Japandi – kiedy Japonia łączy się ze Skandynawią. Poznaj modny wnętrzarski hit roku 2020!

Cenisz prostotę, a na co dzień dążysz do minimalizmu? Preferujesz stonowane wnętrza, wypełnione drewnem i dodatkami, charakteryzującymi się surowym pięknem? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na powyższe pytania, to urzeczywistnieniem Twoich preferencji może stać się styl, będący mariażem dwóch pozornie odległych sobie kultur. Co więcej, to trend wnętrzarski, który w 2020 roku będzie zdecydowanie na czasie.

Odkąd Instytut Pantone ogłosił Classic Blue kolorem roku 2020, dominuje on we wnętrzarskich inspiracjach. Jednak to nie jedyny trend, który króluje w świecie designu. Hitem roku jest również styl zwany japandi, który powstał w wyniku połączenia dwóch kultur – nordyckiej i japońskiej. Cóż może powstać, kiedy północna ascetyczność splecie się z orientalną, wschodnią nutą? O tym przekonacie się, czytając dalszą część artykułu. Zapraszamy!

Japandi

Źródło: unsplash.com

Japandi – kiedy Japonia łączy się ze Skandynawią. Poznaj modny wnętrzarski hit roku 2020!

Czym się charakteryzuje styl skandynawski?

Styl skandynawski od wielu sezonów króluje w polskich domach. Dominuje w nim prostota i minimalizm. Główną ideą jest otaczanie się przedmiotami niezbędnymi, których estetyka pełni drugorzędną rolę. Bazą kolorystyczną skandynawskich wnętrz jest biel, która rozjaśnia pomieszczenia w pochmurne dni. Jednocześnie stanowi doskonały punkt wyjściowy dla dodatków często w zdecydowanych i intensywnych barwach. Meble z drewna lub wikliny, sofy i kanapy obite grubymi tkaninami, zaś uzupełnienie stanowią dodatki z kamienia, juty czy lnu. Wszystko to razem ujawnia umiłowanie Skandynawów do materiałów pochodzenia naturalnego.

Innym jeszcze wyznacznikiem skandynawskiego stylu jest oświetlenie – lampy, lampiony, łańcuchy świetlne czy po prostu świece – im więcej źródeł światła, tym lepiej. Drewniane podłogi i okna bez rolet czy zasłon to kolejne elementy niezbędne przy projektowaniu wnętrza w północnym duchu.

Najważniejsze wyznaczniki japońskiego wabi-sabi

Wnętrza oparte na filozofii wabi-sabi to przestrzenie ascetyczne, wypełnione przedmiotami z duszą. Prym wiedzie surowe drewno z widocznymi spękaniami i słojami. Przeważa neutralna kolorystyka: beże, zgaszone zielenie, brązy. Wabi-sabi lubi dodatki nadgryzione zębem czasu, które opowiadają jakąś historię. Pęknięty wazon czy lekko obtłuczony talerz to drobne akcenty, świadczące o tym, że dom żyje. Także kamienne posadzki, okładziny ścienne, drewno splatające się z kamieniem są idealną realizacją tego trendu. Oprócz tego wyznacznikiem stylu są naturalne materiały takie, jak len, juta, wełna czy bawełna organiczna. I tutaj, oczywiście, zagniecenia, przetarcia, a także zaciągnięcia są mile widziane.

Istotną rolę we wnętrzach urządzanych w duchu wabi-sabi odgrywa ceramika. Ręcznie wyrabiane (a najlepiej własnoręcznie) misy, flakony, dzbany – przy tym wyszczerbione i popękane – to esencja japońskiego stylu. Bowiem wabi-sabi jest ideologią, która skłania do refleksji i zwraca uwagę na przemijający czas, namawiając do szukania uroku w rzeczach nieidealnych.

Japandi – połączenie stylu japońskiego ze skandynawskim

To styl, który łączy w sobie nieco surowy minimalizm złamany ciepłem naturalnego drewna. To co wspólne dla obu wnętrzarskich nurtów to prostota. Wabi-sabi ze swoimi nautralnymi, zgaszonymi kolorami ziemi wypiera nieco sterylną biel skandynawskiego stylu. Wprowadza również czerń i dodatki z ceramiki czy gliny – oczywiście nieidealne, nieco popękane przedmioty z historią. Dodatkową dekorację otoczenia będą stanowić rośliny, na przykład drzewko bonsai czy wiszące kulki z mchu Kokodema. Niskie meble takie jak ławy, siedziska lub komody koniecznie muszą się pojawić w pomieszczeniach inspirowanych japandi. Czego jeszcze nie może zabraknąć? Z całą pewnością kloszy z rattanu czy bambusa, dzięki którym wnętrze zyska przytulności czy tekstyliów z naturalnych materiałów (pled przewieszony przez wiklinowe krzesło bądź dywanik pod stolikiem kawowym).

 

Japandi – zobacz jak Skandynawia łączy się z Japonią

 

Czy podoba Ci się Japandi? Jesteśmy bardzo ciekawe Twojej opinii!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (161 głosów, średnia: 4,22 z 5)
zapisuję głos...