Japońska pielęgnacja w 5 krokach. Ciesz się piękną skórą w duchu J-Beauty

Kosmetyki japońskie są znane na całym świecie i słyną z tego, że w ich składzie można znaleźć składniki naturalne. Ich stosowanie jednak to nie wszystko. Aby mieć perfekcyjnie gładką skórę niczym mieszkanki kraju kwitnącej wiśni liczy się także systematyczna i kilkuetapowa troska o cerę, która powinna nam wejść w nawyk. Co takiego tkwi w japońskim rytuale pielęgnacyjnym, że inspiruje on mieszkańców innych części globu do brania z nich przykładu? Pora się o tym przekonać. Przedstawiamy argumenty przemawiające na korzyść sięgnięcia po pielęgnację J-Beauty!

Spis treści:

kobieta na tle kwitnącej wiśni

Japońska pielęgnacja bazuje na naturalnych produktach/Fot. pikisuperstar, Freepik

Jak Japonki dbają o skórę?

Azjatycka pielęgnacja wyróżnia się przywiązaniem do naturalnych składników. Japonki wiedzą, że ich działanie jest nie tylko delikatne, więc nie wywołuje podrażnień, ale także lepiej przyswajalne. Produkty japońskie są zatem pozbawione sztucznych barwników i nie są perfumowane. Ich formuła może jednak być wzbogacona płatkami kwiatów, które sprawiają, że aplikacja produktu jest jeszcze większą przyjemnością. Pielęgnacji Japonki poświęcają dużo uwagi i co najważniejsze zawsze przeznaczając na rytuały urodowe odpowiednią ilość czasu. Pośpiech nie jest tu wskazany, a tym bardziej pomijanie niektórych etapów dbania o urodę. Japońska pielęgnacja wyróżnia się przede wszystkim wieloetapowością i regularnością. Tylko kompleksowa troska o skórę połączona z systematycznością przyniesie oczekiwane efekty. Japonki mają więc we krwi powtarzalność etapów pielęgnacyjnych i wiedzą jak wielka moc drzemie w sile nawyków kultywowanych już od najmłodszych lat. Takie działanie ma na celu przede wszystkim zapobieganie problemom skórnym, by nie musieć maskować zaniedbania.

stosowanie serum do skóry

Pielęgnacja wzorem Japonek powinna być kilkuetapowa/Fot. Freepik

Więcej na temat azjatyckiej pielęgnacji przeczytasz w poniższym artykule z wypowiedzią kosmetolog:

Co zawierają japońskie kosmetyki?

Wiemy już, że japońska pielęgnacja bazuje na naturalnych składników często pochodzących z ich flory. Co zawierają najczęściej w swojej składzie produkty z kraju kwitnącej wiśni?

– wąkrotka azjatycka – wyciąg z tej rośliny pobudza syntezę kolagenu, a co za tym idzie zapewnia nawilżenie i sprężystość.

– kamielia japońska – ma działanie silnie nawilżające. Skóra jest więc chroniona przed przesuszeniem.

– spirulina – zawiera w swoim składzie m.in. witaminę C, E oraz cynk przez co skutecznie opóźnia procesy starzenia się skóry.

– algi wakame – poprawiają elastyczność skóry dzięki dużej zawartości wapnia i wspomagają odbudowę mikrouszkodzeń.

 – olej tsubaki – stymuluje odnowę komórkową, redukuje nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i działa nawilżająco.

– Shiso – bogate źródło antyoksydantów, które nie tylko regeneruje naskórek, ale także przeciwdziała pojawianiu się oznak starzenia.

japońska pielęgnacja w praktyce

Ochrona przed promieniowaniem UV to ważny element japońskiej pielęgnacji/Fot. senivpetro, Freepik

Na czym polega koreańska pielęgnacja? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule:

Japońska pielęgnacja – krok po kroku

Pielęgnacja według zasad japońskiej pielęgnacji opiera się na codziennej powtarzalności kilku prostych rytuałów. Drogą do sukcesu jest więc systematyczność. Jak to wygląda w praktyce?

Gruntowne oczyszczanie

Japonki do oczyszczania cery używają zazwyczaj olejku np. na bazie migdałów, którym usuwając zanieczyszczania wykonują jednocześnie delikatny masaż. Tym sposobem pozbywają się zaskórników i oczyszczają cerę z sebum.

Peeling skóry

Złuszczanie naskórka w przypadku Japonek odbywa się przy wykorzystaniu produktów delikatniejszych, często o działaniu eksfoliującym czy enzymatycznym.

Tonizowanie cery

Stosowanie toniku jest absolutnym „must do” w pielęgnacji Japonek. Azjatki uwielbiają zwłaszcza lotiony, które są wygodne w aplikacji i przywracają skórze właściwe pH.

tonizowanie skóry jako element japońskiej pielęgnacji

Tonizowanie skóry przy użyciu lotionu/ Fot. drobotdean, Freepik

Porcja nawilżenia

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV oraz dogłębne nawilżenie jej komórek to dla Japonek jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji. Do tego celu używają kosmetyków o lekkiej formule. W ich pielęgnacji często goszczą więc żele i lekkie kremy. Co istotne, Japonki nie wcierają ich skórę, a nie nakładają palcami. Aplikują je na skórę przy użyciu szpatułki, a następnie delikatnie wklepują w skórę. Brak zmarszczek u Japonek to zasługa unikania opalania, ale także używania kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Troska o włosy

Troska o skórę jest dla Japonek równie istotna co troska o włosy. Azjatki pochodzące z tego rejonu świata przywiązują dużą wagę do właściwej pielęgnacji skalpu. Stosują zatem nie tylko peelingi poprawiające ukrwienie naskórka i usuwające zanieczyszczenia u nasady włosów, ale także do pielęgnacyjnej rutyny wprowadzają olejki, które służą im do masażu skóry głowy. Japonki rzadko stosują agresywne zabiegi fryzjerskie, starają się nie farbować czupryny, suszą pasma przy użyciu zimnego strumienia i nie upinają zbyt często włosów, aby nie spowodować ich odkształcania czy łamliwości. Co więcej, w pielęgnacji stosują często specjalne esencje o działaniu nawilżającym i wzmacniającym. O higienę włosów dbają codziennie, a jej zwieńczeniem jest ich porządne wyszczotkowanie.

Koreańskie kosmetyki zyskują na popularności. Co sprawia, że cieszą się takim zainteresowaniem?

Czym japońska pielęgnacja różni się od koreańskiej?

Koreańska pielęgnacja jest bardzo podobna do japońskiej, są jednak pewne różnice. W obu przypadkach chodzi oczywiście o solidne oczyszczenie i nawilżenie skóry, jednak u mieszkanek z kraju kwitnącej wiśni mamy do czynienia z większym skin minimalizmem w porównaniu do Koreanek. Kosmetyków stosuje się zatem mniej a sama pielęgnacja jest bardziej uproszczona i zdecydowanie mniej absorbująca. Kolejna różnica tyczy się także samego wykończenia. Celem zabiegów według zasad koreańskiej pielęgnacji jest błyszcząca, przypominająca połysk szklistej powierzchni cera, W przypadku japońskiego rytuału piękna zaś skóra po rytuałach oczyszczająco-nawilżających powinna być gładka i o satynowym wykończeniu.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)
zapisuję głos...