Jarmuż – warzywo, które musi się pojawić na twoim stole!
Z każdym kolejnym rokiem stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentkami. Wiemy, że należy dokładnie sprawdzać skład każdego produktu. Coraz bardziej też zależy nam na naszym zdrowiu, a co za tym idzie, na właściwej diecie. Ograniczamy mięso na rzecz warzyw i owoców. Urozmaicamy nasze menu, bo wiemy, jaki wpływ na nasz organizm mają zbilansowane posiłki. Dlatego proponujemy, żebyś przyjrzała się bliżej jarmużowi, którego po prostu nie może zabraknąć na twoim stole!
Spis treści:
Jarmuż to roślina z rodziny kapustnych. Występuje w różnych odmianach, które różnią się między sobą wyglądem, kolorem, strukturą i smakiem. Nie dość jeszcze znane u nas Polsce, ale powoli, nieśmiało wkracza w nasze kuchenne progi. Pojawia się jako składnik koktajli, sałatek, a nawet w formie chipsów! Przeczytaj koniecznie jakie cudowne właściwości ma jarmuż i zainspiruj się sposobami na jego podanie.
Jarmuż – warzywo, które musi się pojawić na twoim stole!
1. Jarmuż – skarbnica właściwości zdrowotnych
Jarmuż to istna skarbnica właściwości zdrowotnych. Zawiera dużą ilość wapnia i, co ciekawe, znacznie większą niż mleko! Składnik ten zapobiega ostereopozie oraz przyśpiesza metabolizm. Szczególnie ważny dla osób, które unikają mięsa i nabiału – szklanka surowego jarmużu posiada taką samą ilość wapnia jak szklanka mleka krowiego.
Warzywo te jest również bogatym źródłem witamin K, A i C. Witamina C wspomaga odporność organizmu oraz uczestniczy w hamowaniu rozwoju miażdżycy. Obecność witaminy K pomaga złagodzić obfite miesiączki, a także wpływa na stan kości. Natomiast witamina A korzystnie oddziałuje na wzrok i cerę.
Walczysz z nadprogramowymi kilogramami? Jarmuż zawiera błonnik pokarmowy, który zmniejsza uczucie głodu i znakomicie wspiera utratę wagi ciała. Błonnik w gotowanym na parze warzywie lepiej wiąże się z żółcią, co powoduje usunięcie większej ilości cholesterolu z organizmu.
Spożywanie jarmużu wpływa korzystnie na czystość skóry. A to dzięki obecności związków siarki, które wpływają na skuteczniejsze usuwanie toksyn oraz redukują widoczność blizn.
Jarmuż zawiera również karetonoidy: beta-karoten, luteinę, zeaksantynę. To przeciwutleniacze, które zmniejszają występowanie nowotworów takich jak: rak jamy ustnej, krtani, przełyku i pęcherza moczowego.
Sulforafan – to kolejny drogocenny składnik, który ma silne działanie antynowotworowe. Może on uchronić między innymi przed rakiem prostaty, płuc i jelita grubego. Zaś obecność indoli, które hamują wydzielanie aktywnych estrogenów, chroni przed rakiem piersi.
Żeby jednak jarmuż zachował swoje przeciwnowotworowe właściwości powinien być gotowany na parze przez maksimum 3-4 minuty.
Warto zatem włączyć, te bogate w składniki zdrowotne, warzywo do swojej codziennej diety!
2. Jarmuż – najciekawsze przepisy
Jarmuż można podać na wiele sposobów. Oto kilka wariantów:
Sałatka z surowego jarmużu z rzodkiewkami, żurawiną, mozarellą i czerwoną papryką
Składniki:
- 1/2 opakowania umytego jarmużu bez łodyg,
- 1 łyżka olej rzepakowego,
- 3 łyżki soku wyciśniętego z cytryny,
- 1/2 mozarelli w kulce,
- 1/4 czerwonej papryki,
- 1/4 jabłka,
- 5 rzodkiewek,
- 1 garść suszonej żurawiny,
- 5 listków świeżej bazylii.
Składniki dressingu:
- 3 łyżki oleju rzepakowego,
- 1 łyżka octu jabłkowego lub soku z cytryny,
- 1 łyżeczka płynnego miodu,
- duży ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę,
- szczypta soli morskiej i szczypta świeżo mielonego czarnego pieprzu.
Przygotowanie sałatki:
Listki jarmużu porwij na małe kawałki, usuwając przy okazji wszystkie pozostałości łodyg. Przełoż do miski. Wlej olej oraz sok z cytryny. Wymieszaj wszystko dłońmi, a następie mieszając dalej ugniataj jarmuż przez 3-5 minut. Odstaw na minimum 5 minut.
