Jak sprawdzić czy jestem nawodniona? 4 triki, które powiedzą całą prawdę o Twoim organizmie

Twoje ciało daje ci mnóstwo znaków, które wystarczy odczytać, aby lepiej o nie zadbać. Tak jest również w przypadku nawodnienia i odwodnienia. Wypróbuj nasze 4 triki i dowiedz się, czy w tej kwestii wszystko jest w normie.

Przy normalnym trybie życia powinnyśmy pić 1,5-2 litry wody dziennie. Tę dawkę oczywiście zwiększamy w trakcie upałów, czy przy wysiłku fizycznym, bo analogicznie musimy uzupełnić wypocone braki. Nie zawsze jednak jesteś w stanie wyliczyć na szklanki dokładnej ilości płynów, które powinnaś wypić w ciągu dnia. I choć bardzo się starasz, możesz być odwodniona. Na szczęście istnieje kilka trików, które pozwolą ci to sprawdzić i naprawić ewentualne zachwiania w gospodarce organizmu. To szybkie porady, które natychmiast przyniosą odpowiedź na pytanie: „Czy jestem nawodniona?”.

źródło: www.pixabay.com

Jak sprawdzić czy jestem nawodniona? 4 triki, które powiedzą całą prawdę o Twoim organizmie

1. Test z uszczypnięciem

Ten test wykonasz w kilka sekund. Wystarczy się… uszczypnąć! A dokładniej w skórę grzbietu dłoni palcem wskazującym i kciukiem. Zaciśnij na 5 sekund, a następnie puść i obserwuj skórę. Jeżeli natychmiast wróci do pierwotnego kształtu oznacza to, że twój organizm ma w sobie wystarczającą ilość wody. Jeśli jednak odgniecenie utrzyma się przez co najmniej 5 sekund – powinnaś się napić.

 

2. Puchnięcie to znak, sprawdź na pierścionku

Obserwuj też swoje ciało, a zwłaszcza palce, które z niedoboru wody zaczynają widocznie puchnąć. Łatwo to dostrzec próbując zdjąć pierścionek, który do tej pory był w sam raz. Jeżeli za nic w świecie nie możesz go zdjąć, może to oznaczać, że organizm zaczyna gromadzić wodę w przestrzeniach międzykomórkowych, zabezpieczając się w ten sposób przed utratą resztki, która jeszcze pozostała.

źródło: www.pixabay.com

 

3. Obserwuj mocz

Kolor twojego moczu wiele powie o poziomie twojego nawodnienia. Jeżeli jest w kolorze białego wina, oznacza to, że gospodarka wodna w organizmie zachowana jest na idealnym poziomie. Każdy ciemniejszy kolor symbolizuje braki. Ciemny żółty to już wołanie o kilka szklanek wody.

 

4. Sucha skóra potrzebuje wody

Odwodniony organizm, a więc i skóra jest dostrzegalna gołym okiem. Suche stają się nie tylko dłonie, ale także stopy, które dodatkowo przez brak wody są twarde. W tym drugim przypadku są to jednak symptomy długotrwałego zaniedbywania się w kwestii nawadniania.

źródło: www.pixabay.com

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (90 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Wusia  19 kwietnia 2019 18:47

  Bardzo cenne wskazówki.

  Odpowiedz
 2. malinowaja  22 kwietnia 2019 20:04

  Ups, mam suchą skórę.

  Odpowiedz
 3. DorotkazkrainyOz  23 kwietnia 2019 15:10

  Sposób ze szczypaniem się sprawdza

  Odpowiedz
 4. Zuza  30 kwietnia 2019 11:21

  Zauważyłam, że wieczorem jak chce ściągnąć pierścionek to mam problemy.. Palce mi puchną, że ani w lewo ani w prawo. Znajoma lekarka mi powiedziała, że mało wody piję.. no i miała rację jak ja max w ciągu dnia wypiję pół butelki cisowianki to tyle.. Teraz staram się wypić jedną całą i drugą chociaz do połowy. Widzę progres 🙂

  Odpowiedz
 5. patka  27 maja 2019 23:11

  jeśli chodzi o suchą skóre , to nawodnienie jest ważne ale nie oszukujmy się grunt to też odpowiednie kosmetyki do mycia., szczegolnie jesli ma się skłonnosć do podraznien. ja np używam dexerylu , 95 % naturalnych skladników i skóra jest wręcz natłuszczona, a jakoś nie zawsze dbam o picie wody 2l/dzien 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany