Zasada dłoni – dieta, w której łatwo odmierzysz odpowiednie porcje

Za pomocą dłoni możesz stworzyć zbilansowany posiłek, który trafi na twój talerz. Podpowiadamy jakie ilości są bezpieczne zarówno dla twojego zdrowia, jak i figury.

Spis treści:

Wiedziałaś, że twój żołądek ma wielkość dwóch pięści? I to właśnie w ten sposób odmierzony powinien być każdy posiłek. Zasada dłoni – to prosty sposób na odmierzanie produktów w twojej diecie i utrzymanie szczupłej sylwetki a jednocześnie doskonały element zdrowego odżywiania.

Zasada dłoni – na czym polega taka dieta

Nietrudno się domyślić, że pewnych produktów powinno znaleźć się w nim mniej, innych więcej – tak aby twoje danie było zdrowo zbilansowane. Jedyne czego skrupulatnie nie musisz pilnować to porcje warzyw. Poza nimi lepiej trzymać się schematu – oczywiście o ile zależy ci na zdrowiu i figurze. Jeżeli nigdy nie próbowałaś jedzenia w ten sposób, przetestuj go, a po miesiącu sprawdź wynik na wadze. Odtąd nie będą cię też dręczyć dylematy czy aby twoja kolacja nie była zbyt obfita. A także nie będziesz cierpiała na bóle brzucha, bo twój żołądek dostanie dokładnie tyle, ile potrzebuje. Przedstawiamy zasadę dłoni – jedną z najbardziej uniwersalnych miar.

zasada dłoni - dieta

źródło: www.pixabay.com

Jak odmierzyć dłonią odpowiednią ilość jedzenia

Jak już wspomniałyśmy powyżej, na twoim talerzu nie powinno znaleźć się więcej niż dwie pięści. I, co więcej, najlepiej jak połączysz produkty z rożnych grup, aby wraz z posiłkiem dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Bez obaw do każdego dania dodawaj warzyw, a ilości łącz w taki sposób, aby faktycznie zmieścić tam dwie piąstki. To również obszar połowy talerza, oczywiście nie z usypanymi kopami produktów przypadkowo ze sobą połączonych.

 

MIARA: OTWARTA DŁOŃ Z ROZŁOŻONYMI PALCAMI (bez palców)

Dieta zasada dłoni - otwarta dłoń

źródło: www.pixabay.com

Proteinom poświęcona została otwarta dłoń. I jak bardzo nie lubiłabyś mięsa, ryb czy cieciorki, nie powinna ona wykraczać na palce.  Produkt (lub produkty) muszą znaleźć się dokładnie na środku dłoni.

 

MIARA: OTWARTA DŁOŃ ZE ZŁĄCZONYMI PALCAMI (bez palców)

Dieta zasada dłoni - garść

źródło: www.pixabay.com

To doskonała miara dla suszonych owoców oraz orzechów. Jeżeli masz nieodpartą ochotę na coś słodkiego, nie sięgaj po więcej niż taką garstkę i nie częściej niż raz dziennie. A najlepiej maksymalnie dwa razy w tygodniu. Jak wiadomo słodycze nie są sprzymierzeńcami ani zdrowia, ani figury.

 

MIARA: ZACIŚNIĘTA PIĘŚĆ

Dieta zasada dłoni - zaciśnięta pięść

źródło: www.pixabay.com

To miejsce na zdrowe węglowodany. Do posiłku dodaj więc garstkę ryżu, makaronu lub kaszy, a także ziemniaków, które w przypadku naszego zestawienia przypisujemy do tej grupy – produktów skrobiowych, a nie warzyw.

 

MIARA: KCIUK

kciuk

źródło: www.pixabay.com

Najmniejsza porcja to szeroko pojęty tłuszcz. Mamy tu na myśli łyżkę oliwy, plasterek żółtego sera czy jedno jajko. Potraktować możesz w ten sposób też łyżeczkę nasion słonecznika.

 

MIARA: DŁONIE ZŁOŻONE W KSZTAŁT MISECZKI

dłonie ułożone w kształt miseczki

źródło: www.pixabay.com

Tyle możesz jednorazowo zjeść owoców lub warzyw. Możesz też położyć ich na talerzu odpowiednio po jednej dłoni, jeśli np. przygotowujesz warzywno-owocową sałatkę. I jak już wspomnieliśmy – jeżeli „sypnie” ci się nieco więcej zielonego zdrowia, nie musisz się tym akurat przejmować.

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kika07645  20 marca 2019 10:45

  Super artykuł! Pokaże mężowi ^^

  Odpowiedz
 2. macierzanka  20 marca 2019 13:22

  Dobrze byłoby odmierzać takie porcje.

  Odpowiedz
 3. martuska665  20 marca 2019 20:31

  Niby wszystko wiadome, ale skąd wziąć tyle silnej woli by się stosować?

  Odpowiedz
 4. Tara  21 marca 2019 07:25

  A lodówka powinna Ci pokazywać środkowy palec, gdy zjesz za dużo 😉

  Odpowiedz
  • Kika07645  21 marca 2019 11:30

   Haha dobre 🙂

   Odpowiedz
 5. Wusia  22 marca 2019 21:39

  Świetne!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany