Jarmark świąteczny w Polsce – gdzie i kiedy ruszają największe z nich?
W okresie zimowym czekają na niego rzesze ludzi, którzy rok rocznie tłumnie przybywają na miejsce, w którym powstaje. Jarmark świąteczny, bo o nim mowa to stały punkt na imprezowej mapie wielu miast w okresie bożonarodzeniowym. Wyjątkowa atmosfera, mnóstwo pysznego regionalnego jadła, moc atrakcji dodatkowych, a przede wszystkim idealna okazja do kupienia wymarzonych prezentów dla bliskich sprawia, że tego rodzaju wydarzenie to nie lada gratka dla mieszkańców miast, jak i turystów.
Spis treści:
Co można kupić na jarmarku świątecznym?
Mało kto wie, że historia pierwszych jarmarków świątecznych sięga w Austrii XIII wieku, a w Niemczech XIV wieku. Tym co kochają w nich ludzie jest nie tylko wyjątkowa atmosfera, ale także różnorodność. Na stoiskach można kupić m.in. ceramikę, biżuterię, szkło artystyczne, produkty z drewna, robione na szydełku maskotki dla dzieci, dekoracje choinkowe, a także ubrania czy świąteczne skarpety z wełny. Wystawcy to zazwyczaj małe lokalne firmy, które zajmują się rękodziełem. Produkty więc są jedyne w swoim rodzaju i nie da się znaleźć dwóch takich samych sztuk, a talent rzemieślników je tworzących potrafi wprawić w zachwyt. To właśnie czyni te produkty idealnymi kandydatami na prezent dla bliskich. W końcu podarunki powinny być wyjątkowe! Na jarmark świąteczny wiele osób wybiera się także po to, aby poczuć klimat świąt i spróbować tradycyjnego jadła. Stoiska gastronomiczne rok rocznie cieszą się niesłabnącą popularnością i przyciągają zapachem miejscowych i turystów. Można na nich kupić np. bigos, pierogi, dojrzewające sery, pieczone kasztany, litewskie sękacze, grillowane oscypki z żurawiną, chleb ze smalcem czy kiełbasy na ciepło, a także tradycyjne wypieki świąteczne. Do tego można też spróbować aromatycznych grzańców pachnących goździkami, które wybornie smakują zwłaszcza zimową porą.
Jakie atrakcje pojawią się na jarmarkach świątecznych w Polsce?
Chyba można śmiało powiedzieć, że jarmark świąteczny w naszym kraju to pewnego rodzaju tradycja. Takie wydarzenie ma w swoim kalendarium imprez większość miast. W zależności od jego wielkości są one na mniejszą lub większą skalę. Te organizowane w dużych miastach przyciągają nie tylko miejscową ludność, ale także turystów. W programie miasta stawiają na bogaty program artystyczny, inicjatywy charytatywne oraz koncerty i warsztaty. Które z nich warto odwiedzić w tym roku? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przegląd najciekawszych z nich:
Jarmark Świąteczny w Krakowie
W tym roku jarmark świąteczny w Krakowie rozpocznie się 24 listopada i potrawa do 1 stycznia. Wydarzenie to jest tradycją na rynku Krakowskim od lat. W tym roku będą na nim gościć kupcy z Węgier, Litwy, Ukrainy i Słowacji. W programie atrakcji znalazł się m.in. Mikołajkowy tramwaj, konkurs szopek, korowód kolędniczy, świąteczny flash mob czy koncert kolęd. Warto wiedzieć, że Kraków zachwycił brytyjskich ekspertów z Christmas Tree World tworzących listę najpiękniejszych jarmarków. Umieścili oni go na pierwszym miejscu swojej listy!
Jarmark Świąteczny w Gdańsku
Mało kto wie, że jarmark świąteczny w Gdańsku zajął drugie miejsce w plebiscycie European Best Christmas Markets 2023. Tym samym stał się przedświąteczną wizytówką miasta. W tym roku atrakcją dla najmłodszych będzie z pewnością Zakątek Świątecznych przygód z kołem widokowym, wirującymi beczkami, Gdańską karuzelą oraz symulatorem sań Mikołaja VR. Do tego będzie można spróbować potraw z aż 17 krajów świata i spotkać się z Mikołajem w jego domku. Atrakcją będzie też pamiątkowe zdjęcie z Państwem Orzechowskim, czyli oficjalnymi maskotkami wydarzenia stylizowanym na postacie z „Dziadka do orzechów”. Jarmark potrwa od 24 listopada do 23 grudnia.
Jarmark Świąteczny w Warszawie
W stolicy jarmark świąteczny będzie można zobaczyć od 24 listopada do 7 stycznia. Jedną z głównych atrakcji jak co roku będzie lodowisko na Rynku Starego Miasta wokół pomnika Syrenki. Tradycją miasta jest także oficjalne zapalenie światełek na najwyższej w kraju choince, która stoi na Placu Zamkowym. Nie może zabraknąć także spotkania ze Świętym Mikołajem. Na Trakcie Królewskim pojawiają się także ciekawe iluminacje.
Jarmark Świąteczny w Poznaniu
Betlejem Poznańskie w tym roku startuje 17 listopada. Wydarzenie odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz na Placu Wolności. Będzie je można zobaczyć aż do 7 stycznia. W programie moc atrakcji takich jak: pracownia Elfów, rodzinne warsztaty świąteczne, zimowe fire show, Christmas Silent Disco, spotkanie ze Świętym Mikołajem z Laponii. Do tego odbędzie się też spektakl świąteczny, konkurs kolęd i spotkanie z Bajkowymi Postaciami. Dla dzieci nie lada gratką będzie Wielka Fabryka Elfów, która swoją siedzibę będzie miała na terenie MTP. W grudniu turystów przyciąga też Poznań Ice Festiwal, czyli międzynarodowy konkurs lodowych rzeźb.
Jarmark Świąteczny w Łodzi
Usytuowany przy ulicy Piotrkowskiej jarmark świąteczny w Łodzi to kilkadziesiąt domków oferujących regionalne produkty spożywcze oraz rękodzieło. Oprócz koncertów, warsztatów oraz spotkania ze Świętym Mikołajem wyjątkową atrakcją dla dzieci będzie w tym roku wioska elfów. Wybierając się na jarmark do Łodzi na listę trzeba też wpisać Baśniowy Ogród Światła w Parku Źródliska.
Na które jarmarki świąteczne warto się wybrać poza Polską?
Dla chcących wyruszyć poza granice naszego kraju w poszukiwaniu świątecznych jarmarków jest kilka ciekawych punktów na mapie świata, które warto sobie wpisać na listę miejsc „must see”. Które z nich są warte uwagi i organizowane z rozmachem? Oto lista najciekawszych naszym zdaniem jarmarków, do których nie jest zbyt daleko:
- Jarmark Struclowy w Dreźnie – uznawany za jeden z najstarszych na świecie, a malownicze miejsce w jakim się odbywa wygląda niczym obrazek z widokówki. Podczas Striezelmarkt podobnie jak w Polsce jest wiele stoisk ze świątecznymi produktami oraz punktów gastronomicznych. Tradycją są także warsztaty pieczenia strucli.
- Jarmark w Wiedniu – przygotowywany z niezwykłym rozmachem i umiejscowiony przed wiedeńskim ratuszem jarmark dosłownie tonie w morzu światełek, przez co przyciąga turystów z całego świata.
- Jarmark w Dusseldorfie w Niemczech – świąteczny jarmark przy Gendarmenmarkt i Weihnachtsmarkt przy Alexanderplatz jest uznawany za jeden z piękniejszych w Europie.
- Jarmark w Pradze – klimatyczny kamienny most i wiekowa architektura sprawia, że stolica Czech jest jedną z ciekawszych scenerii dla jarmarku bożonarodzeniowego.