezsenność stosujesz, pamiętaj, że po wyjściu z wanny powinnaś natychmiast położyć się spać. Gorąca kąpiel podnosi temperaturę ciała, która jednak obniża się z powrotem, gdy opuścisz wannę. To dla organizmu znak, że przyszła pora na odpoczynek. 

A Wy, jakie sposoby na brak snu uważacie za najskuteczniejsze? A może nigdy nie miałyście problemów z zasypianiem?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (175 głosów, średnia: 4,63 z 5)
loading... zapisuję głos...