Kamerdyner – piękna miłość na tle trudnej i ważnej historii

W kinach możemy już oglądać najnowszą produkcję Filipa Bajona pt. Kamerdyner. To jedyna premiera filmowa wpisująca się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Jaką historię opisuje i kto w nim zagrał? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Film Kamerdyner nie bez powodu został wyróżniony Srebrnymi Lwami na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Widzowie, którzy mieli okazję go zobaczyć wychodzą z kina widocznie poruszeni, zgadzając się tym samym z jury tego prestiżowego konkursu. Jeśli jeszcze zastanawiasz się czy warto poznać historię przeniesioną na wielki ekran przez reżysera Filipa Bajona, ten artykuł powinien rozwiać twoje wątpliwości na temat tego interesującego filmu

Kamerdyner – piękna miłość na tle trudnej i ważnej historii

Kamerdyner wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. W związku z tym w sieci opublikowane zostały filmiki z Januszem Gajosem, w których aktor i odtwórca roli Bazylego Miotke, wzorowanej na postaci Antoniego Abrahama, opowiada i uczy trudnej polskiej historii. Na rynku dostępna jest też książka Kamerdyner, która powstała na podstawie scenariusza oraz ścieżka dźwiękowa z filmu z piosenką Korteza „Stare drzewa”. Utwór został skomponowany specjalnie do Kamerdynera.

Bohaterowie Kamerdynera

Kamerdyner opowiada historię Mateusza Krola , kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss i dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita. Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke, który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol ich gospodarczego sukcesu: Gdynię.

Trudna historia 

Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W lasach piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Kamerdyner z genialną polską obsadą

W rolach głównych wystąpili: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Anna Radwan, Adam Woronowicz, Marianna Zydek, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Łukasz Simlat, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Sławomir Orzechowski, Diana Zamojska, Janusz Chabior, Mariusz Jakus.

Film został wielokrotnie wyróżniony na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Adam Woronowicz otrzymał nagrodę za główną rolę męską. Nagrodzono też Antoniego Komasa-Łazarkiewcza za muzykę, zaś Mirę Wojtczak i Ewę Drobiec za charakteryzację.

Jeśli byłyście już w kinie na Kamerdynerze, koniecznie podzielcie się z nami waszymi wrażeniami w komentarzach.

 

wszystkie zdjęcia nadesłane przez NEXT FILM

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (181 głosów, średnia: 4,28 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. vipala  25 września 2018 10:42

    Film może być naprawdę piękny. Zaczęłam czytać książkę, ale trochę przypomina powieści pozytywistów, coś jak Orzeszkowa czy Prus. Ale ekranizacja z tych pięknych plenerach, wnętrzach i z dobrą grą aktorską – to może być coś! Temat bardzo ciekawy, trudny i nie tak oklepany.

    Odpowiedz
  2. martucha180  25 września 2018 17:21

    I moje okolice w filmie…

    Odpowiedz
  3. Weronika  5 października 2018 23:37

    Oglądałam i bardzo polecam! Film wspaniały. Świetna gra aktorska – pan Janusz Gajos. Kaszubska trudna historia, piękne krajobrazy, język. Muzyka Korteza też bardzo dobra. Moim zdaniem film praktycznie bez wad. Brak banału w opowiadaniu trudnej, ale i momentami pięknej historii. Wątek miłości nie jest tu wcale najważniejszy – i bardzo dobrze – bo mogły wybrzmieć inne, ważniejsze tematy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany