Domowa kąpiel siarczkowa – cudowny lek na rozstępy, cellulit i wysuszoną skórę
Kąpiele siarczkowe słyną ze swych zdrowotnych właściwości, które przyciągają do uzdrowisk, oferujących tę formę leczenia, osoby cierpiące na zwyrodnienia kręgosłupa, reumatyzm i choroby skórne. Nie każdy wie jednak, że obok dobroczynnych zdrowotnych właściwości kąpiele te mają także zbawienny wpływ na wygląd naszej skóry. Wyjaśniamy, jak działają i podpowiadamy, w jaki sposób przygotować je we własnym domu!
Spis treści:
Co to jest kąpiel siarczkowa?
Kąpiel siarkowanależy do kąpieli leczniczych. Roztwór w którym się zanurzamy zawiera solankę siarki z uwalniającym się siarkowodorem. Nie ma lepszego remedium na zmęczoną, wysuszoną słońcem skórę, rozstępy oraz cellulit niż kąpiel siarczkowa. Okazuje się, że zabieg – niczym z najdroższego spa lub słynnego uzdrowiska można przygotować we własnym domu. Podpowiadamy, jak go wykonać!
Wystarczy kwadrans w odpowiednio przygotowanej kąpieli, by zregenerować skórę lepiej niż przy użyciu jakiegokolwiek balsamu. W ciepłej wodzie pory skóry otwierają się bowiem, pozwalając wniknąć w głąb jonom siarczkowym i wodorosiarczkowym oraz koloidalnej siarce. Później, wraz ze stopniowym ochładzaniem się wody, pory zaczynają się zamykać, zatrzymując aktywne składniki w ciele i pozwalając im działać.
Na co działa kąpiel siarczkowa – korzyści dla skóry
Działanie kąpieli siarczkowej opiera się na drażnieniu skóry i sprawianiu, że zarówno ona, jak i usytuowane bezpośrednio pod nią narządy stają się lepiej ukrwione. W następstwie tego, przyspiesza regeneracja komórek, a wzmocnieniu ulegają procesy odbudowy tkanek oraz usuwania toksyn. Pod wpływem lekko kwaśnego odczynu jonów siarczkowych naskórek mięknie, odrzucając chore i zrogowaciałe komórki. Skóra staje się bardzo delikatna i nabiera przyjemnego zapachu. Obok niewątpliwie dobroczynnego wpływu na urodę, kąpiel siarczkowa leczy też skórę z licznych schorzeń, takich jak łuszczyca, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, egzema czy atopowe zapalenie skóry.
Kąpiel siarczkowa – właściwości zdrowotne
Zanurzając się w siarce, warto zdać sobie sprawę z kompleksowych korzyści, jakie przyniesie to naszemu zdrowiu. Taka kąpiel pomoże nam zregenerować chrząstkę stawową, zwalczyć reumatoidalne zapalenie stawów i dyskopatię. Rozszerzenie naczyń włosowatych pomoże skutecznie wspierać leczenie cukrzycy oraz zapobiegać miażdżycy. Nie trzeba chyba wspominać o zdolności siarki do zmniejszania obrzęków i usuwania efektu „ciężkich nóg” oraz jej przeciwbakteryjnym i przeciwpasożytniczym działaniu.
Jak przygotować kąpiel siarczkową?
- Postaraj się uzyskać temperaturę wody sięgającą 35-38 stopni Celsjusza.
- Do wody wsyp (zgodnie z instrukcją na opakowaniu) jedną z dostępnych na rynku soli siarczkowych, dedykowanych takiej kąpieli.
- Zdejmij z ciała wszystkie ozdoby – łańcuszki, bransoletki, a nawet obrączkę czy pierścionek zaręczynowy – metale łatwo wchodzą w reakcję chemiczną z siarką.
- Zanurz się w wodzie siarczkowej do linii serca, nie bardziej niż do ramion.
- Przez 2 godziny od wyjścia z wanny nie spłukuj ciała ani nie nakładaj na nie żadnych kosmetyków.
- Po zabiegu postaraj się odpocząć w ciepłym miejscu przez ok. pół godziny.
Przeciwwskazania dla kąpieli siarczkowej
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia takiej kąpieli są przede wszystkim poważne choroby serca – np. znaczna niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, stany pozawałowe. Nie zaleca się jej też osobom po chorobie nowotworowej ani chorym na przewlekłe zapalenie trzustki i wątroby oraz kobietom w ciąży.
Poznaj także inne rodzaje zdrowotnych kąpieli:
Gdzie kupić sól siarczkową?
Znalezienie soli siarczkowej nie powinno być trudne, ponieważ jest dostępna w różnych sklepach internetowych oraz sklepach specjalizujących się w produktach do kąpieli i pielęgnacji ciała. Wiele ofert można znaleźć na Allegro.pl. Warto sprawdzić także sklepy internetowe i marki specjalizujące się w pielęgnacji ciała – na przykład Bingospa, które oferuje sól siarczkową w różnych opakowaniach. Wody siarczkowe są również dostępne w sklepach związanych z polskimi uzdrowiskami – na przykład Sulphur Busko Zdrój oferuje wodę siarczkową, która może być stosowana do leczenia niektórych schorzeń skóry.
Ile kosztuje sól siarczkowa?
Cena soli siarczkowej do kąpieli waha się między 24,99 zł a 35,00 zł, w zależności od producenta i ilości produktu. Marka Bingospa oferuje na przykład sól siarkową w opakowaniu 550g, kosztującą około 39,99 zł
Jak widać, jeśli zdecydujecie się na taką kąpiel, znalezienie odpowiedniego preparatu, jakim jest sól siarczkowa nie powinno być problemem – możecie wybierać różne pojemności, a także znaleźć najbardziej atrakcyjną cenę.