Jakie zioła na uspokojenie? Domowe sposoby na łagodzenie nerwów i dobry sen

Zioła na uspokojenie to domowa metoda na stres i zszargane nerwy stosowana od lat. Nasze babcie chętnie sięgały do natury, żeby załagodzić nerwy lub gdy miały problem z zasypianiem. Jakie zioła na uspokojenie i poprawę nastroju są najlepsze i jak je stosować?

Stresujące sytuacje i nerwówka związana z życiem osobistym lub pracą to problemy, które dla części z nas na pewno brzmią znajomo. Są jednak naturalne sposoby radzenia sobie ze stresem, które skutecznie łagodzą nerwy. Z dobroczynnej mocy ziół na uspokojenie ludzie korzystają od setek lat.

Zioła na uspokojenie

Poznaj naturalne sposoby walki ze stresem!

W dzisiejszych czasach nieustannie jesteśmy narażeni na stres. Jedni z nas są bardziej odporni, dla innych stresujące sytuacje odbijają się na zdrowiu i samopoczuciu. Na uspokojenie i nerwy dobrze sprawdzą się zioła, których nie brakuje w Polsce, zwłaszcza latem. To naturalne sposoby walki ze stresem, które pozwolą Ci uniknąć sięgnięcia po rozwiązania farmakologiczne. Wystarczy odpowiednia wiedza co do tego jakie zioła są odpowiednie na stres i przestrzeganie kilku ważnych zasad, żeby sobie nie zaszkodzić. Zioła na uspokojenie świetnie sprawdzają się również, gdy mamy problem z zasypianiem. Skutecznie łagodzą napięcie nerwowe, mają działanie kojące i przeciwdepresyjne.

Zioła na uspokojenie a leki uspokajające na receptę

Zasadniczą różnicą między ziołami na uspokojenie i poprawę nastroju a lekami uspokajającymi jest skład. Zioła są o wiele delikatniejsze i zalecane są osobom, które do tej pory nie musiały korzystać z tego rodzaju wspomagaczy. Istnieje też szereg leków na uspokojenie bez recepty, których bazą są właśnie zioła. Często w składzie są jednak oprócz mieszanki ziół dodatkowe surowce. Jeżeli chcesz postawić wyłącznie na naturę, sięgnij po czyste zioła. Leki na uspokojenie na receptę zalecane są raczej w ostateczności.

Jakie zioła na uspokojenie?

Po jakie zioła na uspokojenie sięgnąć w pierwszej kolejności? Które zioła wybrać na ukojenie nerwów, stres i problemy ze snem? Zebraliśmy dla Was te najskuteczniejsze!

Jakie zioła na uspokojenie

Chmiel zwyczajny na sen i stres

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) od lat jest stosowany jako lek na uspokojenie i na dobry sen. Głównym surowcem leczniczym są szyszki chmielu, które wykazują działanie uspokajające, nasenne, obniżające ciśnienie krwi. Chmiel łagodzi stany napięcia nerwowego i nadpobudliwości. W aptece dostępne są zioła do zaparzania w postaci szyszek chmielu, spożywa się je jako napar parzony przez ok. 10-15 minut (dokładna instrukcja znajduje się na większości tego typu produktów). Chmiel uspokaja i ułatwia zasypianie przynosząc kojący, spokojny sen. Nie należy go stosować u dzieci poniżej 12. roku życia, w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Kozłek lekarski, czyli waleriana

Kozłek lekarski potocznie jest o wiele bardziej znany jako waleriana (od łacińskiej nazwy Valeriana officinalis). Inne nazwy to: baldrian, biedrzan i kocia trawa. Waleriana wykazuje skuteczne działanie uspokajające. W lecznictwie jako zioło na uspokojenie używa się kłącza i korzenia kozłka. Zawarte w nich substancje osłabiają stany niepokoju, strachu i ułatwiają zasypianie. Hamują aktywność ośrodkowego układu nerwowego. W efekcie po zażyciu odczuwa się odprężenie, odstresowanie i ukojenie nerwów. Dodatkową zaletą waleriany jest polepszenie koncentracji i usprawnienie zdolności myślenia. Przy używaniu waleriany należy zachować ostrożność. Zbyt długie stosowanie albo w zbyt dużych dawkach może powodować bóle głowy, zaburzenie czynności serca i drżenie rąk.

Waleriana na uspokojenie

Melisa na uspokojenie i dobry sen

Melisa lekarska (Melissa officinalis) to zioło doskonale znane ze swojego dobroczynnego działania relaksującego i kojącego. Wykazuje działanie uspokajające, skutecznie pomaga w stanach niepokoju i w problemach ze snem. W medycynie ludowej od wieków jest używana w celu łagodzenia silnego stresu i pobudzenia nerwowego. W jaki sposób działa melisa? Najważniejsze są liście, które zawierają olejek eteryczny. Jego głównymi składnikami są cytral, cytronelal i geraniol. Ponadto liście melisy są naturalnym źródłem flawonoidów, kwasów fenolowych i innych cennych substancji. Wszystko to sprawia, że melisa jest jednym z najbardziej znanych i skutecznych ziół na uspokojenie.

Męczennica cielista

Męczennica cielista (Passiflora incarnata) to jedno z silniejszych ziół na uspokojenie. Nazywana jest również męczennicą pańską lub kwiatem męki pańskiej – kształtem przypomina koronę cierniową Jezusa, czemu zresztą zawdzięcza swoją nazwę. Męczennica cielista to zioło, które pomaga w stanach lękowych, działa rozluźniająco, uspokaja, ma właściwości antydepresyjne i pomaga poprawić nastrój. Ponadto stosowanie męczennicy cielistej poprawia jakość snu wydłużając fazę REM, co przekłada się na funkcjonowanie układu nerwowego i poprawę samopoczucia. Najczęściej stosuje się ją jako napar.

Lawenda – zioło, które pachnie, uspokaja i leczy

Lawenda (Lavandula officinalis) – część osób kojarzy ją głównie z branżą kosmetyczną. Przepiękny zapach i właściwości pielęgnacyjne sprawiają, że często jest dodatkiem w wielu kosmetykach. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że lawenda to roślina, która przede wszystkim działa uspokajająco i rozluźniająco oraz lekko nasenne. Jej zapach koi nerwy i pozwala spokojnie zasnąć. Przed snem warto skropić poduszkę kilkoma kroplami olejku eterycznego, co skutecznie pomoże się wyciszyć.

Lawenda na stres

Jak bezpiecznie pić zioła na uspokojenie?

Wiesz już, jakie zioła na uspokojenie polecamy. To jednak nie wszystko. Zioła na stres i poprawę nastroju są stosunkowo bezpiecznie, ale pite w nieprawidłowy sposób lub bez ograniczeń mogą zaszkodzić. Łagodzenie stresu przy pomocy ziół nie powinno trwać nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, żeby organizm nie uzależnił się i nie przyzwyczaił od przyjmowanych składników aktywnych. Po miesiącu należy zrobić sobie przerwę – najlepiej ok. 3-4 tygodni. Należy również pamiętać, że kobiety w ciąży, karmiące piersią i osoby przewlekle chore lub przyjmujące na stałe leki przed sięgnięciem po zioła na uspokojenie, powinny skonsultować się z lekarzem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (59 głosów, średnia: 4,88 z 5)
loading... zapisuję głos...