Dla miłośników jeździectwa – książka „RZĄD DOSKONAŁY”

Pierwsza na rynku tak wyczerpująca pozycja o tej tematyce, napisana przez polskiego autora. Czytelnik znajdzie w niej rzetelnie omówione wszelkie zagadnienia dotyczące poszczególnych rodzajów i funkcji ogłowi i siodeł, a także innych elementów rzędu. Opisy uzupełniają liczne fotografie i rysunki wykonane specjalnie na potrzeby tej książki. Jakub Gołąb bezkompromisowo, ale przede wszystkim merytorycznie rozprawia się tu jednocześnie z wieloma mitami dotyczącymi rzędu i jego wpływu na zdrowie i psychikę konia. Podpowiada, jak należy używać jego poszczególnych elementów, by były zarówno bezpieczne i komfortowe dla zwierzęcia, jak i użyteczne dla człowieka. Obowiązkowa lektura dla każdego, komu jakość i harmonia współpracy z końmi leży na sercu!

Jakub Gołab - RZAD DOSKONALY

Ogromna większość sprzętu pochodzi z seryjnej produkcji; zanikają lub zanikły też profesje związane z wykonywaniem i dopasowaniem poszczególnych elementów rzędu. Produkcja stała się masowa; często podejmują się jej ludzie, którzy nigdy nie widzieli konia z bliska. Wiele konstrukcji jest po prostu kopiami tego, co gdzieś zobaczyli, wyposażonymi po prostu w modniejszy wzorek. Trudno więc się dziwić, że wśród sprzętu, który zalewa rynek, można znaleźć elementy rzędu całkiem przyzwoite, jak i takie, które nigdy nie powinny znaleźć się w pobliżu konia.

Konie nie poskarżą się na konstrukcję siodła, nie zgłoszą reklamacji podkładu. O wszystkim decyduje człowiek, który często nie zastanawia się lub nie wie, jaka jest funkcja danego elementu i czy jest odpowiednio skonstruowany. Jakże często wybieramy elementy rzędu, kierując się tym, że są „ładne”, „nowoczesne” albo „pasują kolorystycznie”, kompletnie nie biorąc pod uwagę tego, czy są wygodne i odpowiednie dla konia.

Tymczasem wybór rzędu jest jedną z najbardziej kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć. Koń nie ma wyjścia, jest zmuszony pracować. Na nas więc spada obowiązek takiego wyboru i dopasowania rzędu, który mu w tej pracy pomoże, zamiast ją utrudniać.

(fragment książki)

 

O Autorze

Jakub Gołąb, wrocławianin, jest z wykształcenia lekarzem weterynarii, a z doświadczenia wieloletnim opiekunem koni, z którymi mieszka i pracuje, ucząc je i obserwując. Swoje spostrzeżenia i wiedzę praktyczną przekazuje podczas warsztatów „Koń naturalny, naturalny jeździec”, poświęconych żywieniu, pielęgnacji, szkoleniu, biomechanice i psychologii koni, a także na warsztatach pielęgnacji i rehabilitacji kopyt, pt. „Kopyta doskonałe”.

Drugą pasją autora są umysły zwierząt. Dlatego od lat śledzi najnowsze odkrycia neurobiologii i psychologii, dotyczące mechanizmów uczenia, emocji i inteligencji. Jak przekładają się one na praktykę, sprawdza m.in. podczas warsztatów „Najpierw wytresuj kurczaka” i „Jeden świat – wiele umysłów”, których uczestnicy doskonalą umiejętności trenerskie, pracując z kurami. Artykuły o tych warsztatach zamieściła m.in. „Polityka” (nr19/2011), a wcześniej „Mój pies” (12/2008) i „Gazeta Wrocławska” (11.04.2008), o samej metodzie zaś napisał „Świat Koni” (2/2008).

Autor wraz z żoną prowadzi w Jarkowie – małej wiosce niedaleko Kudowy-Zdroju, u podnóża Gór Orlickich – gospodarstwo Rancho Stokrotka. Oprócz ośmiu koni, mieszka w nim pięć kotów, pies, świnka peruwiańska, dwie świnki morskie, królik, wąż zbożowy oraz zmienna liczba kur różnych ras.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (132 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Masza  10 lipca 2013 12:02

    W wolnej chwili przeczytam.

    Odpowiedz
  2. anek  12 października 2013 10:46

    Czytałem ,książka naprawde otwiera oczy na prawde ,na wiadomości o wędzidłach ,patentach i siodłach …każdy koniarz musi to przeczytać !

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany