Kalendarz ciąży

Okres ciąży to czas pełen wyzwań, który wypełniony jest zarówno codziennymi sprawami, jak i regularnymi wizytami u lekarza. Aby łatwiej zaplanować poszczególne sprawy do załatwienia, badania kontrolne i zakupy dla dziecka, warto zerknąć na kalendarz ciąży. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje o zmianach, jakie zachodzą w poszczególnych trymestrach.

Spis treści:

Najważniejsze daty w ciążowym kalendarzu

Kluczowe znaczenie dla wyliczenia terminu porodu ma data ostatniej miesiączki, jaka miała miejsce przed potwierdzeniem ciąży. To właśnie od tego dnia liczony jest czas trwania ciąży, który wynosi przeważnie 280 dni. Warto pamiętać o tym, że oszacowany na tej podstawie termin porodu jest wyłącznie orientacyjny i rzeczywisty poród może wystąpić wcześniej lub się opóźniać.

Kalendarz ciążowy

I trymestr ciąży

To pierwsze trzy miesiące ciąży, które są liczone od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Zagnieżdżenie zarodka ma więc miejsce dopiero około czwartego tygodnia. Początkowym tygodniom ciąży zazwyczaj nie towarzyszą żadne objawy. Implantacja zarodka może wywołać delikatne krwawienie. W późniejszych tygodniach pierwszego trymestru, gdy zarodek rozwija się, pojawiają się wczesne objawy ciąży:

  • tkliwość piersi,
  • brak miesiączki,
  • nudności i wymioty,
  • częstsza potrzeba oddawania moczu,
  • zmęczenie i wahania nastrojów.

Podejrzewając ciążę, należy koniecznie umówić się na wizytę u lekarza, który przeprowadzi dokładne badania, by ją potwierdzić. Przy okazji zleci również szereg badań dodatkowych z krwi i moczu, które pozwolą ocenić ogólny stan zdrowia przyszłej mamy.

Kompletowanie wyprawki dla dziecka na tak wczesnym etapie ciąży nie jest konieczne. Nieznana jest jeszcze płeć dziecka, dlatego trudno byłoby zdecydować się na konkretne ubranka niemowlęce lub zabawki. Zakupy lepiej odłożyć na kolejne tygodnie. Pod koniec pierwszego trymestru ciąży płód ma zaledwie kilka centymetrów wielkości i waży około 20 gramów. Na tym etapie zalecane są badania prenatalne.

Jeśli na zakup ubranek, akcesoriów dla niemowlęcia i zabawek nie chcesz przeznaczać zawrotnej kwoty, odwiedź stacjonarny sklep Pepco. Znajdziesz w nim ogrom ubranek dziecięcych, kocyki, beciki niemowlęce, smoczki, butelki, bidony niemowlęce, wkładki laktacyjne, zestawy do przechowywania mleka kobiecego, grzechotki i wiele innych przedmiotów, które przydadzą się podczas opieki nad nowym członkiem rodziny.

II trymestr ciąży

Obejmuje kolejne trzy miesiące ciąży, podczas których zachodzą kolejne zmiany w organizmie przyszłej mamy, jak i dziecka. Na tym etapie ciąży wiele kobiet doświadcza obrzęków, ale za to stopniowo ustępują nudności. Rozwijające się dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe i zaczyna reagować na różne bodźce ze świata zewnętrznego. W piątym miesiącu ciąży możliwe jest już ustalenie płci płodu. Pod koniec drugiego trymestru ciąży płód może ważyć już niespełna kilogram i mierzyć ponad 35 centymetrów. W drugim trymestrze ciąży zachodzi konieczność wykonania kolejnych badań ogólnych i obrazowych.

Ostatnie tygodnie drugiego trymestru ciąży to odpowiedni moment, by pomyśleć o wyprawce dla dziecka, jak również o przygotowaniu dla niego pokoju. Do wytyczonego terminu porodu pozostało jeszcze dość czasu, by przeprowadzić drobny remont, zamówić meble i skompletować wszystkie potrzebne akcesoria niemowlęce. Choć przedmioty tego typu można bez problemu kupić nawet tuż przed porodem, nie warto odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę. Końcówka ciąży może się bowiem wiązać z gorszym samopoczuciem, a to nie sprzyja swobodnym zakupom. Wyprawkę dla maluszka warto zacząć kompletować wcześniej również po to, by rozłożyć wydatki w czasie – jeśli dodatkowo zdecydujesz się na zakupy w Pepco, gdzie ceny są bardzo atrakcyjne, nie będzie to tak odczuwalne dla Twojego portfela.

III trymestr ciąży

Czyli ostatnie trzy miesiące ciąży. U wielu kobiet na tym etapie pojawiają się nowe dolegliwości związane z rozwijającym się, coraz większym i coraz cięższym płodem:

  • zgaga,
  • duszności,
  • obrzęki kostek,
  • problemy ze snem,
  • potrzeba częstego oddawania moczu.

W ósmym miesiącu ciąży wykonywane są dalsze badania z moczu i krwi – w tym również w kierunku wykrycia lub wykluczenia groźnych chorób zakaźnych. W dziewiątym miesiącu waga dziecka osiągnie około 3-4 kilogramów, a organizm kobiety zacznie przygotowywać się do porodu. O jego zbliżającym się terminie mogą świadczyć takie objawy: częstsze skurcze przygotowawcze, intensywna wydzielina z pochwy, dyskomfort w dole brzucha.

To już ostatni moment, by dokupić wszystkie brakujące przedmioty, jakie będą potrzebne w szpitalu i w domu do opieki nad noworodkiem. Zapraszamy przyszłe mamy do odkrycia naszej wyjątkowej oferty ubranek i akcesoriów niemowlęcych w sklepach Pepco! Znajdziesz u nas wszystko, co niezbędne dla Twojego maluszka – od miękkich i bezpiecznych ubranek, po funkcjonalne akcesoria, które ułatwią codzienną opiekę. Nasze produkty są starannie wybrane, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo Twojemu dziecku, jednocześnie umożliwiając Ci zachowanie stylu i elegancji. Odwiedź nas i przekonaj się, jak łatwo i przyjemnie może być przygotowanie na ten wyjątkowy czas!


Artykuł sponsorowany.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 głosów, średnia: 3,40 z 5)
loading... zapisuję głos...