Paprykę, mozzarellę i jabłko pokrój w kostkę jednakowej wielkości, zaś rzodkiewki pokrój w pół plasterki. Razem z żurawiną wrzuć do miski z jarmużem.
Dodaj porwane na mniejsze kawałki listki bazylii.
Przygotowanie dressingu: wszystkie składniki dressingu przełóż do słoiczka, zamknij słoik i dokładnie wymieszaj.
Polej dressingiem sałatkę. Tak przygotowane danie możesz podać.
Zupa z jarmużu posypana parmezanem
Składniki:
- 2 szklanki jarmużu
- mała cebula
- 4 ziemniaki
- 4-5 szklanek bulionu
- sól, pieprz do smaku
- łyżka masła
- dwie łyżki tartego parmezanu.
Przygotowanie:
Umyj dokładnie jarmuż i wytnij twardsze części. Klika listków odłóż, uprażysz je na koniec. Cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na maśle. Dodaj jarmuż, i smaż przez chwilę całość. Do cebuli i jarmużu dolej bulion, dodaj również ziemniaki i gotuj aż zmiękną. Zupę zmiksuj na gładko i dopraw do smaku. Liście jarmużu, które wcześniej odłożyłaś, podsmaż na osobnej patelni aż lekko się zrumienią. Dodaj je do zupy już na talerzu. Całość oprósz tartym parmezanem.
Chipsy z jarmużu
Składniki:
- liście jarmużu,
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia,
- mieszanka ulubionych przypraw.
Przygotowanie:
Usuń wszystkie zgrubienia z liści, a następnie spryskaj je oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Całość możesz posypać mieszanką ulubionych przypraw. Następnie piecz przez 15-30 minut w temperaturze około 135°C, aż do uzyskania odpowiedniej chrupkości chipsów.
3. Jarmuż – jak uprawiać?
Jarmuż to roślina łatwa w uprawie. W porównaniu do innych warzyw kapustnych ma niskie wymagania glebowo-klimatyczne. Można je uprawiać w zasadzie na każdej glebie oprócz gleb podmokłych oraz piaszczystych i kwaśnych. Dlatego jeśli jesteś posiadaczem działki lub ogródka możesz spokojnie zająć się jego uprawą.
Najlepiej posadzić jarmuż tam, gdzie w poprzednim roku rosły rośliny gromadzące azot, takie jak groch lub fasola. Przygotowując glebę pod uprawę jarmużu należy dać dużą dawkę kompostu (ok. 5 litrów na metr kwadratowy), a kolejne warzywa kapustne sadzić w tym miejscu nie wcześniej, niż po czterech latach.
Warzywo można uprawiać zarówno z rozsady, jak i z siewu bezpośrednio do gruntu. W trakcie uprawy jarmużu trzeba pamiętać o regularnym odchwaszczaniu i spulchnianiu podłoża oraz o systematycznym podlewaniu.
Liście jarmużu można zbierać od października do lutego, najlepiej po przemrożeniu – są wtedy delikatniejsze i mają wówczas właściwy sobie smak. Przy zbiorze roślin wystarczy ściąć tylko rozetę liści. Z pozostawionej łodygi wczesną wiosną ponownie wybiją liście
4. Jarmuż w wersji koktajlowej
Potrzebujesz zastrzyku energii? Chcesz oczyścić organizm. Oto jarmuż w koktajlowej odsłonie:
Koktajl oczyszający z jarmużu i grejpfruta
Składniki:
- 50g liści jarmużu
- 200ml soku z grejpfruta
- 250ml wody mineralnej
- syrop klonowy do smaku
Przygotowanie:
Umyte i oczyszczone z twardych części liście jarmużu zblenduj, zalej świeżym sokiem wyciśnietym z zimnych, grejpfrutów, a następnie dokładnie zmiksuj. Dodaj syropu klonowego do smaku i podaj od razu po przygotowaniu.
Koktajl z jarmużem i jabłkiem
Składniki:
- 3 liście jarmużu,
- 2 jabłka,
- kawałek imbiru (1 cm),
- 1 banan,
- 1 szklanka soku jabłkowego.
Przygotowanie:
Dokładnie umyj liście jarmużu, oderwij miękkie części od twardych. Obierz i pokrój na ćwiartki jabłka (usuń gniazda nasienne). Jarmuż, jabłka, imbir włóż blendera. Dodaj obranego banana oraz sok. Dokładnie zmiksuj i przelej do szklanki.
Koktajl z jarmużem i malinami (lub truskawkami)
- duża garść jarmużu,
- szklanka malin lub truskawek,
- 1 łyżka siemienia lnianego,
- pół szklanki wody.
Przygotowanie:
Wrzuć wszystko do blendera, dodaj wodę. Zmiksuj składniki. Następnie przelej koktajl do szklanki.
Czy jarmuż zagości na dłużej na waszych stołach?