Jaskółcze ziele: 5 zaskakujących właściwości i zastosowań
Jaskółcze ziele to popularny środek na kurzajki. Jakie inne właściwości i zastosowanie ma ten popularny chwast?
Glistnik jaskółcze ziele to roślina pospolita, która występuje na całym obszarze Polski. Rośnie przy drogach, nad brzegami rzek, w lasach, parkach i ogrodach. Jego popularna nazwa „jaskółcze ziele” wzięła się stąd, że roślina kwitnie zazwyczaj od przylotu jaskółek. W starych książkach zielarskich można spotkać też inne określenia tego niezwykłego ziela, np. „złoty korzeń”, „ziele Marii”, „liście Pana Boga”, „krwawe ziele”, „brodawnik”, „zwyciężyjad”. Świadczy to o tym, że roślina niegdyś była bardzo popularna, chętnie stosowano ją w medycynie ludowej. W naszym artykule krótko opisujemy glistnik, przedstawiamy jego 5 cennych właściwości i prezentujemy kilka przepisów na domowe lekarstwa!
Jaskółcze ziele: krótka charakterystyka
Glistnik to popularna bylina, która często nazywana jest chwastem. W łodygach rośliny, zwieńczonych drobnymi, żółtymi kwiatami, kryje się mleczny, żółto-pomarańczowy sok. Substancja jest trująca, ale umiejętnie stosowana, posiada wiele właściwości leczniczych. Do celów medycznych zbiera się ziele oraz korzeń rośliny. Ze względu na bogactwo cennych składników (m.in. sole mineralne, flawonoidy, alkaloidy, karoten, saponiny, olejki eteryczne, witaminę C), jaskółcze ziele ma bardzo szerokie zastosowanie w lecznictwie.
Jaskółcze ziele: 5 cennych właściwości i zastosowań
Brodawnik posiada wiele właściwości zdrowotnych, podobnie jak czystek. Leczy zmiany skórne, zmniejsza dolegliwości miesiączkowe, chroni przed nowotworami, obniża ciśnienie krwi, uspokaja. Wykorzystując go w kuracji, należy jednak zachować ostrożność i stosować go w rozsądnych dawkach, gdyż to roślina silnie trująca!
1) środek na kurzajki i brodawki
Glistnik ma właściwości wiruso-, grzybo- i bakteriobójcze. Aby pozbyć się kurzajki lub brodawki wystarczy świeżym sokiem rośliny przecierać przez kilka dni zmienione miejsce. Krostka zaschnie i sama odpadnie. Po posmarowaniu miejsca należy pamiętać o tym, by dokładnie umyć ręce!
2) preparat na serce
Związki zawarte w glistniku zapobiegają epizodom niedokrwiennym i obniżają ciśnienie krwi. Roślina ma też działanie oczyszczające, usuwa toksyny z organizmu, podobnie jak pokrzywa.
3) lek przeciwbólowy
Jaskółcze ziele ma działanie rozkurczowa na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg moczowych i narządów rodnych. Przetwory z rośliny, głównie nalewkę, stosuje się w bólach brzucha, dolegliwościach miesiączkowych. Glistnik poza działaniem rozkurczowym, ma też właściwości przeciwbólowe, żółciopędne, moczopędnie i ułatwiające wypróżnianie.
4) specyfik chroniący przed nowotworami
Alkaloidy zawarte w roślinie wykazują działanie przeciwnowotowrowe. Przyspieszają śmierć chorobotwórczych komórek, wzmacniają system odpornościowy organizmu. Wchodzą w skład popularnych leków antynowotworowych.
5) medykament na uspokojenie
Ziele ma właściwości uspokajające, które są wynikiem działań przeciwskurczowych i przeciwbólowych. Odwar z glistnika łagodzi stany napięcia i koi nerwy jak lubczyk. Relaksuje, ułatwia zasypianie. Wprowadza organizm w stan ukojenia.
Jaskółcze ziele: domowe lekarstwa
Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na domowe lekarstwa.
Odwar na bolesne miesiączki
Składniki: ¾ łyżeczki suszonego ziela, 1 szklanka wody
Przygotowanie: Zalać susz. Podgrzewać do zagotowania, gotować 2 minuty, odstawić na 20 min. Pić 1-2 łyżeczki 3 razy dziennie (tylko przez kilka dni).
Preparat na zmiany skórne
Składniki: 10 g świeżego ziela, 1 szklanka octu winnego
Przygotowanie: Składniki umieścić w słoiku, odstawić na miesiąc z dala od światła. Potrząsać słojem co 2-3 dni. Odcedzić. Stosować płyn na brodawki 2 razy dziennie lub nasączyć preparatem wacik i zrobić opatrunek.
Herbatka na uspokojenie
Składniki: płaska łyżka glistnika, ½ łyżeczki mięty i rumianku, szklanka gorącej wody
Przygotowanie: Susza zalać wodą, pozostawić pod przykryciem na 20 minut.
Stosujecie jaskółcze ziele? Znacie tę roślinę?
Powyższe informacje są jedynie sugestią i nie powinny zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem.