Jedz sery pleśniowe na zdrowie

Ser pleśniowy z orzechami włoskimi

Ser pleśniowy, fot. Nattysiri, Freepik

Dotychczas kojarzone były przede wszystkim z wykwintnym, wyszukanym przysmakiem, którego stolicą jest Francja. Niewątpliwie są to produkty wyjątkowe, ale nie tylko ze względu na smak i aromat, ale także właściwości zdrowotne, o których często zapominamy. Sery pleśniowe typu Camembert na naszych polskich stołach goszczą od niedawna, ale błyskawicznie zyskały sobie grono miłośników, którzy potrafią je docenić. Nic dziwnego,  trudno oprzeć się tej delikatnej konsystencji i i smakowi. Same w sobie mogą stanowić zarówno kompletny posiłek, jak i rewelacyjne uzupełnienie najróżniejszych potraw. Jednak nie każdy smakosz serów pleśniowych wie, że ten rarytas stanowi również bogactwo wartości odżywczych. Nie bez powodu sery pleśniowe są tak popularnym oraz cenionym składnikiem diety w basenie Morza Śródziemnego i nie bez przyczyny tak bardzo kochają je Francuzi.

 

Samo zdrowie

Należy rozróżnić pleśń na serze od popularnej i niezdrowej – na przykład pleśni na drożdżach czy innych produktach spożywczych.

Argumentów przemawiających za tym, aby na stałe wpisać je do swojego jadłospisu jest wiele. Sery pleśniowe wytwarzane są z mleka i powinny posiadać substancje zbliżone do tych zawartych w mleku. Jednakże za sprawą specjalnego procesu produkcji wszystkie wartościowe substancje są w nim o wiele bardziej skondensowane. Dzięki temu, tego rodzaju sery stanowią źródło niemalże wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju składników. Witaminy dostarczane w postaci naturalnej, czyli w pożywieniu są szybciej przyswajane, od tych w postaci suplementów diety. Wobec czego powinniśmy zabiegać o to, aby w naszym jadłospisie nie zabrakło naprawdę wartościowych produktów, które dostarczą organizmowi wszystkich niezbędnych składników.

Tak jak i mleko, sery dostarczają sporej ilości łatwo przyswajalnego białka, który jest jednym z podstawowych budulców naszego organizmu. Wysokiej jakości kwasy tłuszczowe i węglowodany występujące w serach, dostarczają nam energię dzięki której organizm sprawnie pracuje. Ponadto, sery pleśniowe dodatkowo uzupełniają naszą dietę o aminokwasy, które są niezbędne do osiągnięcia wymarzonej sylwetki i budowy ciała. Aminokwasy wpływają także na zwiększenie wytrzymałości naszego organizmu, zarówno przed, jak i po wysiłku. Co ciekawe sery posiadają wysoką zawartość tyrozyny, czyli aminokwasu korzystnie oddziałującego na samopoczucie oraz odporność na zmęczenie i stres.

Okazuje się, że ten niepozorny biały krążek kryje prawdziwe źródło witamin i minerałów, którego próżno w innych pokarmach. Witaminy, które możemy dostarczyć naszemu organizmowi pod postacią sera pleśniowego to: A, B1, B2, B3, B6, B12, D, E i K. W związku z tym ich obecnością w diecie będą zainteresowane szczególnie kobiety. Witamina A to beta-karoten, który korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie, a także wzrok. Witamina E nazywana „eliksirem młodości”, ma korzystny wpływ na utrzymanie dobrej kondycji skóry. Posiada również właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu zwalcza wolne rodniki, chroni lipidy i struktury lipidowe przed uszkodzeniem w wyniku utlenienia.

Sery typu Camembert, które na polskim rynku oferuje m.in. marka Merci Chef ! są również istotnym źródłem minerałów takich jak: wapń, fosfor, sód, potas oraz magnez. Wapń i fosfor stanowią duet odpowiedzialny za zdrowie naszych kości i zębów.  Fosfor dodatkowo sprzyja prawidłowej przemianie materii w organizmie. A zawartość wyżej wymienionej witaminy D pozwala na lepsze wchłanianie się wapnia i fosforu w organizmie. Witamina D odpowiada również za utrzymanie właściwej równowagi pomiędzy tymi mikroelementami.

Magnez odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego, jest budulcem kości, zębów i mięśni. Sód i potas są jednymi z podstawowych elektrolitów w komórkach naszego organizmu. Potas zaś odpowiada za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej i  kontroluje skurcze i pracę mięśni.

 

Zróżnicowana dieta

Należy pamiętać o tym, iż poszczególne gatunki różnią się między sobą pod względem zawartości składników odżywczych, wobec czego należy zadbać o to, aby dieta była najbardziej zróżnicowana. Warto urozmaić posiłek kompozycją złożoną z różnych gatunków sera oraz owoców, warzyw, czy orzechów. Świetnym rozwiązaniem jest deska serów wraz z dodatkami. Innym wartościowym połączeniem serów pleśniowych jest podawanie ich w postaci sałatek. Odpowiednio skomponowane mogą się okazać prawdziwą bombą witaminową.

Wysokogatunkowe sery wpływają znakomicie na sprawne funkcjonowanie naszego organizmu, przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, wspomagają przemianę materii, a także poprawiają humor i poziom energii. W związku z tym sery pleśniowe warto uwzględnić w swojej diecie nie tylko na wyjątkowe okazje, ale i na co dzień.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (202 głosów, średnia: 4,55 z 5)
loading... zapisuję głos...