Kamerdyner – piękna miłość na tle trudnej i ważnej historii

W kinach możemy już oglądać najnowszą produkcję Filipa Bajona pt. Kamerdyner. To jedyna premiera filmowa wpisująca się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Jaką historię opisuje i kto w nim zagrał? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Film Kamerdyner nie bez powodu został wyróżniony Srebrnymi Lwami na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Widzowie, którzy mieli okazję go zobaczyć wychodzą z kina widocznie poruszeni, zgadzając się tym samym z jury tego prestiżowego konkursu. Jeśli jeszcze zastanawiasz się czy warto poznać historię przeniesioną na wielki ekran przez reżysera Filipa Bajona, ten artykuł powinien rozwiać twoje wątpliwości.

Kamerdyner – piękna miłość na tle trudnej i ważnej historii

Kamerdyner wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. W związku z tym w sieci opublikowane zostały filmiki z Januszem Gajosem, w których aktor i odtwórca roli Bazylego Miotke, wzorowanej na postaci Antoniego Abrahama, opowiada i uczy trudnej polskiej historii. Na rynku dostępna jest też książka Kamerdyner, która powstała na podstawie scenariusza oraz ścieżka dźwiękowa z filmu z piosenką Korteza „Stare drzewa”. Utwór został skomponowany specjalnie do Kamerdynera.

Bohaterowie Kamerdynera

Kamerdyner opowiada historię Mateusza Krola , kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss i dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita. Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke, który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol ich gospodarczego sukcesu: Gdynię.

Trudna historia 

Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W lasach piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Kamerdyner z genialną polską obsadą

W rolach głównych wystąpili: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Anna Radwan, Adam Woronowicz, Marianna Zydek, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Łukasz Simlat, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Sławomir Orzechowski, Diana Zamojska, Janusz Chabior, Mariusz Jakus.

Film został wielokrotnie wyróżniony na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Adam Woronowicz otrzymał nagrodę za główną rolę męską. Nagrodzono też Antoniego Komasa-Łazarkiewcza za muzykę, zaś Mirę Wojtczak i Ewę Drobiec za charakteryzację.

Jeśli byłyście już w kinie na Kamerdynerze, koniecznie podzielcie się z nami waszymi wrażeniami w komentarzach.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (69 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. vipala  25 września 2018 10:42

  Film może być naprawdę piękny. Zaczęłam czytać książkę, ale trochę przypomina powieści pozytywistów, coś jak Orzeszkowa czy Prus. Ale ekranizacja z tych pięknych plenerach, wnętrzach i z dobrą grą aktorską – to może być coś! Temat bardzo ciekawy, trudny i nie tak oklepany.

  Odpowiedz
 2. martucha180  25 września 2018 17:21

  I moje okolice w filmie…

  Odpowiedz
 3. Weronika  5 października 2018 23:37

  Oglądałam i bardzo polecam! Film wspaniały. Świetna gra aktorska – pan Janusz Gajos. Kaszubska trudna historia, piękne krajobrazy, język. Muzyka Korteza też bardzo dobra. Moim zdaniem film praktycznie bez wad. Brak banału w opowiadaniu trudnej, ale i momentami pięknej historii. Wątek miłości nie jest tu wcale najważniejszy – i bardzo dobrze – bo mogły wybrzmieć inne, ważniejsze tematy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany