John McLaughlin gwiazdą 15. Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego

W tym roku nietypowo, bo o miesiąc wcześniej, rozpocznie się 15. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2012. Jego jubileuszowa edycja potrwa od 10 października do 8 listopada, a koncerty festiwalowe odbywać się będą głównie w weekendy, tak żeby ułatwić uczestnictwo w nich także osobom spoza Wrocławia.

John McLaughlin na 15. Wrocławskim Festiwalu Gitarowym

Wyjątkowość tegorocznej GITARY dotyczy nie tylko kwestii organizacyjnych, ale i programu, który obfitować będzie w koncerty naprawdę wybitnych artystów. Trudno jest mówić o jednej gwieździe Festiwalu, gdyż w programie znajdą się dwa wielkie nazwiska – John McLaughlin, który wystąpi ze swoim nowym zespołem The 4th Dimension (3 listopada w Hali Orbita) oraz Tommy Emmanuel, mistrz fingerstyle’u, którego koncert zakończy Festiwal.

John McLaughlin należy do ścisłej czołówki najwybitniejszych gitarzystów na świecie. Dotychczas jego kilkudziesięcioletnia kariera owocowała współpracą z największymi postaciami współczesnej muzyki, takimi jak: Jimi Hendrix, Miles Davis, Carlos Santana, Paco de Lucía, Larry Coryell czy Chick Corea. W składzie The 4th Dimension występuje od 2004 roku, chociaż nic nie wskazywało na to, że będzie to długotrwały projekt. Zespół powstał na potrzeby kilku koncertów na wyspie La Réunion, do udziału w których John McLaughlin zaprosił zaprzyjaźnionych muzyków. Entuzjastyczne przyjęcie publiczności przekonało ich do kontynuowania współpracy, która w 2010 roku zaowocowała płytą „To The One”. Krytycy ocenili ją jako najbardziej spójny album w dorobku McLaughlina, doceniając jednocześnie niespotykaną melodyjność zawartych na niej kompozycji. Szczególny jest również jej wymiar emocjonalny, gdyż z założenia miała być ona hołdem złożonym Johnowi Coltrane’owi i jego „A Love Supreme” – jednej z najgenialniejszych płyt w historii jazzu, będącej owocem duchowej przemiany artysty.  John McLaughlin, idąc w ślady mistrza, postanowił swoją duchową podróż i przemianę opisać w muzyce zawartej na „To The One”. W tym roku The 4th Dimension powraca z nowym krążkiem, „Now Here This”, który dla McLaughlina jest „kulminacją dotychczasowej twórczości”. Jego premierę zapowiedziano na 18 października, dlatego podczas koncertu we Wrocławiu usłyszymy zupełnie nowe kompozycje Johna McLaughlina. Mistrzowi towarzyszyć będzie zespół w składzie: Gary Husband (perkusja, klawisze), Etienne M’Bappé (bas) i Ranjit Barot (perkusja).

John McLaughlin & The 4th Dimension

Doskonały wymiar jazzu

03.11.2012, godz. 19:00

Hala Orbita, ul. Wejherowska 34

60/90/125/160/190 PLN

Szczegółowy program festiwalu: www.gitara.wroclaw.pl

John McLaughlin & The 4th Dimension

 

Jesienią premiera nowej płyty Johna McLaughlina

Dwa lata po ukazaniu się ostatniej płyty John McLaughlin & The 4th Dimension powracają z nowym materiałem. Druga płyta zespołu zatytułowana „Now Here This” będzie miała swoją premierę 18 października.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (160 głosów, średnia: 4,22 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. gold price  12 września 2012 18:30

    Zespół powstał w 2004 roku i po sześciu latach koncertowania na całym świecie wydał swój pierwszy album „To The One”, który jest hołdem złożonym ikonie jazzu, Johnowi Coltrane’owi. Obecnie grupa pracuje nad nowym materiałem i podczas Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany