Jesień w kolorze dyni – potrawach z dyni opowiada szef kuchni Knorr
Czas na specjalnych gości – do kuchni zapraszamy dyniową rodzinę. W kolejce już ustawiają się dynie wszelkich gatunków, ale też patisony, kabaczki, cukinie, ogórki. Przed nami jesienna uczta smaków! Jak ją przygotować? Przepisy na dania z dyni poleca Piotr Murawski, szef kuchni Knorr.
Od intensywnie pomarańczowych po subtelnie kremowe, kule i w kształcie gruszki – jesień to idealny czas na kulinarne eksperymenty z różnymi gatunkami dyni. Na kilka z nich warto zwrócić szczególną uwagę.
Hokkaido po polsku
Najpopularniejszą jest dynia zwyczajna, delikatnie pomarańczowa o łagodnym smaku. W czasie gotowania jej miąższ staje się bardzo miękki, niemal się rozpadając. Z jej pestek uzyskuje się aromatyczny olej o zdecydowanym, lekko orzechowym posmaku, który znakomicie wzbogaci sałaty i makarony.
„Natomiast w mojej kuchni najczęściej gości dynia hokkaido”, opowiada szef kuchni Knorr, Piotr Murawski. I wylicza jej zalety – cechuje się soczystym miąższem o głęboko pomarańczowej barwie i słodkim smaku, a ponadto jej niewielkie rozmiary pozwalają kupić warzywo w całości, do wykorzystania na 3-4 posiłki. Znakomicie sprawdza się w zupach – gęste aromatyczne kremy mają szansę stać się przebojem jesiennego stołu! Można je urozmaicić, dodając ziemniaki lub jabłko.
Kremy z dyni będą się wspaniale prezentować posypane pestkami tego warzywa, które możemy przygotować sami. Nic prostszego – wystarczy zostawić je na kilka dni na parapecie, aby obeschły, a następnie uprażyć na patelni, przez co staną się chrupiące. Dynię hokkaido możemy też wykorzystać do przygotowania sosów. Wówczas używamy dyni surowej, by pozostała delikatnie twarda. Pyszny sos do makaronu oraz mięs powstanie z połączenia warzywa z czosnkiem, papryczką chilli oraz świeżymi ziołami. Także mieszanka curry znakomicie podkreśli jego smak.
Dynia makaronowa
To dopiero niespodzianka! Okazuje się, że z dyni możemy przygotować także makaron, a nawet smażone placki. Jak to możliwe? Takie możliwości zawdzięczamy dyni makaronowej o podłużnym kształcie oraz żółtych skórce i miąższu. Do sięgania po dynię makaronową zachęca Piotr Murawski na blogu szefów kuchni Knorr. Po ugotowaniu lub upieczeniu jej miąższ możemy zeskrobać widelcem – przyjmuje wówczas formę długich nitek. Niczym spaghetti – dlatego też na dyniowe spaghetti znakomicie się nadaje. Podana z sosem pomidorowym zaskoczy niejednego naszego gościa. Dynię makaronową warto przygotować w pikantnej odsłonie, z papryczką chilli, cebulą czy imbirem, dzięki czemu zyska bardziej zdecydowany smak. A placki? To dopiero pomysł! Zamiast ziemniaków dodajmy włókna dyni makaronowej i smażmy jak placki ziemniaczane. Cudowna odmiana!
Po włosku, amerykańsku i tajsku
A teraz jeszcze kilka sposobów na przyrządzenie dyni rodem z różnych zakątków świata. Z Włoch – dyniowe risotto. Dodając już na początku gotowania upieczoną dynię, uzyskamy słodkawy kremowy sos, wspaniale komponujący się z ryżem arborio. Danie warto uzupełnić serami – tartym parmezanem, mozzarellą lub nawet serem pleśniowym oraz doprawić rozmarynem, zielem angielskim i liściem laurowym.
A dynia made in USA? Pokrojoną w półksiężyce, skropioną oliwą i przyprawioną wkładamy do piekarnika na 25-30 minut. Polewamy sosem jogurtowym i…. już nic nie trzeba! Niebo w gębie! Upieczony miąższ możemy zamrozić, by także po sezonie móc przyrządzać dania z dyni.
Harmonijne połączenie, jakie tworzy dynia z curry, pozwala nam przygotowywać pyszne dania nawiązujące do kuchni tajskiej. Curry z dynią, mlekiem kokosowym i krewetkami czy też Curry ze smażonej dyni i ziemniaków udowodnią nam, że także w orientalnym wydaniu dynia sprawdza się wyśmienicie.
Chrupiące placki z dyni i sera
Składniki:
- dynia – 300 gramów
- Fix Chrupiące placki ziemniaczane Knorr – 1 opakowanie
- woda – 2,5 szklanki
- jajko – 1 sztuka
- ser cheddar starty – 50 gramów
- olej do smażenia – 0,5 szklanki
Przygotowanie:
1. Wykorzystaj dużą tarkę do starcia dyni. Następnie umieść dynię w misce.
2. Wodę, jajko, starty ser oraz opakowanie Fix Knorr połącz w misce. Wymieszaj dokładnie ciasto i odstaw na 10 minut w chłodne miejsce.
3. Smaż okrągłe placki na rozgrzanym oleju po kilka minut z każdej strony. Powinny być złociste i chrupiące.
4. Aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu, placuszki odsącz na ręczniku papierowym. Podawaj samodzielnie lub do duszonych mięs.
Macie ochotę na kolejne potrawy z dynią w roli głównej? Przepisy polecane przez szefów kuchni Knorr znajdziecie na stronie www.przepisy.pl