Jak sprawdzić czy jestem nawodniona? 4 triki, które powiedzą całą prawdę o Twoim organizmie

Twoje ciało daje ci mnóstwo znaków, które wystarczy odczytać, aby lepiej o nie zadbać. Tak jest również w przypadku nawodnienia i odwodnienia. Wypróbuj nasze 4 triki i dowiedz się, czy w tej kwestii wszystko jest w normie.

Przy normalnym trybie życia powinnyśmy pić 1,5-2 litry wody dziennie. Tę dawkę oczywiście zwiększamy w trakcie upałów, czy przy wysiłku fizycznym, bo analogicznie musimy uzupełnić wypocone braki. Nie zawsze jednak jesteś w stanie wyliczyć na szklanki dokładnej ilości płynów, które powinnaś wypić w ciągu dnia. I choć bardzo się starasz, możesz być odwodniona. Na szczęście istnieje kilka trików, które pozwolą ci to sprawdzić i naprawić ewentualne zachwiania w gospodarce organizmu. To szybkie porady, które natychmiast przyniosą odpowiedź na pytanie: „Czy jestem nawodniona?”.

źródło: www.pixabay.com

Jak sprawdzić czy jestem nawodniona? 4 triki, które powiedzą całą prawdę o Twoim organizmie

1. Test z uszczypnięciem

Ten test wykonasz w kilka sekund. Wystarczy się… uszczypnąć! A dokładniej w skórę grzbietu dłoni palcem wskazującym i kciukiem. Zaciśnij na 5 sekund, a następnie puść i obserwuj skórę. Jeżeli natychmiast wróci do pierwotnego kształtu oznacza to, że twój organizm ma w sobie wystarczającą ilość wody. Jeśli jednak odgniecenie utrzyma się przez co najmniej 5 sekund – powinnaś się napić.

 

2. Puchnięcie to znak, sprawdź na pierścionku

Obserwuj też swoje ciało, a zwłaszcza palce, które z niedoboru wody zaczynają widocznie puchnąć. Łatwo to dostrzec próbując zdjąć pierścionek, który do tej pory był w sam raz. Jeżeli za nic w świecie nie możesz go zdjąć, może to oznaczać, że organizm zaczyna gromadzić wodę w przestrzeniach międzykomórkowych, zabezpieczając się w ten sposób przed utratą resztki, która jeszcze pozostała.

źródło: www.pixabay.com

 

3. Obserwuj mocz

Kolor twojego moczu wiele powie o poziomie twojego nawodnienia. Jeżeli jest w kolorze białego wina, oznacza to, że gospodarka wodna w organizmie zachowana jest na idealnym poziomie. Każdy ciemniejszy kolor symbolizuje braki. Ciemny żółty to już wołanie o kilka szklanek wody.

 

4. Sucha skóra potrzebuje wody

Odwodniony organizm, a więc i skóra jest dostrzegalna gołym okiem. Suche stają się nie tylko dłonie, ale także stopy, które dodatkowo przez brak wody są twarde. W tym drugim przypadku są to jednak symptomy długotrwałego zaniedbywania się w kwestii nawadniania.

źródło: www.pixabay.com

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (118 głosów, średnia: 4,51 z 5)
loading... zapisuję głos...