Kalendarz ciąży – źródło cennych wskazówek dla przyszłych mam

Jeśli spodziewasz się dziecka, dobrym pomysłem będzie prześledzenie internetowego kalendarza ciąży. Dzięki niemu dowiesz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu, jak rozwija się dziecko i w jaki sposób zmienia się twoje ciało. Kalendarz ciąży zwiększy twoją świadomość sytuacji i pomoże ci obserwować rozwój twojego dziecka od stwierdzenia ciąży aż do porodu. Warto spędzić ten wyjątkowy czas rozumiejąc, co dzieje się z płodem i znając przyczyny ewentualnych dolegliwości.

Kalendarz ciąży

Co obejmuje kalendarz ciąży?

Dostępne w sieci kalendarze ciąży zawierają zwykle szczegółowy opis rozwoju płodu oraz informacje na temat objawów ciąży (dolegliwości, wahań nastrojów, zmian zachodzących w ciele matki). Niektóre portale oferują także fachowe artykuły i poradniki, np. wskazówki, jak radzić sobie z uciążliwymi symptomami ciąży, zakres koniecznych badań czy dokładny opis przebiegu porodu. Trzeba jednak pamiętać, że choć kalendarz ciąży ma za zadanie rozwiewać wątpliwości, nigdy nie zastąpi konsultacji z lekarzem. Podstawą pozostają regularne wizyty u ginekologa.

Pierwszy trymestr ciąży

Towarzyszą mu uciążliwe dolegliwości: bezsenność, mdłości, wymioty, pogorszone samopoczucie. Jeśli chodzi o dziecko, zaczyna bić jego serce i wykształcają się wszystkie narządy wewnętrzne. W 12. tygodniu płód przypomina już miniaturowego człowieczka, doskonali ruchy chwytne i porusza klatką piersiową. Przy odpowiednim ustawieniu można także zweryfikować płeć dziecka. Pod koniec trymestru ma ono ok. 6 cm i waży blisko 14 g.

Drugi trymestr ciąży

Czyli najprzyjemniejszy okres dla matki. Poprawia się jej samopoczucie, mijają dolegliwości, zmniejsza się ryzyko poronienia. U dziecka rozwijają się zmysły: płód słyszy, otwiera oczy i reaguje na światło, czuje smak. Rosną jego narządy wewnętrzne; powstają struny głosowe i zawiązki zębów stałych. Pod koniec II trymestru dziecko może mierzyć blisko 40 cm i ważyć nawet kilogram.

Trzeci trymestr ciąży

U matki mogą wystąpić bóle pleców, spuchnięte nogi i żylaki. Dziecko zaczyna przypominać noworodka; jego mózg intensywnie się rozwija, a ono samo znacznie mniej się rusza. Ma ono bowiem mniej przestrzeni ze względu na większe rozmiary: pod koniec ostatniego trymestru waży od 2,5 do 3,6 kg.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (100 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  24 maja 2017 12:50

  Dla kobiet w ciąży w sam raz!

  Odpowiedz
 2. Aneta  25 maja 2017 11:10

  Teraz są też różne aplikacje „ciążowe” (wiem, bo moja przyjaciółka jest w ciąży ;)), więc naprawdę przyszła mama może się łatwo dowiedzieć, co dzień po dniu dzieje się z jej maluszkiem 🙂

  Odpowiedz
 3. Aldona81  26 maja 2017 22:58

  A ja to jestem chyba jakaś „uwsteczniona” bo w ciąży nie korzystałam z aplikacji tylko całkowicie polegałam na opinii lekarza prowadzącego. I to mi wystarczało. Jeżeli mówił że jest ok to tego się trzymałam.

  Odpowiedz
 4. kapuśniaczek  23 października 2017 07:18

  trzeba też uzupełniać dietę we wszystkie minerały i składniki. Pamiętajmy żeby uzupełniać żelazo dicoferem, bo jest on bardzo ważny ponieważ, Żelazo pomaga w produkcji czerwonych krwinek oraz w transporcie tlenu w organizmie. Przyczynia się także do prawidłowego rozwoju i utrzymania funkcji poznawczych.

  Odpowiedz
 5. Kamira90  18 stycznia 2018 18:12

  bardzo fajna sprawa

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany