Jakim zabiegom można poddać się w gabinecie medycyny estetycznej?
Czym jest medycyna estetyczna?
Na samym początku warto w ogóle zastanowić się nad tym, czym w ogóle jest medycyna estetyczna. Najprościej mówiąc, jest ona dziedziną medycyny zajmującą się poprawą wyglądu pacjenta. Zabiegi wykonywane są przede wszystkim w obrębie skóry, ale podczas niektórych z nich dochodzi także do nieinwazyjnej ingerencji w tkanki głębokie.
Chociaż problem, z którym pacjent zgłasza się na wizytę, może nie wiązać się z żadnymi dolegliwościami i pozwala na normalne funkcjonowanie, to często zabieg pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz zdrowie psychiczne, przekładając się na zwiększenie komfortu życia.
Gabinet medycyny estetycznej – jakie zabiegi?
Zdecydowana większość gabinetów medycyny estetycznej ma w swojej ofercie usługi, które pomagają zadbać nie tylko o twarz, ale też o inne części ciała: nogi, ręce, tułów piersi czy okolice intymne. Co więcej – są one wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, a więc nie wymagają hospitalizacji. Pacjent jest w zasadzie gotowy do normalnego funkcjonowania bezpośrednio po zakończeniu terapii. Warto także wiedzieć, że niemal każdy rodzaj leczenia wymaga kilku sesji do uzyskania ostatecznego efektu.
Przykładowe zabiegi, które można wykonać w niemal każdym gabinecie medycyny estetycznej, to natomiast:
- depilacja laserowa,
- odmładzanie skóry laserem frakcyjnym,
- laserowe zamykanie naczynek,
- peeling (różne rodzaje),
- usuwanie przebarwień,
- terapia kwasem hialuronowym,
- mezoterapia igłowa,
- dermapen,
- fotoodmładzanie,
- leczenie łysienia,
- lifting,
- usuwanie zmarszczek,
- lipoliza.
Na powyższej liście nie bez powodu nie znalazły się poważniejsze formy leczenia. Te są bowiem zarezerwowane dla klinik chirurgii plastycznej oraz wymagają solidniejszego przygotowania – zarówno ze strony zespołu zabiegowego, jak i ze strony samego pacjenta.
Gabinet medycyny estetycznej a gabinet kosmetologiczny
Chociaż zakres usług gabinetu medycyny estetycznej często obejmuje zabiegi będące w ofercie gabinetu kosmetologicznego, to w rzeczywistości oba te pojęcia nie są ze sobą tożsame. Zadaniem kosmetologów również jest poprawa wyglądu ciała, ale w tym przypadku specjaliści ograniczają się przede wszystkim do stosowania kosmetyków oraz prostych zabiegów pielęgnacyjnych.
Zestawiając tę wiedzę z wcześniej poznaną definicją medycyny estetycznej, z całą pewnością można powiedzieć, że wspomnianych przed momentem terminów nie można stosować zamiennie, choć niektóre obiekty oferują terapie dostępne w propozycji obu dziedzin.
Zapraszamy na stronę gabinetu medycyny estetycznej Dr Marcin Nowak.