Jesteś Skowronkiem czy Sową? 8 kroków do skutecznego obudzenia
Co piąty młody Polak deklaruje, że w ciągu dnia przez cały czas odczuwa znużenie i senność , a 56%, że odczuwa je częściej niż raz w miesiącu – takie wnioski płyną z analizy raportu TNS „Młodzi Polacy i ich życie na wysokich obrotach” zleconego przez markę Tiger. Jedną przyczyną są zarwane noce, a drugą poranki, podczas których nie potrafimy się skutecznie obudzić. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że wcześnie rozpoczęty dzień ma swoje zalety – osoby, dla których poranne wstawanie nie stanowi problemu cechują się większą proaktywnością i optymizmem. Chcesz nastroić się pozytywnie na cały dzień i poprawić swoją produktywność? Wstawaj wcześniej! Mamy kilka wskazówek jak tego dokonać.
Funkcja drzemki przesuwana co 5 minut i uczucie, że kołdra waży co najmniej 10 kilo – taki poranek codziennie przeżywają chronotypowe sowy. Skowronki nie mają tego problemu. Z łóżek zrywają się szybko i bezboleśnie, ale pod warunkiem, że wcześnie kładą się spać. Ich wydolność intelektualna jest wyższa rano, natomiast sów wieczorem. To, czy jesteśmy sową, czy skowronkiem zależy od genów oraz warunków świetlnych występujących w okolicach dnia naszych narodzin. Dowiedziono bowiem, że niemal 60% skowronków to osoby urodzone w okresie wiosenno-letnim.
Można odnieść wrażenie, że warunki świetlne mają wpływ na nasze samopoczucie nie tylko w momencie naszych narodzin, ale również przez całe nasze życie, szczególnie w takim kraju jak Polska, w którym przez blisko pół roku jest zimno, ciemno i ponuro. – komentuje dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. W takiej sytuacji, późną jesienią i zimą, nawet skowronki mają problemy ze wstawaniem. Nie jest łatwo podnieść się z łóżka, kiedy za oknem jest ciemno. Niezbędne jest wtedy znalezienie w sobie odpowiedniej motywacji, żeby zacząć nowy dzień.
Warto zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia bowiem wynikają z tego pewne korzyści. Amerykańscy naukowcy wykazali, że osoby, które nie ociągają się podczas porannego wstawania z łóżka szybciej wykonują swoje obowiązki, mają więcej energii i są… szczuplejsze. Natomiast, osoby, które kładą się spać późno mają skłonności do nałogów i częściej popadają w zły nastrój. Warto pamiętać, że to, jak czujemy się rano ma wpływ na cały dzień, m.in. bezpieczną drogę do pracy, efektywność, stosunki międzyludzkie i sposób w jaki spędzamy wolny czas. Ponadto, przecież warto każdy dzień zaczynać z uśmiechem.
Polacy – sowy, czy skowronki?
Rraport TNS „Młodzi Polacy i ich życie na wysokich obrotach” zlecony przez markę Tiger dowiódł, że młodzi Polacy prowadzą aktywny tryb życia, przez co zmuszeni są godzić pracę z nauką, obowiązkami domowymi, życiem towarzyskim oraz pasjami. Coraz mniej czasu poświęcają na sen, zdarza im się także zarywać noce. Przyznało się do tego aż 84% respondentów. Swój dzień rozpoczynają zwykle między godziną 6.00 a 7.00. Nic więc dziwnego, że poranne wstawanie do pracy lub szkoły to dla sporej grupy nie lada wyzwanie. Wielu z młodych Polaków to klasyczne sowy – trwanie w półśnie, ociężałość i brak energii w ich przypadku przeciąga się nawet do godzin południowych.
Każda minuta jest na wagę złota. Czasem zdarza się, że na rzecz „jeszcze kilku minutek” w ciepłej pościeli Polacy rezygnują ze śniadania. A jest ono kluczowe jeśli chcemy dobrze rozpocząć dzień. Poniżej przedstawiamy kilka kroków do tego, by skutecznie się obudzić i przyjemnie zacząć dzień.
1. Jedz lekkostrawne przekąski, albo najlepiej nie jedz nic
Jeśli na chwilę przed zaśnięciem zjesz duży posiłek, zmusisz swój żołądek do trawienia przez co na drugi dzień będziesz czuł się ospały i ociężały. Noc jest potrzebna naszemu organizmowi na regenerację, więc daj mu odpocząć.
2. Zaplanuj nadchodzący dzień
Przed zaśnięciem zaplanuj na następny dzień swoje obowiązki, strój i… śniadanie. Tuż po przebudzeniu poranek wyda się z góry zorganizowany i wszystko pójdzie jak z płatka!
3. Połóż budzik jak najdalej od łóżka i zrezygnuj z funkcji drzemki
Stary, sprawdzony sposób. Na początku może irytować, ale bardzo szybko pomoże nam wydostać się z łóżka.
4. Rusz się!
Wystarczy kilka skłonów i podskoków, by dotlenić organizm, uwolnić endorfiny i nabrać energii. Szczególnie polecany jest poranny jogging. A może zamiast samochodu lub autobusu tym razem wybierzesz rower?
5. Wskocz pod chłodny prysznic
Lubisz ciepły prysznic? Zmień to! Nic tak nie orzeźwia jak letni strumień wody o poranku. Taki szybki zabieg poprawia krążenie, a więc skutecznie budzi.
6. Pamiętaj o śniadaniu
Najgorsze co możesz zrobić to wyjść z domu bez śniadania. Pierwszy posiłek powinien być syty i bogaty w składniki odżywcze. To z niego czerpać będziesz siłę na cały dzień, więc zadbaj o to co jesz. Owsianka, jajecznica lub omlet to smaczne propozycje, dzięki którym dobrze zaczniesz dzień.
7. Nawodnij organizm i dodaj mu energii
By odzyskać rześkość wypij rano szklankę wody. Poza orzeźwieniem woda oczyszcza organizm i przygotowuje układ trawienny na cały dzień. Jeśli po nocy pełnej wrażeń potrzebujesz dodatkowego wsparcia sięgnij po izotonik, który uzupełni niedobory w Twoim organizmie. Dobrym wyborem będzie napój energetyczny Tiger Restart, który oprócz zawartych w swoim składzie elektrolitów, wzbogacony został witaminą C. Taka dawka skutecznie stawia na nogi.
8. Skomponuj energetyzującą playlistę
Poranek w leniwym, cichym i spokojnym wydaniu zostaw sobie na weekend. W ciągu tygodnia wrzuć do odtwarzacza kilka kawałków, które podniosą ciśnienie i pobudzą do działania.
Dzień może być lepszy na starcie jeśli tylko postarasz się zmienić swoje nawyki. Kluczem do sukcesu jest technika małych kroków.