Jedzenie do pracy – pomysłowe dania w pudełkach, które zmieszczą się w torebce
Wystarczy, że wieczorem, dzień przed pójściem do pracy poświęcisz chwilę (dłuższą lub krótszą) na przygotowanie posiłków, a bardzo ułatwisz sobie życie. Przygotowaliśmy dla was przepisy, które zmieszczą się w plastikowych pudełkach, są smaczne i pożywne. Poza tym można je zjeść na zimno, bowiem nie we wszystkich miejscach mamy dostęp do mikrofalówki, albo też niestety nasze przerwy są zbyt krótkie na odgrzewanie. Pudełka pozwolą wam zaoszczędzić i co równie ważne – dbać o linię, bowiem dania nie są wysokokaloryczne.
Każdego dnia wydajesz fortunę na jedzenie z dowozu albo z knajpki zlokalizowanej koło twojej pracy? Przygotowane w pośpiechu kanapki i sałatki zawierające tuńczyka, cebulę oraz inne „zapachowe” produkty uprzykrzają życie twoim współpracownikom? Jeśli choć raz odpowiedziałaś tak – czas zarezerwować trochę czasu w domu, aby pójść do pracy w pełni przygotowaną. Poniżej proponujemy kilka przepisów, które sprawdzą się w czasie przerwy w pracy i które zamkniesz w wygodnym plastikowym pudełku. Oczywiście, abyś nie była głodna przez cały dzień, przygotuj odpowiednią ilość potraw. Zakładając, że w pracy spędzasz 8 godzin – trzy pudełka wystarczą. To również odpowiedni odstęp czasowy między niewielkimi posiłkami, dzięki czemu nasza figura tylko na tym zyska.
Jedzenie do pracy – pomysłowe dania w pudełkach, które zmieszczą się w torebce
Te przepisy sprawdzą się w pracy:
1) Sałatka z kaszą jaglaną, szpinakiem i serem feta, 3-4 porcje
Składniki:
- 1/3 szklanki kaszy jaglanej
- czerwona papryka
- szklanka szpinaku baby
- papryczka chili
- kiełki
- pół posiekanej zielonej pietruszki
sos winegret:
- 1 łyżka soku z cytryny lub 2 octu
- 4 łyżki oliwy
- sól
- pieprz
- 1 łyżeczka musztardy dijon
Przygotowanie: Kaszę jaglaną wcześniej gotujemy, a pozostałe składniki kroimy (i siekamy), zalewamy sosem, mieszamy i gotowe!
2) Chłodnik Salmorejo, 1 porcja
Składniki:
- 2 kromki czerstwego chleba razowego
- 4 duże dojrzałe pomidory obrane ze skórki
- ząbek czosnku
- 40 ml oliwy z oliwek
- łyżeczkę octu
- 3 plasterki dojrzewającej szynki poszarpanej na małe kawałki
Przygotowanie: Chleb zalewamy wodą na około minutę, potem odsączamy i miksujemy wraz z pozostałymi składnikami. Całość doprawiamy solą i odstawiamy na 2 godziny do lodówki. I teraz kilka odstępstw od oryginalnego przepisu. Po pierwsze zrezygnowaliśmy z jajka gwarantującego dość specyficzny zapach. Jeśli jednak masz pewność, że nikomu nie będzie on przeszkadzał lub np. jesz w osobnym pokoju, możesz dodać je uprzednio pokrojone w małe kawałeczki. Miłośniczki ostrzejszych smaków powinny posypać chłodnik chili.
3) Placuszki warzywne na zimno, 3 porcje
Składniki:
- 3 marchewki
- 2 pietruszki
- 2 jajka
- mała cukinia
- pieprz
- sól
- oregano
- papryka słodka
- kurkuma
- dwie łyżki mąki jaglanej
- 2 łyżki oliwy do smażenia
Przygotowanie: Warzywa ścieramy na tarce o dużych oczkach. Następnie mieszamy w miseczce z przyprawami i mąką. Na rozgrzanej patelni łyżką formujemy cienkie placuszki i obsmażamy z dwóch stron.
4) Sałatka makaronowa na zimno, 3 porcje
Składniki:
Makaron:
- 250 gram makaronu razowego
- dwie piersi z kurczaka lub jedną podwójną
- 8 suszonych pomidorów
- dwie garście ziaren słonecznika
- mała czerwona papryka
- 5 pomidorków koktajlowych
- oliwa do uprażenia słonecznika i podsmażenia kurczaka
- sól
Sos:
- 2 łyżeczki musztardy
- 6-7 kropli ciemnego sosu sojowego
- 3-4 łyżki zalewy z suszonych pomidorów
- pieprz
- oregano
- 30 ml wody
Przygotowanie: Makaron gotujemy al dente w słonej wodzie. W tym samym czasie prażymy na patelni słonecznik. Dodajemy go do odcedzonego makaronu. Później podsmażamy pokrojonego w kostkę (lub cienkie plastry kurczaka) doprawionego solą. Pomidory suszone kroimy na pół, koktajlowe w ćwiartki, a paprykę w kostkę. Wszystko na koniec mieszamy ze sobą i z sosem.