Joga, korzystny wpływ na kręgosłup

To nie są żarty! Na bóle kręgosłupa uskarża się coraz więcej polaków. Badania przeprowadzone wśród naszych rodaków, obejmują zakres wiekowy od 15 lat wzwyż. To świadczy o tym, iż coraz wcześniej zaczynamy cierpieć z powodu schorzeń kręgosłupa.

Czy joga ma korzystny wpływ na kręgosłup

Najczęściej sami dopuszczamy do przeciążenia naszego najważniejszego elementu układu kostnego. Nieprawidłowe siedzenie przed komputerem, przygarbiona postawa ciała, podnoszenie ciężkich przedmiotów bez zachowania odpowiedniej techniki, a także zbyt monotonny tryb życia. Do ostatniego czynnika zaleca się zarówno siedzenie przez cały dzień, ale i również stanie na nogach bez żadnej przerwy.

Mając świadomość jak wiele zależy od Ciebie, masz do wyboru dwie wersje wydarzeń: albo stwierdzisz, że jakoś to będzie i najprawdopodobniej w najlepszym wypadku czeka Cię życie w bardzo silnych bólach kręgosłupa, albo zrobisz coś dla siebie i swojego kręgosłupa i zaczniesz o niego dbać.

Czy joga ma korzystny wpływ na kręgosłupPrawidłowa postawa

Nie musisz z zazdrością patrzeć na osoby, które siedzą przy biurku z wyprostowanymi plecami, podnoszą przedmioty przy wcześniejszym ukucnięciu, bądź nigdy nie przytrafiło im się nawet lekko przygarbić. Każda z tych postaw jest wyćwiczonym nawykiem. Wiadomo, im szybciej jest wpajany dany nawyk, tym dla nas lepiej. Ale to wcale nie oznacza, że na wszystko jest już dawno za późno. Wręcz przeciwnie, każdy moment jest dobry na pozytywne zmiany!

Joga dla kręgosłupa

Wprowadzenie nawyku wymaga czasu. Rzadko kiedy zdarza się, że od podjęcia jednej decyzji, przez resztę życia będziemy pilnować się w zachowaniu prawidłowej postawy. Nic bardziej mylnego. Co chwilę będziemy zapominać o swoim postanowieniu. Przy każdej nadarzającej się okazji braku sprawowania kontroli, ciało będzie powracało do swojej wyuczonej, przygarbionej postawy. Najważniejsze jest to, by się nie denerwować, nie poddawać, a także wspomóc nowy nawyk. W jaki sposób?

Odpowiedzią na to pytanie jest joga. Samo jej systematyczne ćwiczenie, będzie nam przypominać o tym, iż zależy nam na wyśmienitym stanie zdrowia. Ponadto same pozycje maj na celu wzmocnienie naszego szkieletu, rozluźnienie mięśni oraz stawów, oraz zwiększenie ich elastyczności i wytrzymałości.

Po przekonaniu siebie, jak wiele zalet niesie ze sobą joga, można spokojnie przejść do wykonywania podstawowych asan. Pozornie, każda z tych pozycji wydawać się może mało skomplikowana. Ale najważniejsze jest w nich skupienie się na dokładnej postawie ciała, wyregulowaniu oddechu, a także wytrzymanie w danej pozycji odpowiednią ilość czasu.

Czy joga ma korzystny wpływ na kręgosłup

Przykładowe asany na zdrowy kręgosłup

Poniżej przedstawionych zostanie kilka asan, dzięki którym można nie tylko utrwalić nawyk zachowania prawidłowej postawy, ale również wzmocnić fundamentalny element własnego szkieletu.

Asana drzewa

W wykonaniu tej asany potrzebne jest wyczucie równowagi. Nie zniechęcaj się jednak, jeśli na początku będziesz mieć z tym trudności, wszystko wymaga odpowiedniej wprawy oraz nabycia umiejętności. Stań na lewej nodze, która będzie znajdowała się w jednej linii z lewym biodrem. Zachowaj wyprostowaną sylwetkę, pod żadnym pozorem nie przechylaj się na stabilniejszą stronę. Prawą stopę ułóż w taki sposób, by opierała się ona do wewnętrznej strony lewego uda. Stojąc w taki sposób, swoje dłonie możesz złożyć na wysokości klatki piersiowej. Stój tak przez kilka chwil koncentrując się przede wszystkim na prawidłowej postawie, ściągniętych ramionach i lekko zwróconej do góry głowy. Po kilku takich sesjach, nie równowaga nie powinna być dla Ciebie czymś trudnym do osiągnięcia.

Skłon do przodu z głową w dół

Jest to przykład bardziej wymagającej asany. Ale jednocześnie przy próbie jej wykonania, możemy ocenić bardzo szybko w jakiej kondycji znajduje się nasz kręgosłup. Stań w lekkim rozkroku, tak by stopy znajdowały się w linii bioder. Następnie powoli wykonuj skłon w przód, tak by swoim czołem dotykać kolan. Dłonie jeśli możesz oprzyj na podłodze. Jeśli jeszcze nie jesteś w stanie tego zrobić, możesz złapać się za przedramiona. Lekkie ugięcie kolan znacznie ułatwi wytrzymanie w tej postawie zwłaszcza dla początkujących. Dzięki tej postawie możemy odczuć całkowite rozluźnienie naszego kręgosłupa. Systematycznie ćwicząc akurat tę asanę, zwiększymy gibkość mięśni pleców oraz nóg.

Łuk

Kolejną asaną dedykowanym bardziej zaawansowanym użytkownikom, jest łuk. Pozycją wyjściową jest leżenie na brzuchu. Najbardziej wymagającym zadaniem będzie złapanie się za kostki, a następnie podniesieni dłoni oraz stóp do góry, ponad linię swojego tułowia oraz ud. Od powierzchni karimaty należy oderwać również kolana oraz klatkę piersiową. Głowę maksymalnie odchylamy do tyłu. Wytrzymaj tak przez chwilę, by później spokojnie wrócić do pozycji wyjściowej. Przy każdej kolejnej sesji warto skupić się na pogłębianiu pozycji. Wtedy odczujemy wyjątkowe rozciągnięcie mięśni oraz stawów, przy jednoczesnym ich rozluźnieniu.

Wskazane pozycje można z powodzeniem wykonywać w domowym zaciszu, nie martwiąc się o to, że narazimy się na niebezpieczną kontuzję. Jeśli jednak bóle kręgosłupa nie są spowodowane zbyt statecznym trybem życia, bądź nieprawidłową postawą, ale za to bardzo poważną wadą postawy lub zwyrodnieniem, wszelkie ćwiczenia należy wykonywać pod czujnym okiem instruktora. W takich okolicznościach niezwykle ważne jest dostosowanie pozycji oraz ćwiczeń do indywidualnych potrzeb oraz możliwości uczestnika. Najważniejszą zasadą jest ćwiczenie dla zdrowia, a nie na przekór jemu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (184 głosów, średnia: 4,74 z 5)
loading... zapisuję głos...