Jedwab, czy jest wart swojej ceny?
„Jedwabne” to synonim słów „drogie”, „luksusowe”, „najwyższej jakości”. Tylko czy jedwabne ubrania dobrze sprawdzają się w dzisiejszym świecie?
Jedwab to włókno pochodzące ze zwierzęcia, a konkretnie z kokonów insektów zwanych jedwabnikami. Mało kto zdaje sobie sprawę, że droga ekskluzywnej sukienki zaczęła się w tak mało romantyczny sposób. Uprawa jedwabników to wielostopniowy proces, który jest możliwy tylko w krajach o dość ciepłym klimacie i wymaga ręcznego zbierania kokonów. Dlatego wśród producentów są takie kraje, jak Chiny, Wietnam czy Indie.
O tym, jak ekskluzywne jest to włókno, może świadczyć skala: tylko 0,2 proc. wszystkich produkowanych na świecie materiałów to te jedwabne. Zwykle jeśli widujemy na metce adnotację o zawartości jedwabiu, to jest to najwyżej kilka procent. Prawdziwe jedwabne ubrania są bardzo drogie i raczej trudno je spotkać na osiedlowym targowisku. Ubrania z jedwabiu są śliskie i gładkie. Istnieje też brokat, czyli rodzaj jedwabnej tkaniny, która posiada wypukły, mieniący się wzór. Inne tkaniny, jakie można produkować z jedwabiu, to grenadyna, mulina czy krepa. Nie wszystkie tak nazwane materiały są jednak zrobione z jedwabiu, dlatego zawsze warto czytać etykiety. Szukasz audycji o rynku odzieżowym, modzie lub trendach?
Gotowe ubrania czy szycie?
Jeśli kupujemy sam materiał, musimy zrobić to w zaufanym sklepie. W każdym większym mieście istnieje kilka dużych sklepów z materiałami, w których sprzedawcy są profesjonalistami i potrafią dobrze doradzić. Kupując w takim sklepie mamy pewność, że materiały rzeczywiście są jedwabne. Nieco gorzej jest w internecie, gdzie możemy polegać tylko na zapewnieniach (anonimowego zwykle) sprzedawcy. Nie wierzmy w niezwykle tani jedwab na internetowych targowiskach – prawdopodobnie ma z prawdziwym jedwabiem niewiele wspólnego. Ostrożnie należy też podchodzić do bel jedwabiu po okazyjnych cenach, na jakie można czasem trafić w sklepie. Jeśli nie ma metki ze składem ani nazwą producenta, prawdopodobnie nie jest to prawdziwy jedwab. Podobnie jest z jedwabnymi ubraniami z aukcji internetowych i targowisk. Jeśli dana rzecz nie ma oryginalnej metki ze składem, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy to rzeczywiście jedwab. Warto to sprawdzać, bo w internecie często produkt może nazywać się „jedwabna sukienka”, a na zbliżeniu na metkę widać, że rzecz nie zawiera jedwabiu, lub ma go bardzo mało. Tylko metka znanej marki poświadcza zawartość surowcową składników. Jedwabne koszule, sukienki i piżamy różnych firm możesz porównać na Zippini Polska.
Wady i zalety posiadania jedwabnych ubrań
Jedwabne tkaniny nie rozciągają się ani nie tracą kształtu tak, jak bluzki z podobnie wyglądających poliestru czy wiskozy. Nie uczula, więc jest świetny dla osób z silną alergią, a także dla małych dzieci. Poza tym prawdziwy jedwab w ogóle się nie gniecie, więc można narzucić na siebie takie ubranie przed wyjściem do pracy czy na galę, i wyglądać świetnie. Jak wiele naturalnych tkanin, ciało czuje się w jedwabnej bluzce swobodnie i nie poci się w upał, podczas gdy w tańszych, wiskozowych ubraniach mogłoby być bardzo gorąco. Jednocześnie zimą gruby szalik z jedwabiu ogrzeje skórę, podczas gdy kiepskiej jakości tkaniny sztuczne nie mają takich właściwości.
Jedwabne mity
Ponieważ dziś mało kto posiada jeszcze jedwabne rzeczy, wokół tego materiału narosło wiele mitów, które niekoniecznie są zgodne z prawdą. Na przykład to, że jedwab jest drogi, wcale nie znaczy, że jest trwały. Oglądając stare zdjęcia czy wystawy zabytkowych strojów w muzeum można zauważyć, że piękne, jedwabne suknie, często są przetarte lub uszkodzone. To nie przypadek – jedwab jest dość delikatny i wraz z noszeniem można zauważyć na jego powierzchni ślady. To pokazuje, jak ekskluzywne były niegdyś jedwabne stroje – jeśli arystokratka miała na sobie zawsze idealne jedwabne rękawiczki, oznaczało to że kupowała ona nową parę co najmniej raz na kilka miesięcy. Dlatego jedwabna koszula czy sukienka powinna być traktowana jako ekskluzywny element do noszenia na wielkie wyjścia czy rozmowę o pracę, a nie jako strój codzienny. Jedwabne tkaniny blakną i niszczą się też na słońcu, co utrudnia suszenie.
Jak prać jedwab?
Kolejnym powodem, dla którego jedwab nie jest dla każdego, jest trudność związana z jego praniem. Przykładowo kupując drogą, jedwabną bluzkę, ale piorąc ją w zwykłej pralce, zniszczymy ją doszczętnie już po kilku praniach. Jedwab należy prać delikatnym mydłem lub szamponem dla dzieci. Oczywiście tylko ręcznie, w misce z letnią lub zimną wodą. Jedwab warto na koniec płukać w occie, dzięki któremu zachowa swój połysk. Jedwabiu nie należy szorować, bo łatwo go zniszczyć. Wystarczy zostawić go w wodzie na kilka minut, a następnie delikatnie go masować pod małym strumieniem bieżącej wody. Następnie należy rozwiesić go nad wanną, ale nie na sznurze na pranie na balkonie czy podwórku, bo skurczyłby się i stracił kształt. Jak widać, posiadanie jedwabnych ubrań to nie tylko wielki luksus, ale też spore obowiązki.