Kac – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić

Spis treści:

Kto z nas choć raz nie stanął twarzą w twarz z syndromem dnia następnego? Ból głowy, włosów i paznokci, nudności a w ekstremalnych przypadkach bliskie spotkania z miską. Czy da się tego uniknąć? Tak, wystarczy poznać wroga i przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Kac - skąd się bierze i jak sobie z nim radzić

Na początek, skąd się bierze kac?

Przyjmowany alkohol powoduje odwodnienie organizmu. To etanol zawarty w napojach alkoholowych przyspiesza powstawanie moczu co za tym idzie, przyspieszone wydalanie wody. Powstający w wyniku rozkładu etanolu aldehyd octowy angażuje prawie całą energię wątroby, która zaniedbuje swoje funkcje, ponieważ musi „zutylizować” truciznę. Spowalnia się tempo tworzenia glukozy, której zaczyna brakować w organizmie i działamy na zwolnionych obrotach. Czy można zatem uniknąć skutków działania trującego związku?

Przepis na oczyszczający koktajl na kaca (po szalonym weekendzie)

Przepis na oczyszczający koktajl na kaca (po szalonym weekendzie)

Energetyzujący koktajl na kaca zwalczy jego nieprzyjemne skutki,gdyż zawiera sok ze śliwek suszonych -źródło potasu,żelaza,manganu,wit. B6. Oto przepis

Uważaj co i jak pijesz

Nieważne jaką ilość alkoholu przyjmujesz zawsze pamiętaj, by nie rozpoczynać zabawy z pustym żołądkiem. Warto wypić nawet szklankę mleka tuż przed planowanym lub nieplanowanym piciem. Dobrze nam zrobią mięsne i tłuste przekąski w trakcie. W wersji wegetariańskiej – mogą być warzywa panierowane. Do tego marynowane grzybki, kiszone ogórki a zanim rozpoczniemy ucztowanie dobrze jest połknąć kilka tabletek witaminy C. Ważna sprawa – nie mieszaj! Zdecyduj się na jeden gatunek przyjmowanych trunków. Jeśli masz ochotę na urozmaicenie sobie smaków, zamiast mieszać wódkę z czerwonym winem, lepiej zdecydować się na owocowe koktajle z dodatkiem wódki.

Pamiętaj – popijaj

Najlepiej sokami bogatymi w witaminę C: porzeczkowy, pomarańczowy itp. Unikaj napojów gazowanych i chipsów – tę wersję zostawmy na świąteczne i grzeczne popołudnie u rodziców. Twórz drinki na bazie soków i dodatków z witaminą C.

A jeśli już pojawił się kac – co robić następnego dnia?

To następnego dnia rano wbrew wszelkim przeciwnościom wstajemy z łóżka i  zjadamy jajecznicę lub kogel mogel. Jeśli mamy jadłowstręt – żółtą potrawę zamieniamy na czerwony napój – szklanka soku pomidorowego. Pomoże również herbata z duuużą ilością cytryny i miodu. Picie soków warzywnych i pomidorowych reguluje poziom mikroelementów, a zasadowe pH tych napojów koi zakwaszony do granic możliwości żołądek. Spożywanie miodu, który jest znakomitym źródłem glukozy i fruktozy może się przyczynić do szybszego odzyskania sił.

A jeśli jesteśmy zwolennikami tzw. klina – kieliszek (i tylko jeden!) żołądkowej gorzkiej i słony herbatnik do przegryzienia. Istnieje też wersja dla silnych duchem i ciałem – trening aerobowy (najlepiej bieganie). Ćwiczenia przyspieszają metabolizm dzięki czemu szybko pozbywamy się toksyn. Kiedy ciało zacznie się pocić, nieprzetrawiony alkohol zostanie w ten sposób wydalony z organizmu.

Najważniejsze jest uzupełnianie wody w trakcie i po spożyciu alkoholu. Sprawi to, że bóle głowy nie będą tak uciążliwe.

Poznaj takjże inne sposoby na kaca z całego świata:

Sposoby na kaca z całego świata: 10 najlepszych

Sposoby na kaca z całego świata: 10 najlepszych

Każda narodowość ma swój sposób na syndrom dnia poprzedniego. Zamiast brać pigułki, spróbuj tradycyjnych metod na popularne dolegliwości. Poznaj lokalne środki z różnych zakątków naszego globu. Przedstawiamy sposoby na kaca z całego świata! Przeczytaj również:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (141 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. mswitalska1985  30 grudnia 2023 20:25

    Zawsze miałam umiar, dlatego nie miałam nigdy kaca 🙄

    Odpowiedz
  2. janka1312  30 grudnia 2023 23:14

    najlepiej w ogóle nie pić 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany