Japońskie samo zdrowie
Polacy coraz chętniej zastępują tradycyjne polskie potrawy orientalnymi smakami. Wg rankingu portalu Foodpanda.pl, serwisu specjalizującego się w zamawianiu jedzenia przez internet, w ostatnim tygodniu największym wzrostem zainteresowania wśród Polaków cieszyły się dania japońskie – sushi, kurczak teriyaki, czy sunomono. Potrawy te są nie tylko smaczne, ale i zdrowe, tak więc stanowią idealne rozwiązanie dla wszystkich chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów przed latem. Poniżej przedstawiamy przepisy na wybrane japońskie specjały.
Szybka przekąska z tofu
Potrzebne nam będą:
- pół kostki tofu
- sos sojowy (2 łyżki)
- sok z jednej cytryny
- sezam (2 łyżki)
- 2 ząbki czosnku
- świeżo posiekana kolendra
- pieprz do smaku
Wykonanie:
Odsączamy tofu i kroimy je w kostkę. Na patelni rozgrzewamy olej i dodajemy do niego rozgniecione ząbki czosnku. Na rozgrzaną patelnię wrzucamy pokrojone tofu i obsmażamy do uzyskania złocistego koloru. Następnie dodajemy do niego 2 łyżki sosu sojowego, sok z cytryny, kolendrę oraz 2 łyżki sezamu. Całość mieszamy, chwilę razem podsmażamy i gotowe. Danie bardzo dobrze smakuje z makaronem ryżowym.
Ramen, czyli orientalny rosół
Potrzebne nam będą:
na rosół:
- 2 ćwiartki kurczaka
- pieczeń wołowa (30 dag)
- szynka wieprzowa (20 dag)
- seler naciowy (1 łodyga)
- połówka korzenia selera
- pietruszka
- por (10 cm zielonej części)
- cebula
na bazę:
- olej słonecznikowy (1 łyżka)
- olej sezamowy (1 łyżka)
- sos sojowy (2 łyżki)
- czosnek (2 ząbki)
- świeży imbir
dodatki:
- por
- marchewka
- makaron ryżowy
- grzybki mun (5 sztuk)
Wykonanie:
Wołowinę i szynkę wieprzową podsmażamy na patelni, następnie wrzucamy do garnka razem z ćwiartkami kurczaka i zalewamy wodą. Ściągamy szumowiny, czekamy aż całość się zagotuje i dodajemy pozostałe składniki – seler, pietruszkę, por i cebulę. Gotujemy na wolnym ogniu 40 minut. W tym czasie przygotowujemy dodatki – wszystkie warzywa kroimy w cienkie paski lub w słupki, makaron przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Aby przygotować bazę ramena, w rondelku rozgrzewamy olej słonecznikowy i sezamowy, dodajemy rozgniecione ząbki czosnku i świeżo starty imbir. Smażymy kilka minut. Następnie dodajemy sos sojowy, mieszamy do uzyskania kremowej konsystencji i zdejmujemy bazę z ognia. Ramen podajemy w następujący sposób: na dno miseczki wylewamy bazę, następnie dolewamy rosołu, a na koniec dodajemy makaron i warzywa. Do japońskiego rosołu pasują również jajka ugotowane na twardo, pędy bambusa oraz krewetki.