Termy w nowej odsłonie – relaks, rekreacja i zdrowie

W Polsce powstaje coraz więcej uzdrowisk opierających swoją ofertę na dobroczynnych właściwościach wód. Kąpiele dla zdrowia i urody stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Nie bez przyczyny. Zawarte w wodzie minerały, podczas kąpieli wnikają przez skórę, łagodząc różnorodne dolegliwości. Także temperatura wody, przekraczająca niekiedy 38°C, ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Popularność uzdrowisk, bazujących na wodach termalnych, wiąże się jednak z dużą frekwencją na basenach, co nie zawsze sprzyja pełnemu relaksowi. Czym więc kierować się przy wyborze „term” i gdzie szukać miejsc zapewniających zdrowie, rekreację i odpoczynek?

kobieta w basenie

„Termy” to zwyczajowe określenie wód podziemnych o temperaturze przekraczającej 20°C. Znalazły różnorodne zastosowanie, ale najczęściej wykorzystywane są w celach rekreacyjnych. Najwięcej basenów termalnych znajduje się na terenach górskich, a nieliczne zlokalizowane są także w centralnej i północnej Polsce. Zawarte w wodzie składniki, takie jak sód, wapń, chlor, potas, siarka czy magnez, mają dobroczynne właściwości dla zdrowia. Nie wszystkie wody termalne zawierają jednak te cenne pierwiastki. Większość z nich ma jedynie wyższą temperaturę, która działa relaksująco i rozluźniająco na nasze ciało. Które „termy” powinniśmy wybrać, by poprawić nie tylko nasze samopoczucie, ale i zdrowie? Wiele zależy od tego w jaki sposób lubimy spędzać czas wolny. Czy cenimy ciszę i spokój, czy też wolimy postawić na najbardziej znane, ale też zatłoczone górskie kurorty?

Woda z gór

Najwięcej ośrodków bazujących na wodach termalnych zlokalizowanych jest w Tatrach. Można tam skorzystać z wewnętrznych i zewnętrznych basenów, wypełnionych wodą termalną o temperaturze od 20° do 38°C. Taka kąpiel wpływa korzystnie na komfort psychiczny, obniża stres, leczy choroby układu krążenia, poprawia przemianę materii. Baseny Termalne zlokalizowane w Bukowinie i Białce Tatrzańskiej oraz w Zakopanem są jednymi z najbardziej popularnych, a w konsekwencji najbardziej obleganych przez turystów, ceniących górski wypoczynek.

Termy czy Baseny Mineralne?

Obok popularnych „term” występują również wody wysokozmineralizowane – lecznicze. Korzystają z nich, jako jedyne w Polsce, Baseny Mineralne w Solcu Zdroju, bazujące na źródle „Malina”. Czerpana jest z niego najsilniejsza na świecie, silnie zmineralizowana woda chlorkowo-sodowa, siarczkowa, bromkowa, jodkowa, borowa o zawartości aktywnych związków siarki ok. 900 mg/l, która w warunkach naturalnych posiada najwyższe stężenie na świecie. Ma ona dobroczynne właściwości dla ciała. Aż 10% zawartej w niej siarki wnika bowiem w skórę i korzystnie wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych i obrzęków. Obniża cholesterol, poziom trójglicerydów, kwasu moczowego i glukozy we krwi. Przede wszystkim działa jednak leczniczo na choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, dyskopatie oraz reumatyzm. Jest ona głównym składnikiem pierwszego w Polsce basenu solankowo-siarczkowego. Obok klasycznych torów do pływania obiekt zapewnia też wiele atrakcji, m.in.: zjeżdżalnie wodne, gejzery wodne czy ławki masujące.

Na basen dla zdrowia

Baseny termalne i mineralne to całkiem nowa forma relaksu. Wybierając obiekt warto zastanowić się na jakiej formie wypoczynku nam zależy – czy lubimy ciszę i spokój, jakie gwarantują ośrodki mniej zatłoczone turystycznie czy też wolimy regenerację w jednym z bardziej popularnych górskich kurortów. Niezależnie jednak od miejsca docelowego, z pewnością najważniejsze będą właściwości zdrowotne wód termalnych lub mineralnych. To nimi powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniej destynacji.

Więcej informacji na temat wód mineralnych można znaleźć na stronie: http://www.basenymineralne.pl/#wartoWiedziec

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (156 głosów, średnia: 4,23 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Brunia28  18 czerwca 2013 11:23

    termy Uniejów fajna sprawa:)

    Odpowiedz
  2. Masza  18 sierpnia 2013 19:35

    Jak tylko wybiorę się do Białki Tatrzańskiej na pewno znów je odwiedzę.Masz rację dudqa rewelacyjnie odprężają i cudownie się w nich wypoczywa.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany