Kalendarz owulacji szybszy od testu ciążowego – pierwsze objawy ciąży

Staracie się o dziecko i nie możecie doczekać momentu, w którym na teście ciążowym pojawią się dwie różowe kreski? Mamy dla Was świetną wiadomość! Pierwsze symptomy upragnionej ciąży możecie zauważyć w… kalendarzu owulacji. To nowoczesne, zaawansowane narzędzie dedykowane kobietom, które chcą dokładnie monitorować swoją płodność – przede wszystkim pod kątem zajścia w ciążę. Skrupulatnie prowadzony kalendarz dni płodnych może zasygnalizować pierwsze objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu! Dowiedzmy się więcej na ten temat

Owulacja bez tajemnic

Monitorowanie własnej płodności to podstawowa i bezinwazyjna metoda zwiększania szans na zajście w ciążę. Do dyspozycji mamy: tradycyjny kalendarzyk małżeński, kalkulator dni płodnych (proste narzędzia internetowe do obliczania dni płodnych na podstawie jedynie dat miesiączek) oraz kalendarz owulacji (nazywany również kalkulatorem owulacji).

To ostatnie narzędzie umożliwia nam zdecydowanie najdokładniejsze kontrolowanie przebiegu kolejnych cykli miesiączkowych, rozpoznawanie ich faz oraz ustalanie momentu owulacji i obliczanie dni płodnych.

Owulacja jest najważniejszym momentem cyklu. To tzw. jajeczkowanie, czyli uwolnienie z jajnika dojrzałej komórki jajowej, która może zostać zapłodniona przez plemnik. Dlaczego tak ważne jest ustalenie dokładnego momentu owulacji? Przede wszystkim dlatego, że okres okołoowulacyjny to nasze dni płodne, a po samej owulacji mamy maksymalnie 2-3 dni, w trakcie których może dojść do zapłodnienia komórki jajowej.

Dużo czasu na współżycie? Całkiem sporo, ale… Weźmy jednak pod uwagę kilka faktów, które mogą nieco ostudzić nasz optymizm. Owulacjamoże nastąpić rano, kiedy już jesteśmy w pracy. Przychodzi nam wówczas poczekać na bliskie spotkanie z partnerem pół doby, dobę, a nawet półtorej doby (w zależności od rodzaju pracy i ewentualnej zmianowości). Ponadto męskie plemniki potrzebują najczęściej kilkunastu godzin na dotarcie do celu… Sumując jedno i drugie okazuje się zatem, że te 2-3 dni to naprawdę niewiele. 

Korzystając z kalendarza owulacji, jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić, kiedy w danym cyklu nastąpi owulacja. Ma ona najczęściej miejsce 10 – 14 dni przed datą kolejnej miesiączki, czyli u kobiet, których cykle miesiączkowe mają długość 28 dni, owulacja wypada mniej więcej w połowie cyklu lub tuż przed nią.

Plemniki, które jak już ustaliliśmy, potrzebują kilkunastu godzin na dotarcie do komórki jajowej, mają równocześnie wysoką zdolność przeżycia w sprzyjającym środowisku kobiecych narządów rodnych (nawet 48 – 72 godziny!). Właśnie dlatego potencjalnie najlepszym czasem na współżycie, którego efektem ma być ciąża, będą 2-3 dni przed owulacją, w dzień owulacji  i maksymalnie 2-3 dni po niej

Kalendarz owulacji pod lupą

Kalendarz owulacji można prowadzić jak tradycyjny kalendarzyk małżeński – w dowolnym notesie, bądź zwykłym kalendarzu. Oprócz dat kolejnych miesiączek, możemy wpisywać do niego spostrzeżenia dotyczące jakości i ilości śluzu, dane z codziennych pomiarów temperatur oraz informacje o aktualnym stanie i położeniu szyjki macicy.

Kalendarz owulacyjny w wersji internetowej daje nam jednak nieporównywalnie więcej – nie tylko maksymalnie ułatwiając monitorowanie płodności i odnotowywanie kolejnych informacji na jej temat (wszystko ma w nim swoje miejsce!), ale również udostępniając nam rozmaite statystyki, które ułatwią nam zaplanowanie zbliżeń z partnerem w okresie starania się o ciążę, ale również dostarczą mnóstwa informacji na temat starań z danych tysięcy innych kobiet.

To również kalendarz owulacji da nam pierwsze sygnały o potencjalnej ciąży. Nietypowy w fazie poowulacyjnej śluz, odbiegające od normy odczyty temperatur… Internetowe narzędzie wyłapie wszystkie te odbiegające od normy zmiany już w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu.  Być może o ciąży dowiemy się nawet 2-3 tygodnie szybciej, niż miałoby to miejsce w przypadku zastosowania zwykłego testu ciążowego, którego wykonanie zaleca się po upływie daty kolejnej miesiączki. 

OvuFriend, czyli portal przyjazny owulacji

Jak już wspomniano wcześniej, owulacja jest najważniejszym momentem całego cyklu miesięcznego, od której prawidłowego przebiegu w największym stopniu zależy płodność kobiety.

OvuFriend to portal, który umożliwia kobietom starającym się o dziecko, dokładne monitorowanie cyklu miesięcznego i dość precyzyjne obliczenie dni płodnych. To wyjątkowe miejsce w sieci, które nie tylko udostępnia użytkowniczkom zaawansowane narzędzia do monitorowania swoich cykli miesiączkowych, ale również daje im dostęp do sporej ilości wiedzy na temat płodności i obszernych statystyk, które ułatwiają zrozumienie co, kiedy i jak się dzieje w naszym organizmie.

Na stronie funkcjonuje także bezpieczne forum, na którym kobiety mogą po prostu, po przyjacielsku porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, zwierzyć się ze swoich lęków i podzielić radościami (oby tych ostatnich było jak najwięcej!). Ta wspierająca się społeczność liczy obecnie ponad 150 tysięcy kobiet. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (128 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...